Poradnik

Jaki materac do spania na chory kręgosłup?

Jaki materac do spania na chory kręgosłup?

Znalezienie odpowiedniego materaca piankowego ma ogromne znaczenie dla Twojego komfortu oraz zdrowego snu. Jeśli masz problemy z kręgosłupem, ta kwestia staje się jeszcze ważniejsza. Pamiętaj, że nieprawidłowe podparcie pleców w ciągu nocy może spowodować, że zamiast wstać zrelaksowany i wypoczęty, obudzisz się bardziej obolały. Dobrze dobrany materac nie tylko zapobiegnie bolesnym przykurczom mięśni, ale też sprawi, że w czasie snu Twój kręgosłup będzie mógł się zregenerować, co pozytywnie wpłynie na jego stan. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jaki model będzie dla Ciebie odpowiedni i na jakie elementy warto zwrócić uwagę podczas jego zakupu – zapraszamy do lektury. Wierzymy, że dzięki naszym poradom podejmiesz dobrą decyzję i nabędziesz model, który pozytywnie wpłynie na Twoje zdrowie oraz komfort spania.

Jaki materac do spania na kręgosłup?

Na początek warto zastanowić się, skąd w ogóle biorą się problemy z kręgosłupem. Przyczyną schorzeń może być to, w jaki sposób traktujesz go w ciągu dnia – ciągła praca przy biurku i niedobór ruchu zdecydowanie mu nie służą. Może się jednak okazać, że kłopotem nie jest styl życia, ale Twoje łóżko. Źle dobrany materac (zbyt miękki lub za twardy) również może powodować poważne dolegliwości. Zamiana go na model odpowiedni dla Twojej wagi, wieku i preferencji może całkowicie zlikwidować problem bólu pleców, a co za tym idzie – znacząco poprawić komfort Twojego życia.

Ból kręgosłupa – zmień materac!

W jaki sposób możesz rozpoznać, czy przyczyną Twoich dolegliwości jest siedzący tryb życia, czy nieodpowiedni materac? Sposób na rozstrzygniecie tych wątpliwości, jest bardzo prosty – wystarczy, że przyjrzysz się temu, jak czujesz się w ciągu dnia i o jakim czasie pojawiają się pierwsze symptomy:

 • jeżeli czujesz ból pleców lub cierpisz z powodu napięcia mięśni zaraz po przebudzeniu, problem z całą pewnością leży w zbyt twardym lub za miękkim materacu,
 • jeśli natomiast dolegliwości zaczynają się po południu lub wieczorem, znaczy to, że ich przyczyną jest Twój tryb życia.

Pamiętaj też, że może wystąpić najbardziej kłopotliwy przypadek, czyli kombinacja powyższych opcji. Niezależnie od tego, gdzie leży przyczyna problemów, ich rozwiązywanie warto zacząć od wymiany materaca na taki, który będzie dobry dla kręgosłupa. Weź pod uwagę, że jest to znacznie prostsze i dużo mniej wymagające, niż zmiana pracy lub trybu życia. Kupienie odpowiedniego materaca wymaga też od Ciebie mniej zaangażowania, niż rozpoczęcie regularnych treningów, a może się okazać ich doskonałym uzupełnieniem.

Jaki materac najzdrowszy dla kręgosłupa?

Na rynku istnieje wiele modeli, różniących się konstrukcją, właściwościami oraz ceną. Jeśli zastanawiasz się, jaki materac będzie dobry na kręgosłup, zdecydowanie powinieneś zrezygnować z wariantów bonelowych. Pamiętaj, że uginają się one powierzchniowo, co sprawia, że nie są w stanie zapewnić odpowiedniego podparcia dla Twoich pleców. Znacznie lepszym wyborem będzie zakup modelu sprężynowego typu pocket lub multipocket albo dobrej jakości materaca pianowego. Wszystkie one dopasowują swój kształt do Twojego ciężaru oraz nacisku, jaki wywiera Twoje ciało, dzięki czemu stwarzają stabilną podporę dla kręgosłupa na całej jego długości. Podczas snu nie będziesz nadmiernie obciążać żadnego odcinka pleców, pozwalając wypocząć zarówno mięśniom, jak i układowi kostnemu.

Materac dobry na kręgosłup

Zaletą modeli pianowych, szczególnie tych wykonanych z materiału termoplastycznego jest również to, że ich konstrukcja pozwala na idealne dopasowanie się do sylwetki użytkownika. Jeśli zdecydujesz się na taki materac, Twój kręgosłup zyska wiele punktów podparcia, a ciężar Twojego ciała rozłoży się równomiernie. Będziesz zatem mógł spać w naturalnej pozycji bez zbędnych naprężeń mięśniowych i bez obciążania poszczególnych odcinków pleców.

Jaki materac na bóle kręgosłupa?

Pragnąc znaleźć idealny dla siebie model, powinieneś poznać podstawowe wytyczne, jakimi warto się kierować. Dzięki temu oszczędzisz sporo czasu i kupisz taki typ materaca, który będzie odpowiedni dla Twoich indywidualnych potrzeb. Pamiętaj, że nie ma jednego, idealnego wariantu dla wszystkich – każdy z nas ma przecież nieco inną budowę ciała, wiek, masę oraz preferencje.

Twardy materac na kręgosłup?

Właściwie dobrany model pozwala na ułożenie kręgosłupa w naturalnej, fizjologicznej pozycji. Aby jednak było to możliwe, musi on uginać się pod ciężarem ciała w odpowiedni sposób, czyli mieć prawidłową twardość. Jest ona oznaczana literką H (od angielskiego hardness) oraz cyfrą.

