Poradnik

Jak alkohol wpływa na nasz sen?

Jak alkohol wpływa na nasz sen?

Alkohol to jedna z częściej stosowanych używek. Na temat spożywania alkoholu narosło wiele mitów, w które często wierzymy. Jednym z nich jest brak szkodliwości spożywania alkoholu niskoprocentowego, czyli np. piwa, które ma nie uzależniać, a wręcz przeciwnie, stanowić środek terapeutyczny w leczeniu chorób nerek i ułatwiać zasypianie. Jak alkohol wpływa na sen? Podpowiadamy.

Każdy alkohol szkodzi zdrowiu, ale to od nas zależy, w jaki sposób będzie on oddziaływał na nasz organizm. Wszystko jest dla ludzi – okazjonalne picie piwa, wina, wódki i innych trunków przez osoby świadome wiążących się z nimi zagrożeń, nie jest niczym złym. Problem pojawia się, gdy przestajemy panować nad ilością i częstotliwością spożywanych napojów wyskokowych, traktując je jako środek nasenny, uspokajający i relaksujący. Alkoholizm to śmiertelna, przewlekła, nieuleczalna choroba, która ma wiele twarzy, a problemy ze snem z powodu alkoholu są jednym z objawów uzależnienia.

Chcąc zadbać o zdrowie i pozbyć się problemów z zasypianiem, które często rozwiązujemy właśnie za pomocą alkoholu, najlepiej zainwestować w wysokiej jakości materac i poduszkę. Odpowiednie wyposażenie sypialni nie tylko ułatwia zasypianie, bo nasze ciało może się odprężyć dzięki właściwemu podparciu, ale także znacząco poprawia jakość snu, co przekłada się na nasze ogólne zdrowie i lepsze samopoczucie. Zdrowy sen jest jednym z najważniejszych czynników, które pozwalają redukować ryzyko rozwoju wielu chorób. Możesz o niego zadbać, odwiedzając salony partnerskie MollyFlex, gdzie znajdziesz materace, poduszki oraz akcesoria, dzięki którym przemienisz sypialnię w oazę relaksu i zdrowego snu.

Alkohol a sen – fakty i mity

Jednym z najbardziej szkodliwych mitów na temat alkoholu, jest jego rzekomo pozytywny wpływ na sen. Faktycznie, po spożyciu napojów wyskokowych łatwiej jest zasnąć, jednak jakość snu po alkoholu ulega znacznemu obniżeniu. Dlaczego tak się dzieje? Alkohol jest dla naszego organizmu trucizną. Oddziałuje nie tylko na układ nerwowy, prowadząc do mniejszego lub większego odurzenia, ale także obciąża nerki i wątrobę, która musi zadbać o usunięcie z organizmu toksyn oraz związanych z ich metabolizowaniem szkodliwych produktów przemiany materii. Po spożyciu alkoholu w organizmie człowieka wydzielany jest aldehyd octowy, który zaburza przebieg poszczególnych faz snu, prowadząc do pojawienia się poważnych problemów zdrowotnych.

Alkohol nie jest sposobem na spokojne zasypianie! Nawet jedna lampka wina lub kufel piwa przed snem zaburzają niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu procesy jego regeneracji, prowadząc do:

  • chwilowego pogłębienia fazy NREM, która w kolejnych godzinach snu ulega spłyceniu;
  • skrócenia fazy REM u osób pijących okazjonalnie;
  • wzrostu ilości faz REM w czasie snu u osób często sięgających po alkohol;
  • zmniejszenia ciągłości snu głębokiego;
  • częstego wybudzania się w nocy i problemów z ponownym zaśnięciem;
  • pojawienia się chrapania i bezdechu sennego;
  • występowania uczucia przewlekłego zmęczenia.

Kolejnym mitem na temat spożywania alkoholu przed snem, jest jego odprężające działanie, które ma wyciszyć emocje przed zaśnięciem. Uczucie odprężenia, które odczuwamy po alkoholu to jedynie złudzenie, bo wpływa on na zwiększenie stresu oksydacyjnego w komórkach, przyśpieszając procesy starzenia się organizmu. Częste picie alkoholu, nawet w niewielkiej ilości, wpływa także na naszą psychikę, zaburzając pracę ośrodków mózgu, dzięki którym możemy logicznie myśleć, odróżniać dobro od zła, a także we właściwy sposób odczuwać emocje, które są niezbędne do m.in. utrzymywania bliskich relacji z członkami rodziny.

Okazjonalne spożywanie alkoholu może doprowadzić jedynie do pojawienia się kilkugodzinnego kaca, jednak jego nadużywanie to poważny problem, który dotyka coraz większy odsetek społeczeństwa, odbijając się nie tylko na jakości snu.

Problemy ze snem, które mogą wskazywać na uzależnienie od alkoholu

Jednym z częstych objawów oraz skutków ubocznych spożywania alkoholu, są trudności z zasypianiem bez „tabletki nasennej” w płynie. Osoby często sięgające po alkohol, zaczynają cierpieć z powodu bezsenności. Na początkowym etapie uzależnienia bezsenność jest skutkiem braku alkoholu w organizmie i pojawia się jedynie, gdy nie jest on spożywany przed snem. Wraz z postępem choroby alkoholowej, problemy z zasypianiem, częste wybudzanie się w nocy oraz zaburzenia snu, występują także po spożyciu alkoholu. Jeżeli alkohol staje się nam niezbędny, aby zasnąć, to musimy posz ukać pomocy u specjalisty – im wcześniej się do niego udamy, tym lepiej dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego, a także zdrowia naszych bliskich. Inne objawy, które powinny nas zaniepokoić i skłonić do rezygnacji z częstego spożywania alkoholu lub jego całkowitego odstawienia to m.in.:

  • brak sił i energii do działania;
  • obniżenie nastroju;
  • uczucie zmęczenia, które mija po spożyciu alkoholu;
  • układanie planu dnia, który umożliwia napicie się przed snem;
  • uczucie ciągłego napięcia nerwowego w momencie, gdy nie możemy sięgnąć po napój wyskokowy.

Podsumowanie

Alkohol zaburza przebieg procesów regeneracji organizmu, które zachodzą podczas snu. Skutkiem jego częstego spożywania jest przede wszystkim pojawienie się problemów z zasypianiem oraz bezsennością, jak również zaburzenie naturalnego rytmu snu, dzięki któremu po dobrze przespanej nocy czujemy się wypoczęci. Co więcej, alkohol skraca sen, prowadząc do częstego wybudzania się w nocy oraz kłopotów z ponownym zaśnięciem, co ma związek m.in. z intensywną pracą naszej wątroby oraz nerek, a także przebiegiem procesu neutralizacji dostających się do organizmu wraz z alkoholem toksyn. Jeżeli chcemy spokojnie zasypiać i budzić się wypoczęci, to zamiast alkoholu przed snem, powinniśmy zadbać o umiarkowaną aktywność fizyczną, która ułatwia zasypianie, a także wpływa na wzrost poziomu hormonów szczęścia w organizmie, stosować zdrową dietę i postawić na zdrowy relaks przed udaniem się do łóżka. Niezbędne jest również zadbanie o prawidłową jakość snu, na co pozwala korzystanie z właściwie dobranego do naszych indywidualnych potrzeb materaca, poduszki i niezbędnych w sypialni akcesoriów.

Powiązane wpisy