Latem wiele osób cierpi z powodu zaburzeń snu. Najczęściej są one związane z wysoką temperaturą, ale można także wyróżnić kilka innych czynników, które wpływają latem na jakość snu i efektywność nocnej regeneracji.
Zdrowy sen zapewnia dobre samopoczucie oraz wspiera prawidłowe funkcjonowanie organizmu, warunkując przebieg różnych procesów biologicznych m.in. procesów regeneracji. Często nie zdajemy sobie sprawy, że odczuwane dolegliwości np. przewlekłe zmęczenie, nadmierna nerwowość, zaburzenia pamięci i koncentracji oraz bóle głowy to typowe objawy braku regenerującego snu. Do często zaburzających sen czynników zewnętrznych zaliczamy m.in. nieodpowiednio dobrany materac i poduszkę, a także temperaturę i wilgotność powietrza, które latem w szczególnie niekorzystny sposób wpływają na nasz sen.
Jak czynniki atmosferyczne wpływają na sen?
Czynniki atmosferyczne mają istotny wpływ na jakość snu. Coraz częściej musimy mierzyć się z afrykańskimi upałami, które są dokuczliwe nie tylko, gdy jesteśmy na zewnątrz, ale także chcemy wypocząć w przestrzeni prywatnej.
Co więcej, upał na zewnątrz i wysoka temperatura wewnątrz budynków sprawiają, że organizm jest bardziej obciążony i pojawiają się dodatkowe problemy m.in. utrudniająca zdrowy sen nadmierna potliwość, która związana jest z przegrzaniem organizmu. Optymalna temperatura w sypialni, która zapewnia zdrowy, spokojny sen, to 18-20 stopni Celsjusza. W sezonie letnim temperatura w nieklimatyzowanych sypialniach, które usytuowane są po południowej i zachodniej stronie budynków, może wynosić nawet 30 stopni. Wysoka temperatura otoczenia utrudnia nie tylko spokojny sen, ale także wpływa na efektywność nocnej regeneracji, zaburzając jej przebieg i sprawiając, że rankiem czujemy się bardziej zmęczeni niż przed położeniem się do łóżka.
Negatywny wpływ wysokiej temperatury na organizm można zmniejszyć, korzystając z nowoczesnych akcesoriów do sypialni m.in. chłodzącego pokrowca na materac, chłodzącej poduszki, a także materaca, który zapewnia efektywną wentylację oraz szybko odprowadza wydzielane przez ciało ciepło i wilgoć. W salonach partnerskich MollyFlex znajdziesz wysokiej jakości wyposażenie sypialni oraz poprawiające jakość snu i efektywność nocnej regeneracji akcesoria, dzięki którym zmniejszysz negatywny wpływ wysokiej temperatury na organizm oraz zadbasz o zdrowie kręgosłupa i prawidłowy mikroklimat łóżka.
Na nasz sen latem wpływają również m.in.:
- niska wilgotność powietrza – sprzyja przesuszeniu błon śluzowych układu oddechowego, powodując katar, kaszel i nieprzyjemną suchość w ustach, która zmusza do częstego wstawania w celu napicia się wody;
- burze – gwałtowne zjawiska pogodowe również wpływają na jakość snu, powodując problemy z zasypianiem i związane z nadmiernym napięciem nerwowym zaburzenia snu.
Zmiany rytmu dobowego i wakacyjne wyjazdy a sen latem
Lato sprzyja zmianom rytmu dobowego, które związane są m.in. z dłuższym urlopem i weekendowymi wyjazdami. Wiele osób gorzej śpi poza domem oraz cierpi z powodu przedłużającego się efektu pierwszej nocy. Na sen podczas letniego urlopu wpływają również zmiany strefy czasowej, odsypianie nieprzespanych nocy i nadmiar wrażeń. W efekcie pojawia się bezsenność, która sprawia, że nie można w pełni wypocząć.
Piękna pogoda zachęca do spędzania czasu przy grillu i uczestniczenia w różnych wydarzeniach w plenerze, podczas których nie tylko bawimy się do późna, ale także sięgamy po ciężkostrawne potrawy i alkohol. Spożywane przed snem posiłki i alkohol również wpływają na jakość snu. Obciążenie układu pokarmowego i układu nerwowego zmusza organizm do intensywnej pracy, która związana jest m.in. z usuwaniem szkodliwych toksyn oraz trawieniem, powodując, że nie mogą efektywnie przebiegać procesy regeneracji.
Jak poprawić jakość snu i efektywność nocnej regeneracji latem?
Żeby lepiej spać, trzeba przede wszystkim korzystać z odpowiednio dobranego materaca i poduszki. Warto również zadbać o odpowiedni mikroklimat sypialni, która powinna być chroniona przed nadmiernym nagrzewaniem. W utrzymaniu niskiej temperatury i odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniu pomaga m.in. korzystanie z rolet, żaluzji lub zasłon zaciemniających, unikanie otwierania okien w ciągu dnia i nawilżanie powietrza.
Trzeba również pamiętać o wieczornych rytuałach, które pomagają zrelaksować się przed snem oraz kłaść się do łóżka i wstawać o stałych porach, dzięki czemu można uniknąć zaburzeń snu związanych ze zmianami rytmu dobowego. Co jeszcze pomoże zadbać o zdrowy sen latem? Lekkostrawna dieta, rezygnacja z używek na 2-3 godziny przed położeniem się do łóżka, umiarkowana aktywność fizyczna w godzinach popołudniowych oraz unikanie nadmiernej stymulacji siatkówki niebieskim światłem ekranów. Niebieskie światło sprawia, że pojawiają się zaburzenia w wydzielaniu hormonu snu oraz objawy nadmiernego pobudzenia układu nerwowego.
Podsumowanie
Latem gorzej śpimy m.in. z powodu niekorzystnego wpływu na organizm czynników atmosferycznych. Nie mamy wpływu na pogodę, ale możemy skutecznie poprawić jakość i komfort snu oraz efektywność nocnej regeneracji, chroniąc sypialnię przed nadmiernym nagrzewaniem i korzystając z nowoczesnych akcesoriów, które zapewniają przyjemne uczucie chłodu, gdy położymy się do łóżka. Latem nie należy zapominać, że na jakość snu wpływają zmiany rytmu dobowego, codzienna dieta, szkodliwe nawyki oraz nadmiar wrażeń, który często związany jest z wakacyjnymi wyjazdami. Warto również podczas urlopu przestrzegać ustalonych godzin snu oraz zadbać o relaks, który pomoże przygotować organizm do snu.