Jakość naszego snu uzależniona jest od działania wielu czynników. Jednym z nich może być energia Księżyca, która zmienia się w zależności od jego faz. Wpływ Księżyca na organizm człowieka badany jest od bardzo dawna, jednak wyniki prowadzonych badań klinicznych nie są jednoznaczne. W jaki sposób fazy Księżyca wpływają na jakość snu? Czy naturalny satelita Ziemi może mieć związek z występowaniem zaburzeń snu?
Często bezskutecznie szukamy przyczyny zaburzeń snu. Mogą mieć one związek m.in. z fazami Księżyca, który w różny sposób oddziałuje na organizm człowieka. Zaburzenia snu związane z pełnią Księżyca występują przede wszystkim u osób wrażliwych na docierające do organizmu bodźce zewnętrzne, które odczuwają gorsze samopoczucie także na skutek m.in. nagłych wahań ciśnienia atmosferycznego oraz silnego wiatru. Najważniejsze znaczenie dla jakości naszego snu ma jednak to, na czym śpimy i w jaki sposób dbamy o odpowiedni mikroklimat w sypialni. Wybór wysokiej jakości materaca oraz poduszki, utrzymującej prawidłową temperaturę ciała pościeli, a także unikanie np. przejadania się przed snem, pozwala poprawić jakość snu niezależnie od tego, w jakiej fazie znajduje się Księżyc.
Księżyc i jego „magiczne” oddziaływanie
Księżyc jest naturalnym satelitą Ziemi, który okrąża ją w 27,3 doby. Dzięki temu możemy obserwować ciągłe zmiany wielkości jego tarczy. Wyróżniamy 4 fazy Księżyca, czyli nów, pierwszą kwadrę, pełnię i ostatnią kwadrę, a każda z nich w nieco inny sposób wpływa na naszą planetę oraz organizm człowieka.
Oddziaływanie Księżyca było od wieków traktowane w szczególny sposób. Zgodnie z jego poszczególnymi fazami dokonywano różnych czynności w gospodarstwach domowych, sadzono i zbierano rośliny, a także dbano o urodę. Duże znaczenie miał także Księżyc w medycynie ludowej – jego fazy wyznaczały m.in. odpowiedni czas na zbiór ziół, a także przeprowadzanie niektórych kuracji.
Większość z przypisywanych Księżycowi „mocy” nie zostało nigdy potwierdzonych badaniami naukowymi. Wiadomo natomiast, że naturalny satelita ziemi oddziałuje na naszą planetę grawitacyjnie oraz jest źródłem światła odbitego. To właśnie światło Księżyca może mieć negatywny wpływ na jakość naszego snu, przyczyniając się do problemów z zasypianiem, bezsenności oraz pojawiania się koszmarów sennych.
Sen podczas pełni Księżyca
W negatywny sposób na organizm człowieka może oddziaływać Księżyc w pełni. Emitowane wówczas światło odbite może niektórym osobom utrudniać zasypianie, a także sprzyjać podenerwowaniu, które przekłada się na jakość i długość snu. Przeprowadzono badania, których wyniki dowiodły, że podczas pełni śpimy krócej, co ma wpływ na nasze samopoczucie po przebudzeniu. Co więcej, Księżyc w pełni może również wpływać na długość snu głębokiego, który pozwala na efektywną regenerację organizmu.
Jeżeli odczuwamy negatywny wpływ Księżyca na jakość snu, to powinniśmy zadbać o całkowite zaciemnienie sypialni, dzięki czemu odgrodzimy się od negatywnie wpływających na nas bodźców.
Jak spać, żeby się wyspać?
Niezależnie od faz Księżyca, powinniśmy zadbać o jakość naszego snu, redukując negatywnie wpływające na nią czynniki. W salonach partnerskich MollyFlex dostępne są wysokiej jakości materace, poduszki, a także akcesoria, dzięki którym możemy poprawić komfort snu, dbając jednocześnie o zdrowie kręgosłupa. Nie mniej ważne są nasze codzienne nawyki, które znacznie częściej niż Księżyc wpływają na nasz organizm, powodując zaburzenia snu.
Zbyt późne kładzenie się do łóżka, korzystanie z telefonu, tabletu lub laptopa tuż przed zaśnięciem, nadużywanie kofeiny, niewłaściwie skomponowana dieta, brak aktywności fizycznej, a także przewlekły stres to jedne z najczęstszych przyczyn problemów ze snem. Powinniśmy pamiętać, że na nasze zdrowie i samopoczucie wpływa nie tylko ilość, ale przede wszystkim jakość snu, o której decyduje właściwe podparcie kręgosłupa. Ogromny wpływ na jakość snu ma prawidłowo dobrany materac, który musi zostać dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb. Wraz z poduszką stanowi on fundament dobrego snu, który przekłada się na ogólny stan zdrowie i poziom energii witalnej.
Podsumowanie
Księżyc może w negatywny sposób wpływać na jakość snu, jednak nie dotyczy to każdego z nas. O tym, jak śpimy, decyduje przede wszystkim wybór materaca, poduszki, dostosowanej do pory roku kołdry, a także mikroklimat w sypialni. Wiele z negatywnie wpływających na jakość snu czynników możemy skutecznie wyeliminować, znacząco poprawiając swoje samopoczucie. Jeżeli przeszkadza nam światło Księżyca, które nadmiernie oświetla sypialnię podczas jego pełni, to musimy zadbać o całkowite zaciemnienie pomieszczenia za pomocą żaluzji, rolet lub zasłon.