Poradnik

Czym się sugerować przy wyborze poduszki?

Czym się sugerować przy wyborze poduszki?

Dzisiejsza rynek jest wręcz przepełniony różnymi modelami poduszek, które spełniają nie tylko ogólne, ale również bardzo określone funkcje. W tej sytuacji wybór do łatwych nie należy. Przede wszystkim powinniśmy uświadomić sobie, że skoro tyle czasu poświęcamy na wybór solidnego łóżka, funkcjonalnego stelaża, wygodnego materaca czy antyalergicznej kołdry, to tym bardziej powinniśmy mieć na uwadze wybór ergonomicznej poduszki. W końcu to ona będzie otulać naszą głowę oraz szyję każdej nocy. Zapraszamy do lektury wpisu, który przyda się każdemu, kto zamierza kupić poduszkę.

Jak wybrać dobrą poduszkę piankową?

Nie ulega wątpliwości, że czas spędzony w ciepłym i wygodnym łóżku powinien być dla nas najbardziej relaksującą i przyjemną częścią doby. Jednak bardzo często nie jest z powodu… źle dobranej poduszki. Dopiero po kilku nieprzespanych nocach i odczuwaniu dolegliwości bólowych zdajemy sobie sprawę, że coś jest nie tak. Aby temu zaradzić i wybrać optymalną poduszkę, powinniśmy odpowiedzieć sobie na dwa ważne pytania:

  • W jakiej pozycji śpię?
  • Czy mam alergię na materiały?

Dzięki takiemu postawieniu sprawy, możemy przystąpić do wybrania optymalnej poduszki, która da nam mnóstwo energii i satysfakcji po dobrze przespanej nocy.

Wysokość poduszki a pozycja w czasie snu

W zależności od tego, czy śpimy na wznak, na boku czy na brzuchu, nasza głowa, szyja oraz kręgosłup potrzebuje innej wysokości i profilu podparcia. Zobaczmy zatem, jak wysoka poduszka będzie odpowiednia dla osób o różnych preferencjach ułożenia ciała podczas snu.

Na wznak

Dla osób śpiących na plecach sprawdzi się poduszka piankowa ergonomiczna o średniej wysokości – będzie stanowić idealne podparcie, dając komfortowy sen bez obciążania mięśni szyi i głowy. Ważne jest tutaj, aby wypróbować poduszkę przed zakupem, ponieważ zbyt niska lub zbyt wysoka może przysporzyć nam wiele problemów zdrowotnych oraz pozbawić nas udanego wypoczynku. Jedną z ciekawszych propozycji w tej klasie będzie ergonomiczna poduszka piankowa MOONTEX AIR – SPECIAL o wys. 12/9 cm, wyróżniająca się wygodnym wyprofilowaniem oraz właściwościami antyalergicznymi i antybakteryjnymi. Jej pokrowiec można zdejmować i prać, a cała poduszka jest objęta 5-letnią gwarancją i stanowi wyrób medyczny.

Na boku

Pozycja embrionalna, czyli na boku jest równie popularna i lubiana, co na wznak, jednak tutaj będziemy potrzebować poduszki znacznie wyższej, bowiem odległość między policzkiem a barkiem jest znacznie większa niż między potylicą a łopatkami. W dodatku poduszka powinna mieć sztywny i nieco głębszy profil, aby w czasie snu głowa nie zsunęła się, gdyż mogłoby to spowodować bolesne nadwerężenie karku.

Na brzuchu

Spanie na brzuchu stanowi prawdziwe wyzwanie dla ludzkiego kręgosłupa i nie jest zalecane przez ortopedów. Co nie znaczy, że nie ma ludzi, którzy właśnie w tej pozycji wypoczywają najwydajniej. Jeśli nie chcemy działać wbrew swoim naturalnym przyzwyczajeniom, to wybierzmy poduszkę o najniższej wysokości, by jak najbardziej odciążyć szyję.

Wypełnienie poduszki a zdrowie

Wyróżniamy 3 podstawowe rodzaje wypełnień:

  • naturalne,
  • syntetyczne,
  • specjalistyczne.

Dawniej w zasadzie nie było wyboru – niemal wszystkie poduszki opierały się na naturalnym, gęsim pierzu i puchu, co miało swoje zalety oraz wady, zwłaszcza dla alergików. Mimo to, wciąż stanowi pierwszy wybór dla wielu ludzi, bowiem ich właściwości są porównywalne z tymi specjalistycznymi, a powłoka najczęściej składa się z materiałów naturalnych, takich jak len, wełna czy wytworny jedwab.

Poduszki na bazie syntetycznych materiałów stanowią dobrą alternatywę dla osób z alergiami, bowiem zarówno ich powłoka, jak i wypełnienie najczęściej składa się z tkanin i włókien syntetycznych, które są bardzo praktyczne w użytkowaniu.

Specjalistyczny typ poduszek zaleca się osobom o większych potrzebach, zwłaszcza w zakresie zdrowia. Ich wypełnienie to pianka lub lateks oraz funkcjonalne dodatki w postaci warstwy żelowej, dającej niezwykły komfort termiczny. Każda z nich jest antyalergiczna, a pokrowiec wykonuje się z satyny lub bawełny z antybakteryjnymi jonami srebra. Dodatkowo, użyte do ich produkcji materiały posiadają uznane certyfikaty bezpieczeństwa. To także wyroby medyczne.

Jaką poduszkę wybrać?

To zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Głównym kryterium powinien być aspekt zdrowotny w zakresie występowania alergii oraz problemów z kręgosłupem. W takim przypadku optymalnym wyborem będą specjalistyczne i ergonomiczne poduszki piankowe marki MollyFlex, które są wolne od alergenów, a ponadto zapewniają należyte podparcie dla głowy i szyi niezależnie od pozycji snu oraz ułatwiają odprowadzanie nadmiaru wilgoci i temperatury. A w dodatku chronią przed drobnoustrojami chorobotwórczymi.

Powiązane wpisy