Marzenia senne od dawna znajdują się w centrum zainteresowania naukowców. Już w czasach starożytnych próbowano interpretować sny, nadając im znaczenie symboliczne – marzenia senne były wówczas uznawane za przesłanie od bogów. Badaniem marzeń sennych na przestrzeni wieków zajmowali się m.in. Arystoteles oraz neurolog i twórca psychoanalizy Zygmunt Freud. Skąd się biorą sny? Jaką funkcję pełnią? Podpowiadamy!
Niemal 1/3 naszego życia stanowi sen. Jego jakość ma ogromny wpływ na ogólny stan zdrowia fizycznego oraz zdrowia psychicznego. W latach 50. ubiegłego wieku odkryto fazę snu REM (Rapid Eye Movement), w której najczęściej pojawiają się marzenia senne.
Fazy i cykle snu
Wyróżniamy fazę snu NREM i fazę snu REM, przez które nasz mózg i ciało przechodzą podczas określonej liczby cykli snu.
Faza snu NREM (non-REM, Non-Rapid Eye Movement) to faza powolnych ruchów gałek ocznych, podczas której następuje m.in. zasypianie oraz występują cyklicznie okresy snu płytkiego i snu głębokiego. Podczas snu NREM mózg stopniowo zmniejsza swoją aktywność, mięśnie ulegają rozluźnieniu oraz obniża się ciśnienie krwi i spada temperatura ciała. W tej fazie snu nasz organizm wypoczywa.
Faza snu REM (Rapid Eye Movement) charakteryzuje się zwiększoną aktywnością mózgu, występowaniem marzeń sennych, szybkimi ruchami gałek ocznych oraz unieruchomieniem mięśni, które sprawia, że podczas snu nie wykonujemy gwałtownych ruchów. Badania dowiodły, że w czasie snu REM zachodzą intensywne procesy regeneracji mózgu. W tej fazie snu układ nerwowy przetwarza docierające do niego w ciągu dnia informacje oraz przenosi je z pamięci krótkotrwałej do pamięci długotrwałej.
Fazy snu następują w cyklach. Osoby dorosłe przechodzą zazwyczaj 4-5 cykli snu w ciągu nocy. Każdy cykl snu trwa około 90 minut.
Liczba cykli snu ma wpływ na nasze samopoczucie po przebudzeniu oraz poziom życiowej energii. Zbyt krótki lub przerywany sen to jedna z najczęstszych przyczyn niskiej jakości nocnego wypoczynku. Często na jakość snu i efektywność nocnej regeneracji wpływają błędy popełnione podczas wyboru wyposażenia sypialni np. niewłaściwie dopasowany materac i poduszka oraz niskiej jakości akcesoria. W salonach partnerskich MollyFlex dostępne są produkty, dzięki którym można cieszyć się jakościowym snem i usprawnić przebieg procesów nocnej regeneracji oraz redukować częste przyczyny zaburzeń snu.
Czym są marzenia senne i jakie funkcje pełnią?
Marzenia senne to pojawiające się w czasie snu obrazy, dźwięki i wrażenia zmysłowe, które występują najczęściej w fazie snu REM. Śniąc, przenosimy się do wyjątkowego świata własnej podświadomości, odgrywając różne role i zmagając się z przeżywanymi w ciągu dnia emocjami. Sny i ich znaczenie są rozpatrywane w ujęciu filozoficznym oraz w ujęciu psychologicznym. Zdaniem naukowców – marzenia senne mogą być związane z przetwarzaniem docierających do mózgu w ciągu dnia informacji oraz pozytywnych i negatywnych emocji, co sprawia, że śnimy zarówno „kolorowe”, napełniające pozytywną energią sny, jak i zmagamy się z sennymi koszmarami.
Zdaniem niektórych naukowców marzenia senne odgrywają istotną rolę w regulacji emocji, służąc w celu ich przetwarzania. Marzenia senne mogą mieć również związek z integracją wspomnień oraz naturalnymi mechanizmami, które pozwalają dostosowywać się do różnych sytuacji życiowych i poszukiwać rozwiązania dręczących nas problemów. Zgodnie z teorią Freuda, marzenia senne mają związek z podświadomością oraz tłumionymi pragnieniami.
Marzenia senne a jakość snu i efektywność nocnej regeneracji
Zaburzenia związane z cyklami snu oraz czasem trwania poszczególnych faz snu w istotny sposób wpływają na jakość wypoczynku i efektywność nocnej regeneracji.
Chcąc lepiej spać, trzeba pamiętać o wieczornym relaksie, który pomaga uspokoić emocje. Jeżeli zrelaksujemy się przed snem, to zmniejszamy ryzyko występowania problemów z zasypianiem oraz częstego wybudzania się w nocy z powodu m.in. sennych koszmarów. Osoby zrelaksowane i pozytywnie nastawione do życia częściej śnią „kolorowe” sny, co może mieć związek z dobrą kondycją psychiczną.
Podsumowanie
Marzenia senne mogą odgrywać istotną rolę w procesie przetwarzania docierających do mózgu w ciągu dnia informacji, wpływając na proces uczenia się oraz zdolność rozwiązywania problemów i myślenie kreatywne. Często nie pamiętamy snów po przebudzeniu, jednak zdarza się, że obrazy, dźwięki i wrażenia zmysłowe są tak silne, że wpływają na nasze samopoczucie w ciągu dnia. Można poprawić jakość snu, dbając o zapewnienie odpowiednich warunków do wypoczynku. Istotny wpływ na jakość snu ma zarówno materac i poduszka, jak i np. panująca w sypialni temperatura.