Poradnik

Czy mamy wpływ na nasze sny?

Czy mamy wpływ na nasze sny?

W wielu kulturach sny traktowane są w szczególny sposób, służąc przewidywaniu przyszłości. Nie każdy wieży w moc sennych marzeń, jednak warto pamiętać, że niska jakość snu wpływa na długość fazy REM, w której najczęściej pojawiają się sny.

Warto dowiedzieć się więcej na temat marzeń sennych oraz czynników, które mogą powodować, że śnimy dobre sny, a także cierpimy z powodu sennych koszmarów.

Chcesz śnić kolorowe sny? Zadbaj o ogólną jakość swojego snu!

Jakość snu jest kluczowa nie tylko dla naszego ogólnego zdrowia i samopoczucia, ale także przebiegu poszczególnych faz snu. Marzenia senne, które pozostają w naszej pamięci po przebudzeniu, pojawiają się w fazie snu REM. Powinna ona stanowić od 10 do 30% czasu snu. W fazie snu REM gałki oczne wykonują szybkie ruchy, a mięśnie są zwiotczałe, co sprawia, że nie wykonujemy gwałtownych ruchów.

Faza snu REM ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie fizyczne i psychiczne, wspomagając m.in. kreatywność. Jeżeli faza snu REM jest zbyt krótka lub za długa, to znak, że trzeba poprawić jakość snu.

Na ogólną jakość snu wpływają różne czynniki wewnętrzne i zewnętrzne. Możemy ją skutecznie poprawić, pamiętając o doborze właściwego materaca i poduszki, które pozwolą cieszyć się wygodą i komfortem snu. W salonach partnerskich MollyFlex dostępne są najwyższej jakości materace, poduszki i akcesoria, dzięki którym zadbasz o poprawę jakości snu i stan zdrowia kręgosłupa, usprawniając nocną regenerację organizmu.

Nie mniej ważny dla jakości naszego snu jest rytm dobowy – do łóżka powinniśmy kłaść się o tej samej porze, pamiętając, aby przed snem uspokoić emocje i nie spożywać ciężkostrawnych posiłków. Warto wyciszyć organizm, ciało i nasze emocje.

Wiele osób, które miewają koszmary senne, zauważa, że pojawiają się one w związku z odczuwanym dyskomfortem psychicznym lub fizycznym, dlatego nie należy przed zaśnięciem zamartwiać się problemami, wykonywać bardzo forsujących ćwiczeń, które mogą wywołać ból mięśni oraz pogarszać ogólne samopoczucie.

Na jakość snu wpływają również spożywane posiłki, używki oraz mikroklimat, który panuje w sypialni, dlatego przed snem trzeba przewietrzyć pomieszczenie, a także zrezygnować z picia kawy i alkoholu oraz palenia papierosów.

Doskonałym wyborem dla osób chcących poprawić jakość swojego snu, jest np. średnio-twardy materac piankowy NUVOLA Lusso, dzięki któremu można zadbać nie tylko o prawidłowe podparcie kręgosłupa, ale także o utrzymanie optymalnej temperatury ciała i prawidłową wentylację. Idealnym dopełnieniem komfortowego materaca będzie np. klasyczna poduszka AIR FRESH RELAX lub profilowana poduszka AIR FRESH CERVICAL. Te modele poduszek marki MollyFlex, dzięki zastosowaniu warstwy żelu na powierzchni pianki, regulują temperaturę ciała i zapobiegają nadmiernej potliwości.

Marzenia senne są odzwierciedleniem naszego stanu emocjonalnego

Sny często odkrywają nasze ukryte lęki i pragnienia oraz tłumione emocje, dlatego powinniśmy zadbać o dobre samopoczucie, zanim położymy się do łóżka. Zarówno dobre, jak i złe sny mogą być różnie interpretowane. Wiele osób sprawdza znaczenie swoich snów sennikach, co nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Powinniśmy pamiętać, że sny pojawiają się pod wpływem działania na organizm różnych bodźców m.in. emocji, dlatego osoby podatne na sugestie, mogą postępować w niewłaściwy sposób po przeczytaniu opisu znaczenia danego snu. Chcąc śnić kolorowe sny i uniknąć koszmarów sennych, powinniśmy dbać o swoją kondycję fizyczną i psychiczną, właściwie przygotowując się do snu i unikając przed snem negatywnych oraz nadmiernie pobudzających układ nerwowy bodźców.

Podsumowanie

W pewnym stopniu mamy wpływ na nasze sny, bo są one związane z naszą formą fizyczną i psychiczną, a także wygodą i komfortem, które zapewnia nam wyposażenie sypialni. Chcąc poprawić jakość snu oraz zadbać o odpowiednią długość fazy snu REM, w której najczęściej pojawiają się marzenia senne, powinniśmy przede wszystkim pamiętać o doborze odpowiedniego materaca i poduszki, dzięki którym nasze ciało zyska właściwe podparcie oraz będzie mogło rozluźnić się po dniu pełnym wrażeń.

Powiązane wpisy