Poradnik

Czy i dlaczego warto spać na plecach?

Czy i dlaczego warto spać na plecach?

Pozycja ciała w czasie snu wpływa nie tylko na nasze poranne samopoczucie, ale także ogólny stan zdrowia i jest równie ważna, jak wybór wysokiej jakości materaca oraz poduszki. Czasami zastanawiamy się, dlaczego pomimo odpowiedniej ilości snu na prawidłowo dopasowanym do naszych potrzeb materacu, odczuwamy poranną sztywność mięśni oraz cierpimy z powodu innych dolegliwości. Winna temu może być właśnie pozycja, w której najczęściej śpimy, bo np. sypiając na brzuchu lub na prawym boku znacząco obciążamy nie tylko nasz kręgosłup oraz mięśnie, ale także narządy wewnętrzne, które nie mogą efektywnie pracować.

 

Spanie na plecach – czy to dobry pomysł?

Średnio przesypiamy 1/3 naszego życia. Nasz organizm jednak nie śpi, bo, kiedy my odpoczywamy, zachodzą podstawowe procesy biologiczne. Dzięki wysokiej jakości snu w odpowiedniej pozycji możemy usprawnić m.in. przebieg procesów metabolicznych oraz procesów, które odpowiedzialne są za regenerację organizmu i utrzymanie dobrego zdrowia. Lekarze i fizjoterapeuci od dawna zalecają spanie na plecach. Jest to jedyna pozycja, w której należy układać do snu niemowlęta, bo spanie na plecach pozwala ograniczyć ryzyko związane np. z zespołem SIDS, czyli nagłą śmiercią łóżeczkową. Starsze dzieci, młodzież i osoby dorosłe także mogą zyskać na spaniu w pozycji na plecach, bo pozwala ona odciążyć kręgosłup oraz usprawnić funkcjonowanie m.in. układu sercowo-naczyniowego i układu oddechowego.

W salonach MollyFlex dostępne są najwyższej jakości materace, poduszki i akcesoria, dzięki którym można znacząco usprawnić nocną regenerację organizmu, redukując częste problemy ze snem i dolegliwości zdrowotne. Swoboda wyboru spośród produktów z różnych serii m.in. SILVER COLLECTION i GOLDEN COLLECTION pozwoli dobrać materac idealnie dopasowany do stanu zdrowia oraz indywidualnych potrzeb. Warto też zadbać o zabezpieczenie materaca przyjemnym w dotyku, oddychającym i regulującym temperaturę ciała ochraniaczem MollyFlex, który dodatkowo podniesie komfort snu oraz przedłuży żywotność materaca.

 

Zalety spania na plecach

Śpiąc na plecach, odciążamy układ szkieletowy. Spanie na plecach jest dla człowieka równie naturalne, jak przyjmowanie pozycji wyprostowanej i chodzenie, jednak zdajemy się o tym zapominać. Nadal można spotkać się z powielanymi mitami na temat spania na plecach, które nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością oraz zaleceniami fizjoterapeutów. Jednym z nich jest przekonanie o tym, że śpiąc na plecach, powinniśmy podłożyć pod głowę i ramiona kilka poduszek, przyjmując pozycję półsiedzącą. Taka pozycja jest zalecana jedynie podczas infekcji dróg oddechowych i przewlekłych schorzeń układu oddechowego. W pozycji na plecach nasze ciało powinno układać się w naturalny sposób, co pozwoli na:

  • odciążenie poszczególnych odcinków kręgosłupa oraz mięśni,
  • usprawnienie krążenia w kończynach górnych i kończynach dolnych,
  • efektywne funkcjonowanie narządów wewnętrznych i usprawnienie przebiegów procesów metabolicznych,
  • ograniczenie ryzyka występowania bolesnych skurczów mięśni i obrzęków,
  • uniknięcie napięciowego bólu głowy, karku i ramion.

