Poradnik

Jak utrzymać higienę materaca spiąć ze zwierzętami?

Jak utrzymać higienę materaca spiąć ze zwierzętami?

No właśnie – właściciele psów i kotów (albo innych małych zwierzątek) tak kochają swoje czworonogi, że spanie z nimi w jednym łóżku wydaje się być rzeczą naturalną. I trudno się z tym nie zgodzić, ponieważ stare porzekadło mówi, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Mimo to, sen ze zwierzętami to nie tylko poczucie bezpieczeństwa i odprężenia, ale także kwestia estetyki i higieny w naszej sypialni. Oczywiście dla jednych będzie to nieakceptowalne, a dla innych owszem – widok słodkiego i mruczącego kotka czy szczęśliwego czworonoga to kwintesencja przyjaźni między człowiekiem a zwierzęciem. Dlatego dziś podpowiemy Wam, co robić, aby wilk był syty, a owca cała w kwestii utrzymania higieny materaca, jeśli pies lub kot stale wskakuje na zaszczytne miejsce obok swojego właściciela czy właścicielki także w nocy.

Zwierzęta naszymi przyjaciółmi, ale to, co na nich „siedzi” już niekoniecznie

Większości posiadaczy psów i kotów wydaje się, że ich włochaty przyjaciel wcale lub tylko nieznacznie brudzi pościel czy pokrowiec materaca. Jeśli jednak wzięlibyśmy lupę, a najlepiej mikroskop, to zauważylibyśmy, że po takiej wizycie zostanie sporo innych nieproszonych gości. Należy przy pominąć „naturalne” ludzkie pozostałości po przespanej nocy jak naskórek, włosy czy pot – swoją drogą wyborna uczta dla roztoczy. Chodzi o to, że zwierzęta pozostawiają po sobie znacznie więcej „odpadków”, bowiem taka ich uroda.

Warto wspomnieć tutaj o przeróżnych bakteriach (w tym kałowych), wirusach (zwłaszcza koty) oraz niezliczonej ilości sierści, piasku czy pasożytów – najczęściej pcheł. Jeśli dodamy do tego alergeny, specyficzny zapach, ślinę czy inne wydzieliny, to nasze położenie pod kątem zdrowotnym i higienicznym zaczyna robić się nieciekawe. W związku z tym, dobrze zastanówmy się, zanim zwierzę zagości w sypialni na stałe, bowiem pozwalając psu lub kotu na wylegiwanie się w naszym łóżku wpuszczamy nie tylko ukochanego pupila, ale także całe „dobrodziejstwo” inwentarza, które czai się w jego sierści.

Po pierwsze, sięgnij po ochraniacz na materac

Mając na uwadze powyższe od razu widzimy, że kwestia higieny oraz prawidłowego zabezpieczenia materaca będzie swoistym „must have” – podstawą, od której powinniśmy zacząć przygotowania do pierwszej (choć nie zawsze) wizyty zwierzątka w naszym łóżku. Dlatego też warto rozejrzeć się za dobrym ochraniaczem na materac, który w znacznym stopniu zapewni nie tylko wyższą komfort snu, ale również – a w zasadzie przede wszystkim – lepszą ochronę materaca i naszego zdrowia. Rynkowa oferta jest pełna rożnego rodzaju ochraniaczy, ale mimo to nie brakuje w niej także tych kiepskiej jakości, więc zwracajmy uwagę na takie parametry jak:

  • liczba i jakość warstw ochronnych,
  • zdolności hydrofobowe,
  • stopień przewiewność.

Często spotykanym i dobrym rozwiązaniem w ochraniaczach na materac jest 3-warstwowa budowa, dzięki której otrzymamy optymalną ochronę oraz zachowamy zdrowy mikroklimat w łóżku. W tym przypadku liczy się obecność naturalnych materiałów jak bawełna, która jest miła w dotyku, nie podrażnia oraz wpływa pozytywnie na „oddychanie” zestawu.

Jeśli chodzi o zdolności nieprzemakania, to świetnie sprawdzi się membrana paroprzepuszczalna, która chroni materac przed niepożądanymi cieczami oraz zapewnia sprawny obieg powietrza zarówno w ochraniaczu jak i w materacu. To najważniejsza część ochraniacza, bowiem jest naturalną barierą dla wszelkich mikroorganizmów, a przynajmniej nie doprowadzi do powstania warunków sprzyjających ich namnażaniu. A jak wiemy ciepło + wilgoć = raj dla bakterii, grzybów, pleśni i innych żyjątek.

Utrzymanie czystości i higieny łóżka, jeśli śpią w nim zwierzęta

Dobry materac i ochraniacz to tylko połowa sukcesu, ponieważ reszta zależy od naszej sumienności w podejściu do regularnego dbania o czystość i higienę. Mowa tutaj o praniu pokrowca, częstym wietrzeniu materaca i ochraniacza oraz tradycyjnym odkurzaniu. Jeżeli zwierzęta śpią z nami niemal każdej nocy, to kluczowe jest, aby były regularnie odrobaczane, szczepione oraz otrzymywały środki przeciw kleszczom. Pamiętajmy, by po każdym spacerze wytrzeć łapy oraz codziennie czesać zwierza i kąpać go raz w miesiącu.

Oprócz tego, powinniśmy codziennie wytrzepać pościel i ochraniacz oraz materac, najlepiej go odkurzyć, aby pozbyć się sierści i innych niespodzianek, będących pożywką dla roztoczy. Neutralizację zapachu możemy przeprowadzić przez systematyczne wietrzenie materaca oraz częste pranie pokrowca w wysokiej temperaturze, bowiem to właśnie on absorbuje znaczną część zanieczyszczeń i mikroorganizmów. Co więcej, przy zakupie materaca kierujmy się obecnością włókna antyalergicznego (np. model NUVOLA Lusso)oraz jonów srebra czy innych rozwiązań w postaci nasączenia olejkami (np. ALOE Verde czy MORENO), które zminimalizują ryzyko zagnieżdżenia się drobnoustrojów chorobotwórczych oraz wpłyną korzystnie na kondycję skóry. Z kolei dokupienie ochraniacza pozwoli wydłużyć trwałość materaca oraz zapewnić lepsze zabezpieczenie dla naszego zdrowia.

Podsumowanie

Utrzymanie higieny materaca to dość proste zadanie, ale jeśli planujemy w nim gościć także zwierzaka, to powinniśmy się do tego dobrze przygotować i przemyśleć kilka spraw. Pierwszą będzie wyższy poziom higieny samego zwierzęcia, czyli szczepienia, odrobaczenia, odpchlenia, odkleszczenia oraz toaleta w postaci czesania, czyszczenia łap i kąpieli. Druga to dodatkowe zabezpieczenie materaca ochraniaczem dobrej jakości. Trzecia kwestia to systematyczne wietrzenie, oczyszczanie z sierści i odkurzanie sypialni oraz pranie pokrowców, pościeli i zwierzęcych legowisk. Dzięki tym zabiegom każdy posiadacz psa, kota lub innego zwierzątka będzie mógł spać spokojnie ze swoim pupilem bez martwienia się o negatywne skutki zdrowotne.

Powiązane wpisy