Poradnik

Trudności z porannym wstawaniem – praktyczne wskazówki

Trudności z porannym wstawaniem – praktyczne wskazówki

Każdemu zdarzają się problemy z porannym wstawaniem. Jeżeli pojawiają się sporadycznie i są związane np. z późnym położeniem się do łóżka, to nie trzeba się martwić. Niepokojące są codzienne trudności z porannym wstawaniem, które mogą być związane m.in. z niską jakością snu. Jakie są najczęstsze przyczyny odczuwania zmęczenia o poranku? Co zrobić, żeby budzić się pełnym sił i energii do działania?

Dlaczego pojawiają się problemy z porannym wstawaniem?

Jedną z częstych przyczyn problemów z porannym wstawaniem jest chronotyp snu. Być może jesteś nocnym markiem, który odczuwa przypływ energii w drugiej połowie dnia. Ludzie „sowy” często mają kłopoty z zasypianiem przed północą oraz wczesnym wstawaniem z łóżka. Przeciwieństwem „sów” są „ranne ptaszki” – osoby o tym chronotypie snu wcześnie kładą się do łóżka i pełni energii budzą się o świcie. Chronotyp snu to jedna z przyczyn zaburzeń rytmu okołodobowego, które wpływają na poziom energii i samopoczucie.

Inne, częste przyczyny kłopotów z porannym wstawaniem to m.in. nieprawidłowo dopasowany materac, poduszka lub akcesoria. Niedopasowane do indywidualnych potrzeb wyposażenie sypialni nie zapewnia odpowiedniej jakości snu i zaburza przebieg procesów nocnej regeneracji, sprawiając, że rankiem brakuje energii do działania.

Destrukcyjnie na jakość snu i efektywność nocnej regeneracji wpływają również np. korzystanie przed snem z używek m.in. alkoholu i kofeiny, przewlekły stres, złe nawyki żywieniowe oraz niebieskie światło. Szukając przyczyny kłopotów z porannym wstawaniem, warto zwrócić uwagę na ciągłość snu – długie zasypianie i częste wybudzanie się w nocy również przyczyniają się do odczuwania porannego zmęczenia, które sprawia, że marzymy o pozostaniu w łóżku do południa.

Ciekawostka: kłopoty z porannym wstawaniem u młodzieży związane są m.in. z fizjologicznymi zmianami hormonalnymi w okresie dojrzewania, które mają wpływ na wydzielanie melatoniny i rytm dobowy.

Co zrobić, żeby rankiem budzić się wypoczętym i z chęcią wstawać z łóżka?

Po pierwsze i najważniejsze – fundament zdrowego snu tworzą dopasowane do indywidualnych potrzeb elementy wyposażenia sypialni m.in. prawidłowo podpierający ciało oraz zapewniający wysoki komfort snu materac, a także stabilizująca głowę poduszka. W salonach partnerskich MollyFlex dostępne są nowoczesne produkty do sypialni, dzięki którym można poprawić jakość snu i efektywność nocnej regeneracji. Przyjazne zdrowiu materiały, zaawansowane technologie oraz innowacyjne rozwiązania nie tylko zapewniają warunki do zdrowego wypoczynku, ale także redukują różne problemy ze snem. Polecamy m.in.:

  • materac piankowy OPTIMA Fresh, który reguluje temperaturę ciała podczas snu, szybko odprowadzając ciepło oraz zapobiega nadmiernej potliwości. Materac OPTIMA Fresh to idealny wybór dla osób, które są wrażliwe na działanie wysokiej temperatury. Ten model materaca doskonale sprawdzi się nie tylko latem, ale także w sezonie grzewczym;
  • materac piankowy DIVERSO, który został wyposażony w dwa niezależne wkłady. Ten model materaca MollyFlex to idealny wybór dla par – stopień twardości dzielonego wkładu można dopasować do indywidualnych potrzeb. Co więcej, materac DIVERSO skutecznie redukuje drgania związane z ruchami drugiej osoby.

Materace, poduszki i akcesoria włoskiej marki MollyFlex spełniają najwyższe standardy, zapewniając jakościowy wypoczynek. Produkty MollyFlex zostały dostosowane do potrzeb alergików oraz zapewniają optymalne warunki do zdrowego snu – innowacyjne oraz przyjazne zdrowiu materiały szybko odprowadzają wilgoć, zapewniają efektywną wentylację oraz redukują ryzyko związane z rozwojem szkodliwych drobnoustrojów.

Sprawdzone sposoby na zdrowy sen i dobre samopoczucie o poranku

Poprawę jakości snu i efektywności nocnej regeneracji, a także energię do działania o poranku, zapewniają m.in.:

  • dobre nawyki związane ze snem – dopasowanie ilości snu do indywidualnych potrzeb, regularne kładzenie się do łóżka i wstawanie o tej samej porze każdego dnia, a także wieczorne rytuały, dzięki którym można uspokoić emocje i zrelaksować się przed snem. Zalecana ilość snu każdego dnia to 5-8 godzin. Zarówno zbyt krótki sen, jak i długie pozostawanie w łóżku mogą powodować poranne zmęczenie oraz trudności z obudzeniem się;
  • unikanie czynników, które zaburzają nocny wypoczynek – nadużywanie alkoholu i kofeiny, palenie papierosów, spożywanie ciężkostrawnych posiłków przed położeniem się do łóżka, stymulowanie mózgu niebieskim światłem, intensywna aktywność fizyczna przed snem, długie drzemki w godzinach popołudniowych;
  • stosowanie naturalnych sposobów regulacji wydzielania hormonu snu – unikanie stymulacji intensywnym światłem w godzinach wieczornych i nocnych oraz unikanie całkowitego zaciemniania sypialni na czas snu, które powoduje, że rankiem poziom melatoniny nie ulega obniżeniu;
  • dbanie o higienę snu i mikroklimat sypialni – utrzymywanie odpowiedniej temperatury i wilgotności w pomieszczeniu, wietrzenie sypialni przed snem, redukcja szkodliwych alergenów i drobnoustrojów.

Jeżeli problemy z porannym wstawaniem utrzymują się długi czas, trzeba poszukać medycznej przyczyny braku energii, konsultując się m.in. ze specjalistą od zaburzeń snu. Warto wiedzieć, że poranne zmęczenie może być również związane m.in. z zaburzeniami nerwicowymi, depresją, chrapaniem, bezdechem sennym oraz innymi schorzeniami, które wymagają leczenia.

Podsumowanie

Kłopoty z porannym wstawaniem dotyczą wszystkich grup wiekowych i najczęściej są związane z nieprawidłowymi nawykami oraz niską jakością snu, która utrudnia nocną regenerację organizmu. Jakość snu i efektywność nocnej regeneracji w dużej mierze zależą od doboru elementów wyposażenia sypialni, których zadaniem jest zapewnienie odpowiedniego podparcia dla kręgosłupa, komfortu i wygody snu, a także sprzyjającego zdrowemu wypoczynkowi mikroklimatu łóżka.

Odczuwając poranne zmęczenie, trzeba przeanalizować swoje nawyki, co pomoże znaleźć przyczynę problemu. W wielu przypadkach poprawę samopoczucia o poranku zapewnia korzystanie z prawidłowo dobranego materaca i poduszki oraz wpływających na komfort i higienę snu akcesoriów, regularne kładzenie się do łóżka i codzienne wstawanie o tej samej porze, a także unikanie innych czynników, które zaburzają nocny wypoczynek, przyczyniając się m.in. do występowania zaburzeń snu.

Powiązane wpisy