Dyskopatia lędźwiowa (przepuklina jądra miażdżystego) to schorzenie, które związane jest m.in. z nadmiernym obciążeniem kręgosłupa oraz siedzącym trybem życia. Objawy dyskopatii lędźwiowej utrudniają wykonywanie codziennych czynności oraz zaburzają spokojny sen. Jak poprawić komfort snu przy dyskopatii lędźwiowej? Na co warto zwrócić szczególną uwagę?
Choroby kręgosłupa zaliczane są do grupy chorób cywilizacyjnych, które mają związek z naszym trybem życia. Jedną z nich jest dyskopatia lędźwiowa, której sprzyja m.in. długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej. Czynnikiem zwiększającym ryzyko rozwoju choroby jest korzystanie z nieodpowiednio dobranego materaca i poduszki – nieprawidłowe ułożenie ciała podczas snu powoduje nadmierne obciążenie struktur kręgosłupa, przyczynia się do powstawania uszkodzeń w obrębie krążków międzykręgowych, a także m.in. mięśni przykręgosłupowych i więzadeł.
Jak objawia się dyskopatia lędźwiowa?
Dyskopatia lędźwiowa objawia się bólem i sztywnością w dolnej części kręgosłupa, a także drętwieniem i mrowieniem kończyn dolnych. W zaawansowanych postaciach choroby pojawiają się również inne dolegliwości m.in. zaburzenia w oddawaniu moczu i zaburzenia w funkcjonowaniu jelit.
Schorzeniu często towarzyszą napady rwy kulszowej. Rwa kulszowa objawia się silnym bólem, który promieniuje od kręgosłupa lędźwiowego do uda, kolana i stopy. W niektórych przypadkach rwa kulszowa powoduje miejscowe zaburzenia czucia w obrębie kończyn.
Dolegliwości bólowe w obrębie kręgosłupa powinny skłonić do wizyty u lekarza oraz konsultacji z fizjoterapeutą, który doradzi wybór odpowiedniego materaca i poduszki. Objawów dyskopatii lędźwiowej nie można bagatelizować. Schorzenie to wymaga leczenia oraz zwrócenia się o pomoc do specjalisty. Warto zweryfikować również wyposażenie swojej sypialni i dostosować do indywidualnych potrzeb materac, poduszkę i akcesoria, dzięki którym można złagodzić dolegliwości bólowe podczas przebywania w pozycji leżącej.
W salonach partnerskich MollyFlex można nie tylko kupić najwyższej jakości produkty do sypialni m.in. materace ze statusem wyrobu medycznego, ale także wziąć udział w wydarzeniu z cyklu „Weekend z fizjoterapeutą” i skorzystać z bezpłatnych porad specjalistów od ergonomii.
Dyskopatia lędźwiowa – jaki materac i poduszkę wybrać?
Osoby, u których występują objawy dyskopatii lędźwiowej, powinny korzystać z materaca dobranego do wagi i budowy ciała. Mitem jest, że przy schorzeniach kręgosłupa należy korzystać jedynie z twardego materaca. W przypadku osób o niskiej wadze i drobnej budowie ciała zalecane jest korzystanie z materacy miękkich i materacy o średnim stopniu twardości; osoby o większej wadze powinny korzystać ze średnio twardego lub twardego materaca.
Istotną kwestią w przypadku doboru materaca są jego właściwości. Materac dla osoby z dyskopatią powinien zapewniać odpowiednie podparcie kręgosłupa, stabilizując go w pozycji fizjologicznej, a także punktowo rozkładać nacisk oraz ułatwiać rozluźnienie mięśni. Osoby ze schorzeniami kręgosłupa mogą korzystać zarówno z materacy piankowych, jak i materacy sprężynowych oraz materacy hybrydowych, które łączą właściwości pianek i nowoczesnych sprężyn.
Warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, dzięki którym nowoczesne materace zapewniają wysoki komfort snu m.in. szybkie odprowadzanie wilgoci i wydzielanego przez ciała ciepła, wentylację, a także izolację ruchów i możliwość dopasowania stopnia twardości części materaca do indywidualnych potrzeb, co jest szczególnie ważne w przypadku materacy partnerskich.
Wybór materaca warto skonsultować ze specjalistą, który weźmie pod uwagę nie tylko wagę i budowę ciała, ale także stopień zaawansowania choroby i towarzyszące jej dolegliwości, pozycję snu oraz indywidualne potrzeby, które związane są z wiekiem i stanem fizjologicznym, bo np. w przypadku osób czasowo unieruchomionych, może być niezbędne korzystanie z materaca przeciwodleżynowego.
Osoby cierpiące na dyskopatię powinny także korzystać z odpowiednio dobranej poduszki. Nieprawidłowe ułożenie głowy i kręgosłupa szyjnego nie tylko wpływa na położenie innych odcinków kręgosłupa, ale także może doprowadzić do rozwoju dyskopatii szyjnej. Poduszka powinna prawidłowo podtrzymywać głowę, stabilizując szyjny odcinek kręgosłupa, a także zapobiegać nadmiernemu obciążeniu kręgów i mięśni.
Dyskopatia lędźwiowa – w jakiej pozycji spać?
W przypadku dyskopatii lędźwiowej zalecane jest spanie w pozycji na plecach z lekko uniesionymi nogami, spanie w pozycji na boku z poduszką pomiędzy kolanami oraz spanie w pozycji embrionalnej. Spanie na brzuchu nadmiernie obciąża kręgosłup oraz jest jednym z czynników sprzyjających rozwojowi dyskopatii.
Jeżeli dyskopatii lędźwiowej towarzyszy rwa kulszowa, to najlepiej spać na boku z podkurczonymi nogami (tzw. pozycja krzesełkowa).
Przybranie wygodnej pozycji ułatwia korzystanie ze specjalnych akcesoriów. W przebiegu dyskopatii lędźwiowej stosowane są poduszki ortopedyczne np. poduszki lędźwiowe do spania na plecach i poduszki wałki do spania na boku.
Podsumowanie
Ból i inne objawy dyskopatii lędźwiowej pojawiają się u coraz młodszych osób, utrudniając wykonywanie różnych czynności oraz przybranie wygodnej pozycji w czasie snu. Istotnym elementem procesu leczenia jest dobór odpowiedniego materaca i poduszki, dzięki którym możliwe jest utrzymanie naturalnej krzywizny kręgosłupa w pozycji leżącej oraz zmniejszenie nacisku na objęte procesem chorobowym struktury.
Dobór elementów wyposażenia sypialni dla osób cierpiących na dyskopatię i inne choroby kręgosłupa najlepiej skonsultować z lekarzem oraz fizjoterapeutą. Warto wiedzieć, że spanie na dopasowanym do wagi i budowy ciała materacu oraz korzystanie z prawidłowo podpierającej głowę poduszki nie tylko przynosi ulgę w uciążliwych dolegliwościach i zmniejsza ryzyko zaostrzenia się objawów choroby, ale także pomaga zapobiegać rozwojowi różnych schorzeń kręgosłupa.