Poradnik

10 przykazań dobrego snu dla dziecka

10 przykazań dobrego snu dla dziecka

Zdrowy sen jest niezwykle ważny, bo pozwala na prawidłowy przebieg wielu procesów biologicznych, wpływając m.in. na wydzielanie hormonu wzrostu oraz przebieg przemian metabolicznych. Dziecko, które przez dłuższy czas śpi zbyt mało, ma mniej energii, wolniej się rozwija oraz jest narażone na rozwój różnych chorób. Jak zadbać o zdrowy sen dzieci i młodzieży? Podpowiadamy.

Niewyspane dziecko to dziecko, które nie może w pełni korzystać z życia. Już w przypadku niemowląt brak snu skutkuje poważnymi problemami, dlatego powinniśmy zwrócić szczególną uwagę nie tylko na ilość snu dzieci w różnym wieku, ale także jego jakość. Na jakość snu wpływa przede wszystkim odpowiednio urządzona sypialnia, w której najważniejszym elementem wyposażenia jest łóżko. W MollyFlex dostępne są materace, poduszki oraz akcesoria, dzięki którym można znacząco poprawić jakość snu, wpływając jednocześnie na efektywność przebiegu procesów biologicznych, które zachodzą w organizmie w czasie nocnego odpoczynku. Najwyższej jakości materiały, innowacyjne rozwiązania technologiczne oraz możliwość wyboru spośród produktów o różnych parametrach, pozwalają stworzyć przyjazne miejsce do snu nie tylko dla osób dorosłych, ale także dzieci i młodzieży. W salonach MollyFlex można również skorzystać z fachowych porad, które ułatwiają dobór materaca, redukując ryzyko popełnienia wpływających na stan zdrowia i jakość snu błędów.

Jak zadbać o zdrowy sen dzieci i młodzieży?

Światowe Stowarzyszenie Medycyny Snu opracowało zbiór porad i wytycznych dla rodziców dzieci i młodzieży, które pomagają zadbać o zdrowy sen najmłodszych. Przestrzeganie 10 przykazań zdrowego snu od pierwszych chwil życia dziecka, jest sposobem na poprawę funkcjonowania organizmu oraz zadbanie o prawidłowy rozwój dziecka na początkowych etapach jego życia.

Dekalog zdrowego snu dzieci i młodzieży

  1. Zadbaj o odpowiednią ilość snu dziecka. Dzieci w wieku 3-5 lat powinny spać minimum 11 godzin; dzieci w wieku 6-12 lat powinny spać minimum 10 godzin; dzieci w wieku 12-18 lat powinny spać minimum 8 godzin.
  2. Przestrzegaj stałych godzin zasypiania i wstawania.
  3. Przestrzegaj codziennych rytuałów snu także w weekendy i podczas wakacji.
  4. Zadbaj o stałe pory spożywania posiłków oraz wykonywania różnych czynności.
  5. Naucz dziecko samodzielnego zasypiania.
  6. Przed snem przewietrz sypialnię dziecka i zaciemnij pomieszczenie.
  7. Podawaj dziecku przed snem lekkostrawne posiłki.
  8. Ogranicz kontakt dziecka z niebieskim światłem przed snem i zadbaj o odpowiednie wyciszenie dziecka, np. czytając mu bajkę na dobranoc.
  9. Zadbaj o codzienną aktywność fizyczną dziecka. Dzieci powinny przynajmniej 2-3 godziny dziennie spędzać na świeżym powietrzu.
  10. Wybierz wygodny materac, poduszkę, pościel i odzież do snu. Nie przegrzewaj dziecka w czasie snu.

Dzieci w różnym wieku potrzebują odpowiedniej ilości snu, którego jakość uzależniona jest od m.in. panującego w sypialni mikroklimatu, właściwego doboru materaca i poduszki, korzystania z akcesoriów, które umożliwiają utrzymanie optymalnej temperatury ciała, zapobiegając poceniu się dziecka oraz pozwalają zadbać o higienę snu, redukując ryzyko rozwoju bakterii i alergenów. Produkty marki MollyFlex spełniają rygorystyczne normy jakości, dzięki czemu są bezpieczne dla dzieci. Doskonale sprawdzają się, gdy dziecko przestaje korzystać z niemowlęcego łóżeczka. Idealnym wyborem do „dorosłego” łóżka jest np. materac Junior Active, którego stopień twardości dostosowany jest do potrzeb dzieci i młodzieży, Zastosowanie innowacyjnej dzianiny Silver Safe sprawia, że materac Junior Active jest chroniony przed rozwojem szkodliwych bakterii oraz reguluje temperaturę ciała w czasie snu, skutecznie odprowadzając wilgoć. Do tego można skompletować poduszkę Moontex Air-Relax, która ma tylko 11 cm wysokości i klasyczny kształt, co pozwala na szybką adaptację i komfortowy sen niezależnie od pozycji w jakiej śpi dziecko. Posiada status wyrobu medycznego, ma też właściwości antyalergiczne oraz antybakteryjne.
Tak jak w materacu Junior Active, poducha ma ściągany pokrowiec, który można prać, zapewniając tym samym odpowiedni poziom higieny. Kupując nowy materac, warto także pomyśleć o zakupie przedłużających jego żywotność akcesoriów. Wysokiej jakości ochraniacz na materac sprawdza się nie tylko w przypadku dzieci, ale także osób dorosłych, chroniąc materac przed zabrudzeniami i uszkodzeniami mechanicznymi. Alternatywnym rozwiązaniem może być zakup pasującego do każdego materaca toppera, który poprawi jakość snu, zapewniając komfort i wygodę. Idealnie w tym przypadku sprawdzi się miękki TOPPER Moontex.

Podsumowanie

Spokojny sen wpływa na zdrowie dzieci, warunkując ich prawidłowy rozwój oraz pozwalając zyskać energię niezbędną do poznawania świata, zabawy i nauki. Bardzo ważne jest zadbanie o odpowiednią jakość snu dzieci i młodzieży. W tym celu warto kierować się przykazaniami zdrowego snu, które zostały opracowane przez Światowe Stowarzyszenie Medycyny Snu.

MollyFlex to producent najwyższej jakości materacy, poduszek i akcesoriów, który oferuje produkty wspierające zdrowie kręgosłupa. Umożliwiają one spokojny, regenerujący sen zarówno osobom dorosłym, jak i dzieciom, wpływając na ogólny stan zdrowia i samopoczucie. Dbając o odpowiednią ilość i jakość snu dziecka, można wspierać jego rozwój, redukując ryzyko związane z nadmiernym obciążeniem rozwijającego się kręgosłupa oraz m.in. rozwojem alergii. Najwyższej jakości, antyalergiczne i przyjazne zdrowiu produkty marki MollyFlex to doskonały wybór do sypialni starszych dzieci, które wyrosły już z niemowlęcego łóżeczka. Warto przed zakupem konkretnego produktu skorzystać z fachowej porady, bo pozwoli to precyzyjnie dopasować materac i poduszkę do wieku dziecka i jego indywidualnych potrzeb.

Powiązane wpisy