Poradnik

Jak praca na nocną zmianę wpływa na nasz sen?

Jak praca na nocną zmianę wpływa na nasz sen?

Praca na nocną zmianę jest bardzo męcząca. Choć z czasem można się do niej przyzwyczaić, to zmiana naturalnego rytmu dobowego w znacznym stopniu odbija się na stanie naszego zdrowia i ogólnym samopoczuciu. Jak ułatwić sobie zasypianie po nocnej zmianie? O czym pamiętać, gdy jesteśmy zmuszeni do odsypiania w dzień? Podpowiadamy.

Ludzki organizm funkcjonuje zgodnie z określonym rytmem dobowym, który steruje m.in. przebiegającymi w naszym ciele reakcjami biologicznymi. Zmiana rytmu dobowego jest dla naszego organizmu szokiem, dlatego możemy odczuwać wyjątkowo duże znużenie oraz mieć problemy z odnalezieniem się w nowej dla nas sytuacji. Początkowo zarwane noce mogą skutkować bólem głowy, rozdrażnieniem, uczuciem niepokoju oraz innymi dolegliwościami, które powodują, że ciężko jest wykonywać codzienne obowiązki. Z czasem organizm przyzwyczaja się do naszego trybu życia, co nie oznacza, że nie odczuwamy konsekwencji pracy na nocną zmianę. Warto jednak wiedzieć, że możemy w pewien sposób złagodzić skutki uboczne pracy w nocy, dbając o prawidłowy komfort snu w dzień. Podstawa to odpowiednio dobrany materac i poduszka, które odciążą zmęczony kręgosłup oraz pozwolą na maksymalne rozluźnienie napiętych mięśni. Podczas pracy na nocną zmianę często dopada nas stres, co sprawia, że odczuwamy różne dolegliwości np. uciążliwy ból karku. W takiej sytuacji odpowiednio dobrana poduszka stanowi nie tylko niezbędne podparcie głowy, ale także staje się „lekarstwem” na ból.

 

Kiedy najlepiej odsypiać nocną zmianę i ile spać?

Wiele osób popełnia błąd, chcąc rozchodzić zmęczenie i zostawiając odsypianie na wieczór. To może skutkować pojawieniem się poważnych zaburzeń snu, które mogą wymagać leczenia. Aby nasz organizm zregenerował się po nieprzespanej nocy, powinniśmy położyć się do łóżka zaraz po powrocie do domu. Przed snem nie należy spożywać kawy i innych napojów z kofeiną oraz słodyczy, bo nadmiar cukru oraz pobudzającej kofeiny uniemożliwi nam spokojny sen. Nieprzerwany sen po nocnej zmianie nie powinien trwać dłużej niż 5 godzin. Jeżeli będziemy czuli się nadal senni, to możemy zdecydować się na kilka krótkich drzemek, które pozwolą dotrwać do wieczora we względnie dobrej kondycji. Jeżeli czeka nas kolejna zmiana nocna w pracy, to drzemki po nieprzerwanym śnie powinny trwać w sumie około 3 godzin.

Jeżeli zdecydujemy się np. na 8-10 godzin ciągłego snu, to po wstaniu z łóżka będziemy odczuwali jeszcze większe zmęczenie. Oczywiście, są pewne wyjątki od tej reguły, bo organizm każdego z nas jest inny i odmiennie reaguje na brak snu oraz zmianę rytmu dobowego.

 

O czym pamiętać, odsypiając nocną zmianę?

Pracując w nocy, powinniśmy szczególnie zadbać o odpowiednią aranżację sypialni, w której musi znaleźć się łóżko z komfortowym materacem. Odsypianie nocy spędzonej w pracy na kanapie w salonie mija się z celem, choć wiele osób wybiera taką opcję. Komfort snu to podstawa, jeżeli chcemy obudzić się wypoczęci i uniknąć skutków ubocznych związanych ze zmianą rytmu dobowego.

Idealnym rozwiązaniem dla osób, które zmuszone są pracować w nocy lub z innych powodów zaburzają naturalny rytm dobowy, jest innowacyjny materac ALLEGRO Fresh marki MollyFlex, który zapewnia właściwe podparcie kręgosłupa. Materac ALLEGRO Fresh wyróżnia się odpowiednią stabilnością oraz sprężystością, dzięki czemu pozwala na swobodną zmianę pozycji. Za miękkość materaca odpowiada m.in. nowoczesny pokrowiec z pianką Polygel, dzięki której można dodatkowo uniknąć przegrzewania się podczas snu. Rdzeń materaca tworzy pianka Polilattex, która w prawidłowy sposób podpiera kręgosłup. Materac ALLEGRO Fresh posiada status wyrobu medycznego, dzięki czemu pomaga redukować różne problemy natury zdrowotnej, m.in. usprawnia krążenie krwi i regenerację mięśni, zapewniając maksimum wygody i komfortu snu. Aby przedłużyć trwałość materaca, warto zdecydować się na korzystanie z ochraniacza na materac, który zabezpieczy go przed zabrudzeniami oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Nowoczesne akcesoria do materacy nie tylko chronią, ale także poprawiają komfort snu, dbając o prawidłową wentylację oraz utrzymanie optymalnej temperatury ciała.

Kładąc się do łóżka po nocnej zmianie, powinniśmy pamiętać o zaciemnieniu sypialni. Nie mniej ważna jest cisza, która pomaga zapaść w kojący sen. Jeżeli irytują nas odgłosy życia domowego oraz hałasy z ulicy, to warto zdecydować się na zakup stoperów do uszu. W salonach partnerskich MollyFlex dostępne są najwyższej jakości materace, poduszki oraz akcesoria, dzięki którym zadbacie o zdrowy, spokojny sen nie tylko po nieprzespanej nocy, zyskując doskonałe samopoczucie i niezbędną do życia energię.

 

Podsumowanie

Praca na nocną zmianę obciąża organizm, sprzyjając wystąpieniu zaburzeń snu oraz pojawieniu się chronicznego zmęczenia. Możemy zniwelować jej skutki, dbając o właściwą jakość snu. Spokojne zasypianie po nocnej zmianie oraz regenerujący sen zapewnia dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb materac, który właściwie podpiera kręgosłup, usprawniając regenerację organizmu. Nie mniej ważna jest ergonomiczna poduszka, bo w okolicy karku i ramion kumuluje się związane z pracą na nocną zmianę napięcie nerwowe.

Powiązane wpisy