Poradnik

Twardość materaca, a waga – Jak dobrać twardość materaca do wagi?

Twardość materaca, a waga – Jak dobrać twardość materaca do wagi?

Posiadanie materaca piankowego o odpowiedniej twardości ma kluczowe znaczenie dla komfortu snu, a co za tym idzie – dla Twojego zdrowia oraz samopoczucia. Parametrem, który powinien przede wszystkim zdeterminować wybór konkretnego modelu, jest waga użytkownika. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, w jaki sposób dobrać stopień twardości materaca do ciężaru Twojego ciała – zapraszamy do lektury. Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom dokonasz udanego zakupu, który będzie dla Ciebie źródłem satysfakcji przez wiele lat.

Jak dobrać materac do wagi?

Przede wszystkim należy obalić popularny pogląd, głoszący, że im twardszy jest Twój materac, tym zdrowszy będzie sen. W rzeczywistości sprawa nie jest jednak aż tak prosta, ponieważ wiele zależy tu od masy ciała osoby, która będzie spać na danym łóżku.

Zbyt miękkie podłoże nie zapewni odpowiedniego podparcia dla kręgosłupa, a ciężsi użytkownicy będą się zwyczajnie w nim zapadać. Taki materac sprawi, że podczas spania będziesz przyjmował nienaturalnie wygiętą pozycję, która negatywnie wpłynie zarówno na Twój kręgosłup, jak i na napięcie mięśni, powodując różnego rodzaju dolegliwości.

Z drugiej strony, wybranie za twardego materaca również odbije się niekorzystnie na Twoim zdrowiu oraz samopoczuciu. Posłanie zbyt sztywne dla Twojej wagi spowoduje, że sen będzie daleki od komfortowego, a Ty, nie mogąc znaleźć wygodnej pozycji, będziesz się wiercił i wielokrotnie przebudzał.

Jeśli więc jesteś delikatnej budowy, powinieneś wybrać modele stosunkowo miękkie. Jeśli natomiast masz nieco większą wagę, lepszym rozwiązaniem będzie materac twardszy. Na tym jednak nie koniec, ponieważ istotne znaczenie ma także pozycja, w której lubisz spać.

Weź pod uwagę, że osoby śpiące na boku opierają znaczną część swojej masy na dwóch punktach – biodrach oraz barkach. Oznacza to, że w ich przypadku wskazany jest materac na tyle miękki, by te części ciała mogły się w nim wygodnie zagłębić. Z kolei użytkownicy preferujący spanie na wznak będą czuć się bardziej komfortowo na twardych materacach, które zapewnią odpowiednie podparcie dla pleców, a w szczególności dla części lędźwiowej.

Jaka twardość materaca?

Model o odpowiedniej sztywności zapewni stabilną podporę dla Twojego kręgosłupa i sprawi, że podczas snu będzie on całkowicie odciążony. Dzięki niemu będziesz mógł przyjąć naturalną dla ludzkiego ciała pozycję:

  • leżąc na wznak, wygiąć się lekko w kształt litery S,
  • śpiąc na boku, wyprostować plecy niemal w jednej linii.

Spowoduje to, że przez noc dobrze wypoczniesz i rankiem obudzisz się zrelaksowany, odprężony, a także… odrobinę wyższy. Dzięki właściwej pozycji spania przestrzenie między dyskami Twojego kręgosłupa będą mogły ponownie napełnić się płynem, co sprawi, że rankiem możesz mieć nawet o 3 centymetry wzrostu więcej, niż poprzedniego wieczoru.

Co to znaczy materac zbyt miękki?

Teoretycznie mięciutkie legowisko powinno być bardzo komfortowe, jednak w praktyce jest dokładnie odwrotnie. Jeśli zdecydujesz się na zbyt miękki model materaca, to podczas snu Twój kręgosłup będzie wyginał się w pałąk – tak, jak gdybyś spał na hamaku. Taka pozycja spowoduje, że przestrzenie pomiędzy dyskami będą z jednej strony stale ściśnięte, co uniemożliwi im przyjmowanie jakichkolwiek płynów, a tym samym utrudni regenerację po całym dniu aktywności. Na dłuższą metę może to doprowadzić do poważnych dolegliwości neurologicznych i ortopedycznych.

Zbyt wysoka twardość materaca

W powszechnym mniemaniu twarde łoże stanowi symbol zdrowego stylu życia oraz hartu ducha. Pamiętaj jednak, że jeżeli wybierzesz za sztywny do Twojej wagi model materaca, niemal wcale nie będzie się on uginał pod Twoim ciężarem. Sprawi to, że w częściach ciała, które będą do niego bezpośrednio przylegać, przepływ krwi będzie utrudniony. W efekcie będą one drętwieć, a Ty, zamiast cieszyć się spokojnym snem, będziesz budził się co pewien czas z powodu cierpnącej ręki czy nogi.

Materac twardy, średnio twardy, czy miękki?

Zastanówmy się, co to znaczy, że materac jest twardy? Weź pod uwagę, że rzetelna ocena tej cechy może być dość trudna, szczególnie jeśli nie masz w tej kwestii wielkiego doświadczenia. To, czy konkretny model zostanie przez Ciebie uznany za zbyt sztywny, średnio twardy lub miękki, jest do pewnego stopnia kwestią indywidualną. Dotykając jego powierzchni, kierujesz się przecież szeregiem niemierzalnych wytycznych, m.in. Twoimi przyzwyczajeniami, wrażliwością skóry czy wreszcie subiektywnym odczuciem.

