Poradnik

Rozciąganie i jego wpływ na sen

Rozciąganie i jego wpływ na sen

Ćwiczenia rozciągające to doskonały sposób na redukcję stresu oraz nagromadzonego w ciele napięcia. Jakie korzyści przynosi rozciąganie przed snem? Jakich błędów nie popełniać i na co warto zwrócić szczególną uwagę, chcąc poprawić jakość snu?

Rozciąganie to polecany przez specjalistów sposób na przygotowanie organizmu do snu. W przeciwieństwie do intensywnych treningów, rozciąganie pomaga oczyścić umysł oraz zadbać o ciało, redukując nadmierne napięcie mięśniowe.

Wieczorne rozciąganie zapewnia jakościowy sen i poprawia ogólny stan zdrowia

Coraz więcej osób cierpi z powodu różnych zaburzeń snu. W wielu przypadkach są one związane ze stresem oraz trybem życia, który sprzyja występowaniu dolegliwości bólowych w obrębie układu mięśniowo-szkieletowego. Odpowiednio dobrane ćwiczenia rozciągające redukują zarówno nadmierne napięcie nerwowe, jak i w pozytywny sposób wpływają na stan zdrowia mięśni i stawów, zmniejszając m.in. ból związany z długim przebywaniem w pozycji siedzącej.

Dzięki codziennemu rozciąganiu przed snem można uniknąć m.in. problemów z zasypianiem i częstego wybudzania się w nocy, zmniejszyć uciążliwy ból i skurcze mięśni oraz poprawić ogólną kondycję fizyczną. Rozciąganie przed snem działa także w sposób profilaktyczny, redukując ryzyko występowania nieprzyjemnych dolegliwości oraz rozwoju schorzeń związanych z nadmiernym obciążeniem układu mięśniowo-szkieletowego.

Ćwiczenia rozciągające powinny stać się częścią wieczornych rytuałów, które mają za zadanie uspokojenie umysłu oraz redukcję związanego z codziennym stresem napięcia nerwowego i napięcia mięśniowego. Dzięki ćwiczeniom rozciągającym można wydłużyć fazę snu głębokiego, poprawić ogólną jakość wypoczynku oraz zadbać o prawidłowe warunki do przebiegu procesów odbudowy komórek i tkanek.

Osoby, które wykonują ćwiczenia rozciągające przed snem, już po kilku treningach, zauważają zmiany w swoim samopoczuciu. Trening, który poprawia kondycję układu mięśniowo-szkieletowego oraz sprzyja uspokojeniu i odprężeniu, polecany jest jako naturalny sposób na bezsenność oraz inne zaburzenia snu, które w negatywny sposób wpływają na ogólną kondycję fizyczną i psychiczną.

Ćwiczenia to nie wszystko!

Zdrowy sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania wszystkich narządów oraz układów, wspiera proces leczenia wielu schorzeń oraz pomaga zadbać o kondycję fizyczną i psychiczną. Aby nocny wypoczynek zapewniał optymalne warunki do nocnej regeneracji, trzeba się do niego odpowiednio przygotować. Po pierwsze i najważniejsze – gwarancją zdrowego snu jest odpowiednio dobrane wyposażenie sypialni. Materac, poduszka i akcesoria pozwalają zadbać nie tylko o wygodę, ale także poprawiają efektywność nocnej regeneracji. Dobór elementów wyposażenia sypialni to kwestia indywidualna, na której warto się skupić, korzystając z nowoczesnych rozwiązań dla zdrowego snu. Dobrane do indywidualnych potrzeb i preferencji wyposażenie sypialni pozwala stworzyć fundament zdrowego snu, który zapewnia wysoki komfort wypoczynku.

W salonach partnerskich włoskiej marki MollyFlex dostępne są najwyższej jakości materace, poduszki i akcesoria, które pozwalają stworzyć optymalne warunki do zdrowego snu. Polecamy m.in.:

  • idealny dla par materac piankowy DIVERSO, który został wyposażony w ułatwiający odprowadzanie wilgoci pokrowiec oraz w dwa niezależne i odwracane wkłady, których stopień twardości można dopasować do indywidualnych potrzeb;
  • piankowy materac SILVER SPRING, który został wyposażony we wkład ze sprężyn kieszeniowych oraz gwarantujący wysoką higienę snu pokrowiec z innowacyjnej tkaniny z dodatkiem srebra.

Wszystkie produkty marki MollyFlex powstają z przyjaznych zdrowiu materiałów oraz z zastosowaniem nowoczesnych technologii, dzięki którym można zadbać o mikroklimat snu i prawidłowe podparcie kręgosłupa oraz redukować wiele częstych problemów ze snem.

Jakich błędów unikać, rozciągając się przed snem?

Aby rozciąganie przed snem przyniosło oczekiwane korzyści, niezbędny jest wybór ćwiczeń, które zostaną dopasowane do wieku, ogólnego stanu zdrowia oraz kondycji fizycznej. Przed każdym treningiem rozciągającym trzeba pamiętać o rozgrzewce, która pomaga uniknąć urazów i kontuzji. Osoby cierpiące na schorzenia kręgosłupa oraz inne choroby układu ruchu powinny skonsultować dobór ćwiczeń rozciągających ze specjalistą.

Podsumowanie

Rozciąganie przed snem odpręża, wycisza i pomaga pozbyć się nagromadzonego w ciele napięcia. Ćwiczenia rozciągające przed snem polecane są m.in. dla osób zestresowanych oraz osób, które spędzają wiele godzin w wymuszonej pozycji lub narażają układ mięśniowo-szkieletowy na znaczne obciążenia, wykonując pracę fizyczną.

Rozciąganie przed snem w połączeniu z odpowiednio dobranym wyposażeniem sypialni pomaga poprawić jakość snu oraz efektywność nocnej regeneracji. Systematyczny trening wpływa również na ogólny stan zdrowia i kondycję organizmu, poprawiając samopoczucie i redukując zaburzenia snu oraz objawy związane z nadmiernym napięciem nerwowym i mięśniowym.

Powiązane wpisy