 • H1 – materace bardzo miękkie, przeznaczone dla dzieci oraz osób ważących nie więcej, niż 60 kg,
 • H2 – modele średnio miękkie, odpowiednie dla dorosłych o wadze od 50 do 80 kg,
 • H3 – materace średnio twarde, stworzone z myślą o użytkownikach ważących od 80 do 110 kg,
 • H4 – modele twarde, przeznaczone dla osób o wadze przekraczającej 110 kg.

Należy jednak mieć na uwadze, że przedziały wagowe, do jakich odnoszą się oznaczenia H1, H2, H3 i H4, podane są jedynie orientacyjnie. Nie stanowią one sztywnej reguły, ale służą raczej za punkt odniesienia. Pamiętaj, że osoby w podeszłym wieku zwykle czują się lepiej, śpiąc na łóżkach bardziej miękkich, niż wynika to z masy ich ciała. To samo dotyczy zresztą użytkowników cierpiących na choroby układu krążenia. Jeśli należysz do którejś z tych grup, lepszy dla Ciebie będzie materac o mniejszej twardości. Weź również pod uwagę, że duże znaczenie ma pozycja, jaką przyjmujesz w łóżku – jeśli lubisz spać na boku, lepiej będzie wybrać model bardziej miękki, a jeśli na plecach – nieco sztywniejszy.

Jaki materac dla chorego kręgosłupa?

Jeżeli bóle pleców, z którymi się zmagasz, wynikają z choroby, może się okazać, że zwykły materac nie wystarczy, by przynieść Ci ulgę. W takiej sytuacji powinieneś zdecydować się na specjalistyczny model, zwany też ortopedycznym, rehabilitacyjnym albo medycznym. Różnica pomiędzy tego typu produktami a standardowymi materacami polega na tym, że przechodzą one wiele badań oraz testów. Dzięki temu uzyskują status wyrobu medycznego, a przede wszystkim wykazują odpowiednie właściwości, a mianowicie:

 • wykazują doskonałą elastyczność punktową,
 • mają kilka stref twardości (najlepiej, aby było ich siedem),
 • potrafią dopasować się do anatomicznej budowy ciała.

Jeśli wiesz, że masz chory kręgosłup i chcesz zminimalizować dolegliwości, z jakimi się zmagasz, materac rehabilitacyjny będzie dobrym wyborem.

Jaki materac przy bólach kręgosłupa w odcinku lędźwiowym?

Dolegliwości związane z dolnym odcinkiem pleców zdarzają się dosyć często, a mimo to wymagają szczególnego traktowania. Co ciekawe, jeszcze do niedawna lekarze oraz terapeuci sugerowali, że w takiej sytuacji najlepiej sprawdza się materac o jak największej twardości, a w skrajnych przypadkach zalecali nawet swoim pacjentom sypianie na podłodze.

Współczesne badania dowodzą jednak, że nie było to słuszne postępowanie. W rzeczywistości najzdrowszy dla kręgosłupa lędźwiowego jest materac właściwie dobrany do wagi użytkownika – a więc niekoniecznie najtwardszy, ale taki, który zapewni stabilną, wielopunktową podporę dla pleców i tym samym odciąży problematyczny odcinek. Tu najlepiej sprawdzają się modele piankowe, szczególnie takie, w których zastosowano piankę termoelastyczną lub wysokoelastyczną.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego materaca ma kluczowe znaczenie dla Twojego zdrowia oraz samopoczucia, szczególnie jeśli masz chory kręgosłup lub cierpisz z powodu bólu pleców. Pamiętaj, że łózko to miejsce, w którym spędzasz przynajmniej kilka godzin każdej doby. Oznacza to, że pozycja, w której śpisz,  jest równe ważna, a może nawet ważniejsza, niż sposób spędzania w ciągu dnia. Dlatego, zamiast sugerować się jedynie marką, ceną czy chwilową modą, powinieneś wybrać model, który będzie idealnie dopasowany do Twojego ciała oraz indywidualnych upodobań. Jeśli szukasz dobrego producenta materacy piankowych lub masz jakiekolwiek pytania, zajrzyj na naszą stronę. Jesteśmy przekonani, że ofercie znajdziesz produkty, które przyniosą ulgę Twojemu kręgosłupowi, zapewniając Ci zdrowy i spokojny sen.

 • BORDATO

  BORDATO

  Pobierz kartę produktu Pokrowiec wykonany jest z innowacyjnej tkaniny Silver Protect z dodatkiem srebra, które zapewnia właściwości antybakteryjne. Pokrowiec wykonany

  Zobacz Produkt
 • Visco Shape

  Visco Shape

  Pobierz kartę produktu Tkanina materaca Visco Shape zawiera ekologiczne włókna bambusa, dzięki którym pokrowiec jest przyjemny i miękki w dotyku.

  Zobacz Produkt
 • Silver Spring

  Silver Spring

  Pobierz kartę produktu Pokrowiec wykonany jest z innowacyjnej tkaniny Silver Protect z dodatkiem srebra. Połączenie to ułatwia odprowadzenie wilgoci i

  Zobacz Produkt
 • Diverso

  Diverso

  Pobierz kartę produktu Pokrowiec wykonany jest z antyalergicznej tkaniny Impressive, która ułatwia odprowadzenie wilgoci i zapobiega jej gromadzeniu we wnętrzu

  Zobacz Produkt