Jesienno-zimowe przesilenie w szczególny sposób wpływa na nasz organizm. Już na początku jesieni zaczynamy odczuwać większą senność, co ma związek m.in. z naszymi uwarunkowaniami biologicznymi oraz zmianami w wydzielaniu melatoniny. Jak dbać o zdrowy sen zimą, aby uniknąć chronicznego zmęczenia?
Zima to ciężki czas dla naszego organizmu, który musi m.in. intensywnie bronić nas przed sezonowymi infekcjami. Kiedy za oknem ciemno i zimno, marzymy, by szybciej położyć się do łóżka, a rankiem nie chce się nam wstawać. Możemy jednak wpłynąć na nasze samopoczucie, redukując częste przyczyny nadmiernej senności. Pomoże w tym odpowiednie wyposażenie sypialni, a także przestrzeganie kilku zasad zdrowego snu.
Potrzebujesz więcej snu zimą? To normalne!
Odczuwanie senności jest związane z naszym rytmem dobowym. Kiedy szybko zapada zmrok lub przebywamy w zaciemnionych pomieszczeniach, w naszym organizmie wydzielana jest melatonina, czyli hormon snu. To jedna z przyczyn większej senności w okresie jesienno-zimowym. Co więcej, często sami sobie szkodzimy, zaburzając rytm dobowy oraz zapominając, że o jakości snu decyduje przede wszystkim odpowiednio dobrany, komfortowy materac, a także ergonomiczna poduszka. Niewłaściwe wyposażenie sypialni sprawia, że nawet długi sen, nie pozwala wypocząć i rankiem budzimy się w kiepskim nastroju.
Brak naturalnego światła oraz różnice temperatur, na które dość często narażamy nasz organizm, powodują, że odczuwamy np. senność po południu i potrzebujemy krótkiej drzemki, aby odzyskać siły i energię do działania. Nie powinniśmy walczyć z sennością – jeżeli możemy pozwolić sobie na 15-20 minut snu po południu, to warto wykorzystać wolną chwilę na drzemkę. Trzeba jednak pamiętać, że zbyt dużo snu w ciągu dnia, może utrudnić wieczorne zasypianie i zaburzać spokojny sen.
Jak zadbać o zdrowy sen zimą?
Po pierwsze i najważniejsze – podstawą zdrowego snu jest wygodne łóżko, wysokiej jakości materac, poduszka oraz akcesoria, dzięki którym możemy poprawić higienę snu. Nie mniej ważna jest panująca w sypialni temperatura i wilgotność powietrza, bo właściwe warunki do snu ułatwiają zasypianie oraz umożliwiają efektywną regenerację organizmu. Optymalna temperatura do spania to około 18 stopni Celsjusza; wilgotność powietrza w sypialni nie powinna przekraczać 50-60%. W salonach partnerskich MollyFlex znajdziecie niezbędne wyposażenie sypialni, które pozwoli poprawić jakość snu, zapewniając odpowiednie podparcie kręgosłupa, higienę oraz komfort i wygodę, dzięki której można w pełni wykorzystać czas nocnego odpoczynku.
Warto także pamiętać o odpowiednim doborze kołdry i pościeli. Najlepiej postawić na naturalne materiały, które umożliwiają swobodną cyrkulację powietrza, zapobiegając przegrzewaniu ciała oraz nadmiernej potliwości. Choć zimą szczególnie pragniemy ciepła, to przegrzewanie organizmu może powodować zaburzenia snu oraz osłabiać naszą odporność.
Szukającym sposobu na poprawę jakości snu o każdej porze roku, polecamy wygodny, antyalergiczny materac NUVOLA Lusso marki MollyFlex, który nie tylko dba o zdrowie kręgosłupa, ale także skutecznie neutralizuje wilgoć i ułatwia cyrkulację powietrza. Odpowiednie parametry materaca, nowoczesne technologie i przyjazne zdrowiu materiały zapewniają idealne warunki do snu oraz efektywnej regeneracji organizmu, poprawiając nasze zdrowie i samopoczucie. Materac NUVOLA Lusso spełni potrzeby i oczekiwania większości użytkowników – materac o średniej twardości to idealny wybór dla osób dorosłych, które odczuwają dyskomfort podczas korzystania z twardego materaca i chcą uniknąć wrażenia zapadania się w materac o niskim stopniu twardości. Co więcej, materac NUVOLA Lusso to wyrób medyczny, który szybko i skutecznie redukuje wysoką temperaturę ciała – połączenie piany Visco i-fo@m z kapsułkami żelowymi pozwala cieszyć się przyjemnym uczuciem świeżości, nie tylko latem, ale także zimą.
Podsumowanie
Jesienno-zimowa senność jest związana m.in. z częstymi wahaniami ciśnienia atmosferycznego, niewielką ilością słońca oraz niską temperaturą. Możemy pozbyć się uciążliwego uczucia ciągłego zmęczenia, dbając o zdrowy sen, którego fundament stanowi wyposażenie naszej sypialni. Aby poprawić panujący w pomieszczeniu mikroklimat, powinniśmy pamiętać o obniżeniu temperatury w sypialni oraz utrzymywaniu odpowiedniego poziomu wilgotności powietrza. Co więcej, warto przed snem przewietrzyć pomieszczenie oraz korzystać np. z oczyszczacza powietrza, który pozwoli utrzymać jego wysoką jakość.