Niemniej jednak istnieje prosty sposób, za pomocą którego możesz określić, czy dany materac będzie odpowiedni dla Twojej wagi. Jeśli przed zakupem masz szansę obejrzeć i wypróbować konkretny model w sklepie, możesz pokusić się o wykonanie małego testu. W tym celu powinieneś:

  • położyć się na materacu na wznak,
  • spróbować wsunąć otwartą dłoń pod odcinek lędźwiowy Twojego kręgosłupa (czyli mniej więcej na wysokości paska od spodni).

Jeśli zauważysz, że dłoń zmieściła się tam bez żadnego oporu, oznacza to, że dany model jest zbyt twardy dla Twojej wagi. Jeżeli z kolei nie możesz wcisnąć ręki pod plecy, to znak, że ten konkretny materac jest za miękki i dlatego zapadasz się w niego bardzo głęboko.

Natomiast w modelu o optymalnej dla Ciebie twardości, Twoja dłoń powinna dać się wsunąć pod lędźwie, jednak podczas wykonywania tego ruchu musisz wyczuwać lekki opór – taki sam, jaki występuje pod innymi odcinkami kręgosłupa lub pod pośladkami. Będzie to oznaczało, że materac lekko ugina się pod Twoim ciężarem, jednak nie w takim stopniu, by miało to negatywny wpływ na pozycję ciała.

Skala twardości materaca – stopnie i rodzaje

Przeglądając oferty sklepów, możesz spotkać się z oznaczeniem stopnia twardości symbolem H. Pochodzi on od angielskiego słowa hardness. Warto zapamiętać, że im wyższa jest wartość H materaca, tym sztywniejsze podparcie zapewni on dla Twoich pleców i kręgosłupa.

Najbardziej uniwersalnymi, a przez to najczęściej kupowanymi modelami są te oznaczone symbolami H2 i H3. Ponieważ jednak materac to przedmiot, który nabywa się z myślą o użytkowaniu przez wiele lat, zamiast wybierać typ „dla wszystkich”, lepiej jest dopasować jego sztywność do swojej indywidualnej wagi. Aby Ci to ułatwić, prz ygotowaliśmy krótkie zestawienie z podaniem przybliżonego ciężaru użytkownika.

Twardość materaca

Co to znaczy H1?

Tym symbolem oznaczone są modele bardzo miękkie. Są one przeznaczone głównie dla dzieci, które lubią komfort, a zarazem nie mają zwykle problemów z kręgosłupem, bo ich młody układ kostny szybko się regeneruje. Co ważne, ten typ materaca polecany jest też osobom dorosłym o masie ciała poniżej 60 kg.

Co to znaczy H2?

Tego rodzaju produkty określa się, jako średnio miękkie. Będą one odpowiednie dla użytkowników o wadze od 50 do 80 kg.

Co to znaczy H3?

Takie oznaczenie noszą typy średnio twarde. Są one przeznaczone dla osób dorosłych, ważących od 80 do 110 kg.

Co to znaczy H4?

Są to najtwardsze odmiany. Zostały stworzone z myślą o użytkownikach, których masa ciała przekracza 110 kg.

Twardość materaca – oznaczenia H1, H2,H3,H4

Rzecz jasna, opisane wyżej przedziały wagowe to nie są sztywne wytyczne, dlatego powinieneś traktować je jedynie orientacyjnie. Pamiętaj, że podczas dobierania twardości należy też wziąć pod uwagę indywidualne preferencje użytkownika. Każdy z nas ma przecież nieco inne poczucie komfortu, jeśli więc jesteś na granicy dwóch wartości H, powinieneś wybrać ten model, który bardziej Ci odpowiada. Miej też świadomość, że duże znaczenie ma tutaj Twój stan zdrowia oraz wiek.

Osoby starsze lub cierpiące na choroby związane z układem krążenia zwykle lepiej się wysypiają na materacach bardziej miękkich, niż by to wynikało z masy ich ciała. Jeśli więc należysz do którejś z tych grup, powinieneś wybrać model przeznaczony dla niższego przedziału wagowego, niż Twój.

Podsumowanie

Znalezienie materaca o twardości odpowiedniej do ciężaru użytkownika jest kwestią priorytetową, ponieważ ma to bezpośrednie przełożenie na zdrowie oraz komfortu snu. Mamy nadzieję, że dzięki lekturze naszego poradnika wiesz już, co oznacza symbole m.in. H3, odpowiadające poszczególnym stopniom sztywności oraz jak wybrać optymalny dla siebie typ materaca. Podejmując decyzję o zakupie, zwróć też uwagę na kwestię jakości oraz staranności wykonania. Jeśli szukasz modeli, które będą Ci służyć przez wiele lat, skorzystaj z naszej oferty – producenta materacy MollyFlex. Wierzymy, że proponowane produkty spełnią Twoje oczekiwania i zapewnią Tobie oraz Twoim bliskim spokojny, zdrowy sen.