Czy właśnie stoisz przed wyborem materaca do swojej sypialni i nie wiesz, od czego zacząć poszukiwania? Kluczowym parametrem jest jego twardość, dzięki której będziesz mógł komfortowo wypocząć. Jaka jest różnica pomiędzy konkretnymi modelami? Lepszy będzie miękki materac H2 czy średnio twardy H3? A może warto postawić na modele o najwyższej twardości, czyli H4 lub H5? Podpowiemy Ci, co warto wziąć pod uwagę podczas zakupów. Dowiedz się, jak zadbać o komfortowy sen i zdrowie Twojego kręgosłupa.

Jakie znaczenie ma wybór odpowiedniej twardości materaca?

Niewłaściwie dopasowana twardość materaca sprawia, że jakość snu zdecydowanie się obniża. Wypoczynek na zbyt miękkiej powierzchni (H1 lub H2) sprawia, że ciało nie ma odpowiedniego podparcia i powoduje jego zapadanie. Może skutkować to bólem kręgosłupa, kończyn, a nawet głowy. Wpływa na zwiększenie napięcia mięśni i powoduje ból karku i ramion. Powodem tego jest brak stabilnego podparcia i utrzymania w prostej, naturalnej pozycji. Być może nie odczujesz pogorszenia swojego stanu po jednej nocy, jednak w dłuższej perspektywie może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Z kolei zbyt twardy materac (np. H4 lub H5) również powoduje ból kręgosłupa, ale także wpływa na pogorszenie przepływu krwi. Jak zatem ocenić, która twardość jest właściwa? Weź pod uwagę:

  • wagę i wzrost,

  • stan zdrowia i zalecenia specjalistów,

  • własne oczekiwania i preferencje.

Miękkie materace H1

Zacznijmy od materaca o najniższej twardości. To model przeznaczony dla nastolatków i dorosłych o drobnej, filigranowej sylwetce. Na zakup miękkiego modelu najczęściej decydują się osoby, których waga nie przekracza 60 kg. Niski lub średni nacisk, który ich ciało wywiera na powierzchnię, nie będzie powodował zapadania się i deformacji kręgosłupa. Nie zalecamy go dla osób o wyższej masie ciała ze względu na dyskomfort i możliwość wystąpienia lub pogłębienia chorób kręgosłupa. Użytkowanie miękkiej powierzchni przez cięższe osoby prowadzi także do znacznie szybszego zużycia produktu. Miękki typ H1 nie zawsze jest najlepszym wyborem, nawet dla osób o niskiej wadze. Czasami, z powodów zdrowotnych lub ze względu na indywidualne preferencje, wybierają oni modele o wyższej twardości np. H2.

Materace H2 i H3

W tej kategorii znajdziesz najbardziej popularne modele. Zastanawiasz się, czy lepszy będzie materac H2 czy H3? Pierwszy z nich jest miękki, przeznaczony dla osób w przedziale wagowym 60–80 kg. To one odczują największy komfort i prawidłowe podparcie wszystkich części ciała podczas snu. Z kolei typ H3, czyli średnio twardy, to najlepszy wybór dla ważących od 80 do 100 kg. To produkty o wyższej twardości niż H2, z jednoczesną gwarancją zachowania sprężystości i właściwej postawy ciała przez całą noc.

Właściwy model sprawia, że zmiana pozycji w czasie snu odbywa się płynnie. Odpowiednio miękki materac pozwala zachować komfortową, niewymuszoną pozycję. Dla osób ważących poniżej 60 kg rodzaj H3, czyli średni, może okazać się zdecydowanie za twardy. Produkty z kategorii H2 i H3 cieszą się największą popularnością wśród par, które mieszczą się w podanych wyżej widełkach wagowych, ponieważ pozwalają zachować komfort dla każdej ze stron.

Twarde materace H4 i H5

Jaki model powinieneś wybrać, jeśli Twoja waga przekracza 100 kg? Wystarczający będzie średnio twardy H3, czy może warto wybrać twardy H4? Zanim zdecydujesz się na konkretny produkt, poznaj dokładnie wszystkie jego parametry. Materace o poziomie twardości H4, podobnie jak modele H5, zapewniają prawidłową podporę ciała dla osób, które ważą powyżej 100 kg. Zostały wykonane z trwałych materiałów, które nie ulegają deformacji, nawet pod wpływem dużego, długotrwałego nacisku. Wiele modeli z kategorii H4 i H5 ma dodatkowe wzmocnienia, dzięki którym ich trwałość i wysoka jakość jest zachowana na wiele lat. Twarde materace H5 nie powinny być użytkowane przez osoby o niższej wadze, ponieważ znacznie obniży to jakość ich snu, może powodować bóle kręgosłupa i kończyn, w także negatywnie wpływać na krążenie krwi.

Wybierz materac, który odpowiada Twoim potrzebom!

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na miękki materac H2, średnio twardy H3 czy twardy H4 albo H5 – zwróć uwagę na dodatkowe parametry, takie jak właściwości zastosowanych pianek, liczbę warstw lub rodzaj pokrowca. Wszystkie produkty, które znajdziesz w ofercie naszego sklepu, zawierają dokładne oznaczenia i dodatkowe informacje, dzięki którym wybierzesz model o idealnie dopasowanych parametrach. Poza twardością różni je także wysokość, długość, szerokość, gęstość i rodzaj powłoki.

Proponujemy zarówno miękkie, średnie, jak i twarde modele wykonane z innowacyjnych materiałów najwyższej jakości, które stanowią gwarancję trwałości, komfortu cieplnego i szybkiego odprowadzania wilgoci. Zachowanie higieny umożliwi Ci pokrowiec, który możesz wyprać w dowolnym momencie, bez obaw o zniekształcenia i skurczenie. Jeśli masz szczegółowe pytania, skontaktuj się z nami, a postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości. Jesteśmy po to, aby ułatwić Ci zdrowy sen!