Poradnik

Rola snu w życiu sportowców

Rola snu w życiu sportowców

Sen to jedna z podstawowych potrzeb biologicznych, których zaspokajanie jest niezbędne do życia. Zawodowi sportowcy i amatorzy różnego rodzaju aktywności muszą szczególnie zadbać o odpowiednią ilość i jakość snu. Jaką rolę odgrywa sen w życiu sportowców? Jak ilość i jakoś snu wpływają na osiągane w sporcie wyniki?

Sen to jeden z ważnych elementów procesu treningowego. Niezależnie od dyscypliny sportowej ma ogromny wpływ na osiągane wyniki oraz samopoczucie fizyczne i samopoczucie psychiczne. Bez odpowiedniej ilości snu niemożliwe jest odnoszenie sportowych sukcesów – sen pomaga zachować dobre zdrowie fizyczne, zmniejsza ryzyko kontuzji i urazów, poprawia motywację oraz pomaga lepiej radzić sobie ze stresem w okresie okołotreningowym.

Sen to jeden z najważniejszych elementów procesu treningowego

Organizm sportowców narażony jest na duże obciążenia. Nie są to tylko m.in. obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego, które związane są z intensywnym wysiłkiem fizycznym, ale także obciążenia psychiczne. Warto wiedzieć, że dbanie o zdrowy sen od momentu stawiania pierwszych kroków w wybranej dyscyplinie sportowej, decyduje o osiąganych wynikach. Co więcej, sen pełni wiele innych ról, dzięki którym można nie tylko dać z siebie więcej, ale także uniknąć poważnych w skutkach problemów zdrowotnych, które mogą stać się przeszkodą na drodze do upragnionych sukcesów.

Osoby aktywne fizycznie powinny zwrócić szczególną uwagę na jakość wyposażenia sypialni, które w istotny sposób wpływa na efektywności nocnej regeneracji oraz pomaga redukować problemy zdrowotne, które związane są z intensywnym wysiłkiem m.in. bóle mięśni i stawów. Odpowiednio dobrany materac i poduszka tworzą fundament zdrowego snu, na którym można budować sportowe sukcesy.

W salonach partnerskich MollyFlex dostępne są materace, poduszki i akcesoria, dzięki którym można zadbać o szczególne potrzeby organizmu zawodowych sportowców i amatorów aktywnego trybu życia. Najwyższej jakości materiały i nowoczesne technologie pozwalają zadbać o zdrowie kręgosłupa, redukując różne problemy zdrowotne m.in. dolegliwości związane z przeciążeniem organizmu wysiłkiem fizycznym.

Dla osób aktywnych fizycznie polecamy np. twardy materac piankowy ARGENTO Therapy, który został wyposażony w pokrowiec z innowacyjnej dzianiny Silver Safe o właściwościach grzybobójczych i bakteriobójczych. Doskonałym wyborem dla sportowców jest też twardy materac piankowy BORDATO, który również został wyposażony w pokrowiec z tkaniny, która pomaga zadbać o komfort i higienę snu.

Materace marki MollyFlex właściwie rozkładają nacisk, zapewniają prawidłowe podparcie kręgosłupa, szybko odprowadzają wilgoć, zapewniają prawidłową wentylację oraz zapobiegają przegrzewaniu się ciała w czasie snu, poprawiając jakość i efektywność nocnej regeneracji.

Jak sen wpływa na organizm sportowców?

Sen ma ogromny wpływ na zdrowie i osiągnięcia sportowców. 8-9 godzin regenerującego snu pozwala m.in.:

  • regulować metabolizm, zapobiegając występowaniu spadków energii, które związane są m.in. z zaburzonym metabolizmem węglowodanów;
  • utrzymać optymalną masę ciała;
  • zapobiegać obniżeniu zdolności wysiłkowych i pogorszeniu się wyników sportowych;
  • poprawić formę psychiczną i odporność na stres;
  • zapobiegać spadkowi motywacji;
  • usprawnić regenerację pomiędzy treningami i zmniejszyć ryzyko wystąpienia kontuzji oraz urazów;
  • redukować związane z intensywnym wysiłkiem stany zapalne, których przyczyną są mikrouszkodzenia np. w obrębie stawów;
  • zmniejszyć ryzyko występowania np. sezonowych infekcji.

Zapotrzebowanie osób aktywnych fizycznie na sen

Intensywna aktywność fizyczna sprawia, że sportowcy mają większe zapotrzebowanie na regenerujący sen. Co istotne – nie liczy się tylko ilość snu. Bardzo ważna jest jakość snu, dzięki której organizm może czerpać korzyści z efektywnej regeneracji. Sportowcy powinni spać około 8-9 godzin każdego dnia. Dbanie o zdrowy sen jest bardzo ważne dla organizmu nie tylko w intensywnym okresie okołotreningowym, ale także w okresie, w którym można nieco zwolnić tempo.

Podsumowanie

Sen odgrywa ogromną rolę w życiu sportowców – zapewnia niezbędny organizmowi odpoczynek oraz w istotny sposób wpływa na zdolności wysiłkowe i osiągane sukcesy, chroniąc przed urazami i kontuzjami. Co więcej, sen wpływa na ogólne samopoczucie, poprawia koncentrację, zwiększa motywację do działania i pomaga lepiej radzić sobie ze stresem. Odpowiednia ilość i jakość snu jest kluczowa dla zdrowia każdego sportowca, bo zapewnia siłę i energię do działania oraz pomaga osiągać kolejne sukcesy.

Powiązane wpisy