Większość smartwatchy jest wyposażonych w funkcję monitorowania snu, dzięki której można po przebudzeniu sprawdzić m.in. jakość nocnego wypoczynku. Czy warto korzystać z nowoczesnych urządzeń do monitorowania snu? Podpowiadamy!
Sen zapewnia regenerację organizmu i wpływa na przebieg wielu procesów biologicznych. Jego niska jakość przekłada się na ogólne zdrowie, samopoczucie oraz kondycję fizyczną i kondycję psychiczną. Podstawą zdrowego snu jest dobór spełniającego indywidualne potrzeby wyposażenia sypialni, dzięki któremu można zapewnić organizmowi odpowiednie warunki nocnego wypoczynku.
Jednym ze sposobów samodzielnego monitorowania przebiegu snu jest korzystanie ze smartwatcha, który rejestruje m.in. czas trwania snu, liczbę poszczególnych faz snu oraz określa jakość nocnego wypoczynku. Wiarygodność otrzymanych wyników to kwestia dyskusyjna, ponieważ nie każdy smartwatch z funkcją monitorowania snu jest wyposażony w wysokiej jakości czujniki.
Co ciekawe, korzystanie ze smartwatchy i aplikacji analizujących przebieg snu, może przyczynić się do rozwoju ortosomnii, czyli nowego zaburzenia, które objawia się obsesyjnym dążeniem do idealnego snu.
Co decyduje o jakości snu i efektywności nocnej regeneracji?
Na jakość snu i efektywność nocnej regeneracji wpływają różne czynniki. Najważniejsze to odpowiednio dobrany materac i poduszka, dzięki którym można cieszyć się komfortem i wygodą snu, zadbać o odpowiednie ułożenie kręgosłupa w każdym z jego odcinków oraz zapobiegać występowaniu nadmiernego napięcia mięśniowego i zaburzeń krążenia. Nie mniej ważny jest dobór wpływających na higienę snu akcesoriów, dzięki którym można zapobiegać m.in. rozwojowi szkodliwych drobnoustrojów i alergenów oraz nadmiernemu przegrzewaniu się organizmu.
Korzystając z wysokiej jakości elementów wyposażenia sypialni, można skutecznie zadbać o jakość snu i efektywność nocnej regeneracji. W salonach partnerskich MollyFlex dostępne są produkty, które można dopasować do indywidualnych potrzeb osób zdrowych oraz osób z różnymi schorzeniami m.in. chorobami kręgosłupa, redukując ryzyko występowania szkodzących ogólnemu zdrowiu zaburzeń snu.
Pomiary parametrów snu w teorii i praktyce
Zanim nastała era smart urządzeń, określano jakość snu na podstawie odczuwanego po przebudzeniu samopoczucia. W ostatnich latach na rynku pojawiło się mnóstwo smartwatchy, dzięki którym możemy monitorować przebieg snu. Trzeba jednak wiedzieć, że rejestrowane przez smartwatche dane często nie pokrywają się z wynikami profesjonalnego badania z zakresu medycyny snu (polisomnografia), podczas którego rejestrowane są nie tylko fazy snu, ruchy i przebudzenia oraz liczba cykli snu. Polisomnografia uwzględnia również m.in.:
- badanie EEG (elektroencefalogram),
- badanie EMG (elektromiogram),
- badanie EKG (elektrokardiogram).
Dzięki profesjonalnym urządzeniom do pomiaru snu możliwe jest kompleksowe monitorowanie pracy organizmu w czasie nocnego wypoczynku oraz wykrycie różnego rodzaju zaburzeń. Pomiar snu z wykorzystaniem smartwatcha nie może służyć w celach diagnostycznych. Choć pozwala wstępnie określić, czy nasz sen zapewnił odpowiednie warunki nocnej regeneracji, to nie należy bezgranicznie ufać odczytom i zaleceniom smart urządzeń i „asystentów” snu.
Pomiar snu z wykorzystaniem smartwatcha – wady i zalety
Na wiarygodność dokonywanych za pomocą smartwatcha pomiarów wpływają różne czynniki. Jednym z najważniejszych jest jakość zastosowanych podczas produkcji urządzenia podzespołów. Co więcej, pracę monitorów snu w smartwatchach zaburzają m.in. temperatura otoczenia, pozycja snu oraz poruszanie się w czasie dokonywania pomiarów. Badania, na których podstawie dokonywane są pomiary, były prowadzone na ograniczonej liczbie osób, dlatego często nie uwzględniają indywidualnych problemów zdrowotnych oraz potrzeb naszego organizmu. Jednym z częściej zaniżających jakość snu parametrów jest czas snu – większość smartwatchy obniża wynik snu u osób, które spały mniej niż 6-7 godzin. Biorąc pod uwagę indywidualne preferencje, możemy w pełni zregenerować organizm, przesypiając jedynie 5 godzin.
Jedną z ważnych wad korzystania ze smartwatchy z funkcją monitorowania snu jest oddziaływanie na naszą podświadomość, co sprawia, że rośnie liczba osób, u których występuje ortosomnia. Zaburzenie to objawia się obsesyjnym dążeniem do osiągnięcia jak najlepszych wyników snu. Paradoksalnie przesadne skupianie się na jakości snu oraz dążenie do perfekcji może przyczynić się do rozwoju poważnych zaburzeń snu. Co ważne – osoby cierpiące na ortosomnię często odczuwają ogromny stres, zanim sprawdzą, jakie dane zarejestrował smartwatch. Zdarza się, że osoby skłonne do przesadnego skupiania się na stanie zdrowia, pomimo dobrego samopoczucia po przebudzeniu, zaczynają odczuwać różne dolegliwości, ponieważ wskazywane przez smartwatch parametry snu odbiegają od „normy”.
Smartwatche monitorujące sen mają również zalety. Większość wysokiej jakości urządzeń dobrze radzi sobie z pomiarami u osób zdrowych oraz ułatwia wypracowanie nawyków, dzięki którym możemy poprawić jakość snu. Dzięki korzystaniu z inteligentnych zegarków i dedykowanych aplikacji można np. śledzić trendy dotyczące snu oraz „wykryć” nocne pobudki, których możemy nie pamiętać po przebudzeniu. Co więcej, zapisywane dane pozwalają śledzić m.in. zmiany rytmu snu i czuwania.
Podsumowanie
Wysokiej jakości smartwatche z funkcją monitorowania snu pozwalają rejestrować różne parametry, jednak czasami okazują się zawodne. Korzystając z urządzeń, dzięki którym możemy dokonywać różnych pomiarów w czasie snu, warto zachować zdrowy rozsądek. Bezgraniczne ufanie nowinkom technologicznym oraz postępowanie zgodnie ze wskazówkami „asystenta” snu może przynieść więcej szkody niż pożytku. Należy pamiętać, że fundament zdrowego snu tworzą odpowiednio dobrany do indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia materac, poduszka i akcesoria, dzięki którym możemy zapewnić organizmowi prawidłowe warunki nocnego wypoczynku i regeneracji.
Smartwatche nie powinny być stosowane jako narzędzie diagnostyczne – samodzielne diagnozowanie zaburzeń snu i dążenie do ich redukcji np. z pomocą leków nasennych, stanowi zagrożenie dla zdrowia. Zauważając objawy zaburzeń snu lub odczuwając złe samopoczucie w nocy i po przebudzeniu, najlepiej skonsultować się z lekarzem, który może zalecić profesjonalne badania snu.