Poradnik

Konsekwencje źle dobranego materaca

Konsekwencje źle dobranego materaca

Odpowiednio dobrany materac pozwala poprawić ogólny stan zdrowia i cieszyć się dobrym samopoczuciem. Śpiąc na źle dobranym materacu, możemy nie tylko w negatywny sposób wpłynąć na zdrowie naszego kręgosłupa, ale także zaburzyć przebieg procesów nocnej regeneracji organizmu, co skutkuje zwiększonym ryzykiem rozwoju wielu schorzeń. Czym grozi spanie na materacu, który nie został dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb pod względem np. stopnia twardości? Sprawdź, czy borykasz się z objawami wskazującymi na niską jakość snu.

Sen jest nam niezbędny do życia. Jego chroniczny niedobór to jedna z przyczyn rozwoju wielu chorób. Niestety, kupując materac, nie zawsze zastanawiamy się, w jaki sposób wpłynie on na nasz stan zdrowia. To błąd, bo najważniejszą kwestią podczas wyboru materaca jest właściwe podparcie kręgosłupa, które pozwala na zdrowy, spokojny sen. Choć każdy z nas ma nieco inne potrzeby, które wynikają z ogólnego stanu zdrowia, wieku i masy ciała, to zawsze powinniśmy zwrócić uwagę na jakość kupowanego materaca, która przekłada się na wygodę i komfort snu. W salonach partnerskich MollyFlex dostępne są jedynie najwyższej jakości materace, które łączą w sobie przyjazne zdrowiu materiały oraz nowoczesne technologie produkcji. Wraz z ergonomicznymi poduszkami i akcesoriami tworzą one fundament zdrowego snu, gwarantując maksimum wygody i komfortu oraz poprawiając efektywność nocnej regeneracji.

 

Niewłaściwie dobrany materac sprzyja rozwojowi wielu chorób…

Przesypiamy około 1/3 naszego dorosłego życia, a w ciągu dnia przebywamy przede wszystkim w pozycji siedzącej i stojącej, narażając kręgosłup na znaczne obciążenia. To, w jaki sposób nasze ciało podpierane jest w czasie snu, wpływa na jego jakość i efektywność nocnej regeneracji, która z kolei przekłada się na ogólny stan zdrowia i samopoczucie. Spanie na niewłaściwie dopasowanym materacu może uruchomić lawinę problemów, które z czasem zaczną utrudniać normalne funkcjonowanie.

Już po kilku nocach na niewygodnym materacu możemy odczuć nieprzyjemny ból i sztywność pleców, które świadczą o niskiej jakości snu. Jeżeli nasze ciało nie ma stabilnego podparcia, to cierpi na tym nie tylko kręgosłup, ale także układ mięśniowy i narządy wewnętrzne. Dobrze dobrany materac pozwala uniknąć wielu problemów zdrowotnych, zapobiegając m.in. nienaturalnemu wyginaniu się kręgosłupa, nadmiernemu obciążeniu mięśni i występowaniu zaburzeń krążenia. Skutkiem spania na niewłaściwie dopasowanym materacu są wady postawy, bóle mięśni i stawów, bóle głowy i migreny, drętwienie kończyn, problemy z koncentracją uwagi, a także zawroty głowy, które mają również związek ze spaniem na niewłaściwie dopasowanej poduszce.

 

Dobrze dobrany materac, czyli jaki?

Dobrze dobrany materac to materac, który prawidłowo podpiera kręgosłup w każdym z jego odcinków, redukując nadmierne napięcie mięśniowe oraz umożliwiając komfortową zmianę pozycji w czasie snu. Dla osób, które preferują spanie na twardszym materacu, polecamy materac piankowy ARGENTO Therapy, który zapewnia punktowe rozłożenie nacisku. Pokrowiec materaca ARGENTO Therapy wykonany został z dzianiny Silver Safe na bazie wiskozy, która została wzbogacona jonami srebra oraz karbonu, dzięki czemu dba o prawidłową higienę snu, redukując szkodliwy wpływ na zdrowie różnych drobnoustrojów. Zastosowanie nowoczesnych materiałów usprawnia proces termoregulacji oraz wentylacji, a także zapobiega przenikaniu wilgoci w głąb materaca.

Materac ARGENTO Therapy to certyfikowany materac o statusie wyrobu medycznego, dlatego przed rozpoczęciem jego użytkowania, warto skonsultować się z fizjoterapeutą oraz zapoznać się z dedykowaną etykietą.

 

Podsumowanie

Spanie na niewłaściwie dopasowanym materacu w niekorzystny sposób wpływa na ogólny stan zdrowia, zwiększając ryzyko rozwoju schorzeń kręgosłupa, a także odbijając się na naszym samopoczuciu. Szukając materaca, który będzie dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb, warto zwrócić uwagę na stopień jego twardości, który powinien zapewniać optymalne podparcie kręgosłupa. Co więcej, dobry materac powinien punktowo rozkładać nacisk na poszczególne odcinki kręgosłupa oraz części ciała, co usprawnia nocną regenerację, zapobiegając m.in. zaburzeniom krążenia. Spanie na źle dopasowanym materacu to jedna z najczęstszych przyczyn porannego bólu głowy, sztywności pleców i mięśni, a także występowania uciążliwego drętwienia i mrowienia kończyn. Jeżeli dokuczają nam te dolegliwości, a badania lekarskie nie wskazują na inne podłoże uciążliwych objawów, to warto jak najszybciej zdecydować się na zakup nowego odpowiednio dopasowanego materaca.

Powiązane wpisy