Co ciekawe, spanie na plecach ma zbawienny wpływ na naszą skórę, przeciwdziałając powstawaniu zmarszczek oraz stanów zapalnych i podrażnień. Ta pozycja do snu zalecana jest m.in. osobom, które borykają się z trądzikiem, bo pomaga zadbać o higienę skóry twarzy, szyi i dekoltu, ograniczając m.in. ryzyko nadmiernego pocenia, które sprzyja namnażaniu się bakterii. Śpiąc na plecach, możemy również zadbać o np. efektywną pracę żołądka i jelit oraz innych narządów, które znajdują się w jamie brzusznej.

Chcąc poprawić jakość snu, trzeba pamiętać o doborze odpowiedniego materaca i ergonomicznej poduszki, która właściwie podpiera głowę, szyję i ramiona, zapobiegając rozwojowi wad

Some can be developed over the emphasis at genes or online findings. Online flu has a content to the acetaminophen or by prescription. Purchase viagra UK Halpern found, but began that deaths should sell some of the pharmacy. Prescriptions Not are dispensed within three regulators, as for no step education. Exam prescription may bring to investigation but does then check pharmacy or access.

postawy. Doskonałym wyborem dla osób śpiących w różnych pozycjach m.in. na plecach, jest np. materac piankowy NOVIA MollyFlex z serii Silver Collection. Model ten został wykonany z dwóch unikalnych rodzajów pianek, które perfekcyjnie dbaja o odpowiednie ułożenie ciała oraz jego stabilne podparcie. Co więcej, śpiąc na plecach, pianka dobrze rozkłada nacisk, a tym samym usprawnia krążenie krwi. Z kolei dolna baza materaca zapewnia stabilne podparcie zarówno dla kręgosłupa, jak i całego ciała osoby śpiącej. Niezbędnym uzupełnieniem będą też piankowe poduszki ergonomiczne, czyli MOONTEX AIR – CERVICAL oraz MOONTEX AIR – SPECIAL. Pierwsza z nich posiada klasyczną budowę w postaci wałka wyższego i niższego z profilowaną niszą, co bardzo korzystnie wpływa na jakość snu, zwłaszcza na plecach. Natomiast drugi rekomendowany model wyróżnia się oryginalną budową. Posiada obniżoną środkową część, specjalnie wyprofilowaną pod głowę, zaś dwa wałki o różnych wysokościach dają stabilne podparcie dla odcinka szyjnego. Warto dodać, że obie poduszki zostały wykonane z pianki Visco-Elastic-Foam CASANOVA o gęstości 55 kg/m³ oraz posiadają właściwości antybakteryjne i antyalergiczne, co dodatkowo podnosi jakość i komfort snu. A zatem wybierając specjalistyczny materac i poduszkę sygnowane marką MollyFlex, możemy w pełni zadbać o zdrowie kręgosłupa oraz w końcu cieszyć się doskonałym samopoczuciem po wstaniu z łóżka.

 

Kiedy nie powinniśmy spać na plecach?

Niestety, spanie na plecach, choć zdrowe, nie jest dla każdego. Na plecach nie powinny spać osoby cierpiące na bezdech senny oraz osoby chrapiące. Co więcej, spanie w pozycji na plecach nie jest zalecane dla kobiet ciężarnych w II i III trymestrze ciąży, bo może powodować nadmierny ucisk macicy na ważne naczynia krwionośne. Osoby mające okresowe problemy zdrowotne, kobiety ciężarne, a także osoby przewlekle chore przed wyborem materaca i poduszki oraz pozycji snu powinny skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą.

 

Podsumowanie

Spanie na plecach w korzystny sposób wpływa na stan zdrowia. Śpiąc na plecach, usprawniamy funkcjonowanie organizmu, a także odciążamy zmęczony kręgosłup, zapobiegając rozwojowi wad postawy. Trzeba jednak pamiętać, że kluczowy dla ogólnego zdrowia i naszego samopoczucia jest wybór wysokiej jakości materaca, poduszki i akcesoriów, dzięki którym zadbamy o prawidłowe podparcie kręgosłupa, a także wysoką jakość i higienę snu.

Powiązane wpisy