Mniejsze lub większe problemy z kręgosłupem dotykają znaczną część polskiego społeczeństwa. Przeważnie dotyczą one seniorów, jednak proporcje te zmieniają się, ponieważ na bóle i niedomagania kręgosłupa uskarżają się coraz młodsi ludzie. Wśród najczęstszych wad postawy wyróżniamy skoliozę, która występuje u ok. połowy Polaków. Jest to problem na tyle popularny, że warto mu się lepiej przyjrzeć, szczególnie pod kątem dobrania właściwego materaca, który znacznie poprawiłby jakość życia osobom zmagającym się z tzw. bocznym skrzywieniem kręgosłupa.
Co to jest skolioza?
Mimo że brzmi dziwnie, to wyjątkowo częsta wada postawy diagnozowana praktycznie we wszystkich grupach wiekowych – od noworodków, przez młodzież, po osoby w średnim wieku i seniorów. Jednak to u dzieci jest na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o problemy z kręgosłupem. Tak czy inaczej 50% populacji ma skoliozę, co więcej często nawet o niej nie wiedząc do czasu… wystąpienia uporczywych dolegliwości bólowych.
Skolioza jest to wada, która charakteryzuje się m.in. bocznym i rotacyjnym skrzywieniem kręgosłupa na dowolnym jego odcinku, może to być klatki piersiowej, lędźwi a nawet szyi. Często objawia się więcej niż jednym skrzywieniem oraz równie często jest bagatelizowana. Wyjątkowo rozpowszechnionym mitem, powtarzanym przez rodziców dziadków czy nauczycieli jest to, iż rzekomo powstaje ona w wyniku złej postawy ciała. Nic bardziej mylnego! Mianowicie skolioza może być wrodzona lub nabyta. Jako główne przyczyny wymienia się:
- zaburzenia mechanizmu antygrawitacyjnego centralnego,
- osłabienie stabilizacji centralnej,
- uwarunkowania genetyczne,
- zaburzenia równowagi,
- choroby przewlekłe i neurologiczne,
- zwyrodnienia stawów,
- oraz wiele innych.
Najbardziej widocznymi objawami skoliozy są:
- nierówne barki i biodra,
- wygięcie kręgosłupa na bok,
- rotacja tułowia i kręgosłupa,
- zauważalnie odstające i nierówne łopatki,
- krzywa linia pośrodkowa kręgosłupa,
- ból pleców.
Osoby, które mają zdiagnozowaną skoliozę kierowane są na leczenie, aby zapobiec dalszemu osłabieniu mięśni, a w efekcie pogłębianiu się wady. Stosowane leczenie polega przeważnie na ćwiczeniach korekcyjnych lub specjalnej rehabilitacji. Natomiast w przypadkach bardziej zaawansowanych stosuje się gorsety ortopedyczne lub zabiegi operacyjne.
Skolioza – jaki materac wybrać?
Na wstępie warto zaznaczyć, że sam materac nawet najwyższej klasy i z certyfikatem wyrobu medycznego nie jest w stanie zastąpić wizyty u specjalisty i zaleconego leczenia. Mimo to może być świetnym uzupełnieniem i swoistym wspomaganiem dla osób, które mają skoliozę i chciałyby za pomocą materaca poprawić jakość życia w zakresie komfortowego snu i poranka bez uciążliwego bólu pleców.
Materace piankowe
Nie ulega wątpliwości, że materace wykonane z lateksowych pianek są bardzo nowoczesnymi i ekologicznymi produktami, które przechodzą rygorystyczne testy w laboratoriach certyfikujących wyroby medyczne. Korzystanie z materaca piankowego z pewnością nie zaszkodzi pacjentom borykającym się z wadami postawy. To dobra wiadomość dla osób ze skoliozą (i nie tylko), ponieważ tego typu wyroby istotnie podnoszą jakość życia i pozwalają na nocną regenerację organizmu. Wybierając materac piankowy należy zwrócić uwagę, aby był on dość miękki (ale niezbyt miękki) i elastyczny, dzięki temu będzie mógł się odpowiednio dopasować do naturalnych krzywizn kręgosłupa. Należy pamiętać, że bardzo twarde modele nie są zalecane osobom z lekkimi wadami, bowiem mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku poprzez nieprawidłowe przyleganie do krzywizn kręgosłupa i ucisk przestrzeni międzydyskowych.
Materac NUVOLA Lusso
Bardzo dobrym wyborem będzie wysoki (26 cm) materac piankowy NUVOLA Lusso, który sprawdzi się u większości osób z lekkim skrzywieniem kręgosłupa. Jego stopień twardości to 3-4, czyli tzw. złoty środek, gdyż ani nie jest zbyt twardy, aby powodować ból, ani zbyt miękki, by ciało ulegało zapadaniu się. Wysoka elastyczność oraz dobór kilku warstw pianek i warstwy z kapsułkami żelowymi korzystnie wpływa na mikroklimat wnętrza materaca i wysoki komfort snu. Dodatkowo pokrowiec posiada włókno antyalergiczne, a wiskoza jeszcze lepiej pochłani wilgoć. Posiada też certyfikat wyrobu medycznego.
Materac MORENO
Ten model jest nieco twardszy od poprzedniego (4) oraz niższy (24 cm). W materacu MORENO zastosowano 2 rodzaje pianek, tj. Viscofoam Pneumatic oraz wysokoelastyczną Polilattex, zapewniając tym samym wyjątkową sprężystość i podparcie dla kręgosłupa ze skoliozą. Ponadto równomiernie rozkłada ciężar ciała, dając komfort i odprężenie zmęczonym mięśniom. Atest wyrobu medycznego i ortopedycznego sprawia, że docenią go osoby zmagające się ze skoliotycznym bólem pleców. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie w pokrowcu tkaniny Huille d’argan, która posiada impregnację z olejku arganowego, która korzystnie wpływa na zdrowie skóry.
Materac ARGENTO Therapy
Jeśli ktoś szuka materaca, który wyróżnia się twardością na poziomie 5-6 oraz sporą wysokością (26 cm), a przy tym chciałby łatwo zmieniać pozycje snu bez zapadania się, to model ARGENTO Therapy będzie strzałem w dziesiątkę. Pianka Visco zapewni a równomierne i punktowe rozłożenie nacisku ciała, dając przy tym ulgę każdemu, kto cierpi z powodu skoliozy. Jako certyfikowany wyrób medyczny gwarantuje użytkownikowi komfortowy i zdrowy sen. Pokrowiec posiada warstwę tkaniny SilverSafe, która zawiera jony srebra chroniące przed drobnoustrojami chorobotwórczymi.
Podsumowanie
Osoby ze skoliozą kręgosłupa powinny najpierw udać się do ortopedy, aby podjąć właściwe leczenie tego popularnego schorzenia, a dopiero w następnym kroku zaopatrzyć się w dobry materac np. marki MollyFlex, który będzie wspaniałym uzupełnieniem kuracji, przynosząc w nocy ulgę i regenerację. Ciekawym rozwiązaniem mogą okazać się włoskie materace piankowe, które wyróżniają się wysoką jakością wykonania, odpowiednią twardością oraz właściwościami zdrowotnymi, zyskując certyfikaty wyrobów medycznych.