Poradnik

Zdrowy sen w podróży

Zdrowy sen w podróży

Zaburzenia snu w podróży to bardzo częsty problem, który związany jest m.in. ze zmianą otoczenia i rytmu dobowego. Jak poprawić komfort snu w czasie podróży? Na co warto zwrócić szczególną uwagę? Podpowiadamy, jak lepiej spać podczas biznesowych i urlopowych wyjazdów.

Zaburzenia snu potrafią zepsuć długo wyczekiwany urlop oraz podróże biznesowe. Dotykają większość osób, które opuszczają strefę komfortu własnej sypialni i nie są związane jedynie z tzw. efektem pierwszej nocy oraz zmianą stref czasowych. Często nieświadomie popełniamy błędy, które sprawiają, że pojawiają się problemy z zasypianiem oraz gorsze samopoczucie po przebudzeniu. Warto poznać sprawdzone sposoby na zdrowy sen poza własną sypialnią, które pozwolą cieszyć się nie tylko komfortem i wygodą, ale także wpłyną na efektywność nocnej regeneracji.

Dlaczego gorzej śpimy podczas podróży?

We własnej sypialni możemy korzystać z dopasowanego do indywidualnych potrzeb materaca, poduszki i akcesoriów. Podczas podróży jesteśmy zmuszeni korzystać z elementów wyposażenia bazy noclegowej, które nie zawsze spełnia nasze wymogi. Co więcej, pojawia się tzw. efekt pierwszej nocy, czyli problemy z zasypianiem i lekki sen, który nie pozwala się wyspać. Dlaczego tak się dzieje? Naukowcy są zdania, że problemy ze snem w nowym miejscu powoduje zwiększona aktywność lewej półkuli mózgu, która ma na celu ochronę przed potencjalnymi zagrożeniami. Gdy zmieniamy otoczenie, do głosu dochodzą uśpione instynkty – stajemy się bardziej czujni i wrażliwi na różne bodźce m.in. dźwięki. Najczęściej problemy ze snem, które związane są z efektem pierwszej nocy, mijają po 1-2 dniach.

Inne czynniki, które wpływają na jakość snu w czasie podróży to m.in. zmiana strefy czasowej i związana z nią zmiana rytmu dobowego, emocje, chęć nadrobienia zaległości związanych ze snem, używki oraz zmiana sposobu odżywiania. Problemy ze snem w podróży mogą być także związane z rutyną dnia codziennego, która sprawia, że trudno jest się przestawić na tryb wypoczynku.

Jak zadbać o zdrowy sen w podróży?

Można poprawić jakość i komfort snu w podróży, przestrzegając kilku nieskomplikowanych zasad, dzięki którym wyeliminujemy czynniki sprzyjające zaburzeniom snu.

Warto zacząć dbać o zdrowy wypoczynek już podczas jazdy samochodem, pociągiem lub autokarem oraz lotu samolotem – długa podróż sprawia, że po dotarciu do jej celu jesteśmy obolali, zestresowani i mamy jeszcze większe problemy z zasypianiem.

Sposobem na lepsze samopoczucie w podróży jest m.in. korzystanie z poduszki podróżnej, która zapobiega bólom głowy i karku – dolegliwości bólowe są związane z długim przebywaniem w wymuszonej, niewygodnej pozycji. Mając pod ręką ergonomiczną poduszkę, można odciążyć kręgosłup szyjny i zadbać o prawidłowe ułożenie głowy w czasie regenerującej drzemki.

W obiektach noclegowych również warto korzystać z zabranej z domu poduszki oraz pościeli lub koca, dzięki którym w mniejszym stopniu odczujemy dyskomfort związany ze zmianą otoczenia. Co ciekawe, spanie na dopasowanej do indywidualnych potrzeb poduszce to jeden z najskuteczniejszych sposobów na poprawę jakości i komfortu wypoczynku poza własną sypialnią.

