Poradnik

Mój materac jest zbyt miękki – co teraz?

Mój materac jest zbyt miękki – co teraz?

Materac ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie!

Odpowiedni dobór materaca jest niezwykle istotny, gdyż stanowi on podparcie dla kręgosłupa w czasie regenerującego snu, a dorosły człowiek przesypia aż 1/3 swojego życia. Wpływa również nie tylko na komfort snu, ale także na zdrowie naszego kręgosłupa.

Dostępne na rynku materace różnią się pod względem składu materiałowego oraz stopnia twardości, co pozwala na dopasowanie ich do indywidualnych potrzeb.

Co zrobić, gdy kupimy zbyt miękki materac?

Zbyt miękki materac może przyczyniać się do rozwoju wad postawy oraz powodować przewlekły ból pleców, który związany jest m.in. z nadmi ernym napięciem mięśni. Nie oznacza to jednak, że wszyscy musimy spać na twardym materacu – dobór stopnia twardości materaca powinien uwzględniać naszą masę ciała.

Stopnie twardości materaca

Nowoczesny materac to inwestycja na długie lata, dlatego powinniśmy odpowiednio podejść do jego zakupu. Stopień twardości materaca określa specjalna skala. Do wyboru mamy materace o stopniu twardości:

  • H1 – materac miękki – dedykowany dla osób o masie ciała do 60 kg;
  • H2 – materac o średniej miękkości – dedykowany dla osób o masie ciała 50-80 kg;
  • H3 – materac o średniej twardości – dedykowany dla osób o masie ciała 80-100 kg;
  • H4 i H5 – materace twarde – dedykowane dla osób o masie ciała przekraczającej 100 kg.

Dla kogo miękki materac?

Miękki materac może być dobrym rozwiązaniem dla osób z niską masą ciała. Sprawdza się w przypadku dzieci i młodzieży o drobnej budowie oraz osób dorosłych, których masa ciała nie przekracza 60 kg. Uniwersalnym rozwiązaniem jest najczęściej wybierany materac o skali twardości H2, jednak wzrost masy ciała może spowodować, że stanie się on zbyt miękki. O tym, czy wybraliśmy właściwą twardość materaca, przekonamy się po kilku tygodniach jego użytkowania. Warto wiedzieć, że miękki materac nie jest dobrym wyborem dla osób o niskiej masie ciała, które cierpią na różne schorzenia narządu ruchu np. seniorów, bo może on utrudniać przewracanie się z boku na bok oraz wstawanie z łóżka.

Skutki spania na zbyt miękkim materacu

Zbyt miękki materac nie podpiera w prawidłowy sposób naszego kręgosłupa, co prowadzi do rozwoju wad postawy, a także nasilenia się objawów różnych schorzeń. Śpiąc na zbyt miękkim materacu, możemy odczuwać ból pleców, cierpieć z powodu przewlekłego zmęczenia i nadmiernego napięcia mięśniowego, a także borykać się np. z nocnymi skurczami nóg i cierpnięciem ciała, co jest skutkiem zaburzeń krążenia.

Co zrobić, gdy materac okaże się za miękki?

Aby uniknąć zakupu nowego materaca, co wiąże się z dużymi wydatkami, możemy zdecydować się na zakup toppera, czyli materaca nawierzchniowego. Tego typu akcesoria do materacy w szybki i skuteczny sposób redukują dyskomfort związany ze spaniem na niewłaściwie dopasowanym materacu. Co więcej, przedłużają żywotność materaca i zwiększają komfort snu, dbając o jego higienę, zapewniając szybkie odprowadzenie wilgoci i właściwą wentylację. Do wyboru mamy różne rodzaje materacy nawierzchniowych. W MollyFlex dostępne są toppery uniwersalne, czyli materace nawierzchniowe zewnętrzne, które nakładamy na zbyt miękki materac, a także toppery wewnętrzne (wkładane pod pokrowiec materaca), które pasują do konkretnych modeli materacy.

Topper zewnętrzny to rozwiązanie idealne nie tylko w przypadku zbyt miękkiego materaca, ale także spania na rozkładanej kanapie lub narożniku. Skutecznie zwiększa on twardość podłoża, redukując nierówności, dzięki czemu możemy zapomnieć o braku komfortu podczas snu. Toppery wewnętrzne pozwalają dostosować konkretny model materaca do zmieniających się potrzeb, stanowiąc rozwiązanie idealne dla osób, które chcą poprawić parametry zakupionego materaca.

Podsumowanie

Wybór materaca to trudne i odpowiedzialne zadanie, dlatego warto – podejmując taką decyzję – skorzystać z darmowych porad naszych specjalistów. Dokonując zakupu wysokiej jakości materaca, inwestujemy w zdrowy sen. Zapewniamy naszemu kręgosłupowi prawidłowe podparcie. Jeżeli kupiony materac okaże się zbyt miękki, możemy poprawić jego parametry. Zdecydujmy się wtedy na dokupienie nawierzchniowego lub wewnętrznego toppera. Zewnętrzny materac nawierzchniowy jest również dobrym sposobem na poprawę jakości snu, jeżeli śpimy na rozkładanych kanapach, narożnikach i innych meblach z funkcją spania.

Powiązane wpisy