Idealnym wyborem na co dzień i podczas wyjazdów są dostępne w salonach MollyFlex ergonomiczne poduszki z naturalnych materiałów, które zapewniają odpowiednie podparcie dla głowy, pozwalając utrzymać szyjny odcinek kręgosłupa w fizjologicznej pozycji. Najwyższą jakość snu zapewnia m.in.:

  • klasyczna poduszka piankowa AIR FRESH RELAX, która dzięki żelowej powłoce utrzymuje stałą temperaturę głowy i zapobiega nadmiernej potliwości;
  • profilowana poduszka piankowa AIR FRESH CERVICAL, to ergonomiczne kształtu dopasowujące się do głowy i szyi oraz wydajna termoregulacja za sprawą żelowej powłoki chłodzącej i pokrowca z satynowego materiału COOLER;
  • klasyczna poduszka piankowa MOONTEX RELAX, która dzięki zwiększonej twardości spełni potrzeby i oczekiwania osób cierpiących z powodu bólu karku i ramion.

Wszystkie produkty włoskiej marki MollyFlex powstają z zastosowaniem przyjaznych zdrowiu materiałów oraz nowoczesnych technologii, dzięki którym zapewniają odpowiednią wentylację, szybko odprowadzają wilgoć oraz dopasowują się do ciała w każdej pozycji snu. Wysokiej jakości pianki gwarantują odpowiednie podparcie głowy i prawidłowe ułożenie szyi, dzięki czemu można uniknąć uciążliwych dolegliwości ze strony kręgosłupa szyjnego.

Osoby szczególnie wrażliwe, które niezbyt dobrze się czują, korzystając z hotelowych łóżek, mogą poprawić jakość snu, zabierając ze sobą w podróż nie tylko poduszkę i pościel, ale także ochraniacz na materac. Jeżeli istnieje taka możliwość, warto zabrać ze sobą w podróż również materac nawierzchniowy, który pozwala uniknąć bólu pleców związanych ze spaniem na zbyt miękkim lub za twardym materacu. Oczywiście, nie jest to rozwiązanie dla każdego, bo np. podróżując samolotem, pojawiają się ograniczenia dotyczące bagażu.

Chcąc dobrze spać w czasie podróży, warto również unikać zbyt długiego przebywania w łóżku, które jedynie z pozoru pozwala nadrobić związane ze snem zaległości, długich drzemek w ciągu dnia i braku aktywności, sięgania po używki w godzinach wieczornych, nadmiernej stymulacji układu nerwowego niebieskim światłem oraz intensywnego wysiłku tuż przed snem. Osoby wrażliwe na bodźce dźwiękowe powinny korzystać ze stoperów, które okazują się wybawieniem nie tylko w dużych miastach, ale także z dala od zgiełku i hałasu, gdzie spokojne zasypianie mogą utrudniać dźwięki natury. Przed zbyt szybkim wybudzaniem się rankiem i problemami z zasypianiem z powodu nadmiaru sztucznego światła chroni korzystanie z maseczki na oczy.

Podsumowanie

Problemy ze snem w czasie podróży są związane z działaniem różnych czynników. Jednym z najważniejszych jest zmiana otoczenia oraz konieczność korzystania z niespełniającego indywidualnych potrzeb materaca, poduszki oraz pościeli. Bez problemu można zabrać ze sobą wygodną poduszkę, która nie zajmuje wiele miejsca w walizce, a pozwala uniknąć uciążliwego bólu głowy, bólu karku i sztywności mięśni, które nie poprawiają samopoczucia podczas podróży. Aby lepiej spać, warto również przestrzegać podstawowych zasad zdrowego snu, czyli m.in. nie spędzać w łóżku zbyt dużo czasu i nie starać się wyspać na zapas. Istotny dla zdrowego snu jest także relaks i oderwanie się od rutyny dnia codziennego, która związana jest m.in. z korzystaniem z nadmiernie stymulujących układ nerwowy smartfonów i tabletów.

Powiązane wpisy