Poradnik

Wiosenne zmiany w pokoju dziecka. Jaki materac dla kilkulatka?

Wiosenne zmiany w pokoju dziecka. Jaki materac dla kilkulatka?

O zdrowie kręgosłupa, a także komfort i wygodę snu, trzeba dbać od pierwszych chwil życia dziecka. Kiedy przychodzi czas na „przeprowadzkę” do większego łóżka, rodzice stają przed trudnym wyzwaniem, jakim jest wybór odpowiedniego materaca. Na co warto zwrócić szczególną uwagę? Jaki materac będzie idealny dla kilkulatka? Wyjaśniamy.

Kilkulatek powinien spędzać w łóżku około 13 godzin, jednak liczy się nie tylko ilość, ale również jakość snu. Warto wiedzieć, że w pierwszych latach życia dziecka sen jest szczególnie ważny m.in. ze względu na intensywny przebieg wielu reakcji biologicznych, które zachodzą właśnie podczas nocnej regeneracji. Co więcej, zdrowy sen wpływa również na odporność organizmu i ogólne samopoczucie, zapewniając siły i energię do intensywnego poznawania świata.

Materac dla kilkulatka – jak wybrać idealny?

Kupując materac dla dziecka, powinniśmy wziąć pod uwagę wielkość materaca, jego grubość, rodzaj materiałów, z których został wykonany, a także indywidualne potrzeby malucha. To niezwykle ważne, bo dobry sen przekłada się na ogólne funkcjonowanie organizmu oraz zmniejsza ryzyko rozwoju wad postawy i schorzeń kręgosłupa.

Materac dla kilkulatka musi zostać precyzyjnie dopasowany do ramy łóżka. Wielu rodziców popełnia błąd, który negatywnie wpływa na rozwój kręgosłupa malucha, decydując się na rozwiązanie przejściowe w postaci miękkiej sofy. Tradycyjne łóżko z materacem jest zdecydowanie lepszym wyborem, bo pozwala nie tylko uniknąć podwójnych wydatków, ale również gwarantuje zdrowy, spokojny sen. Jeżeli obawiamy się, że maluch wypadnie z „dorosłego łóżka”, możemy zabezpieczyć je specjalną barierką, którą zdemontujemy, gdy dziecko podrośnie.

W salonach partnerskich MollyFlex dostępne są materace w różnych rozmiarach, co pozwoli dopasować produkt do wybranego łóżka, zyskując pewność, że dziecko będzie spało na prawidłowo dopasowanym do jego potrzeb materacu. Wielkość i grubość materaca musimy dostosować do ramy łóżka, ale co z jego twardością? Choć może się nam wydawać, że dla dziecka idealnym wyborem będzie miękki materac, to fizjoterapeuci zalecają, aby maluchy spały na materacach o średniej twardości, dzięki czemu ich delikatne ciało zyska prawidłowe podparcie, które jest niezwykle ważne dla harmonijnego rozwoju.

Jakość materaca ma znaczenie!

Materac dla dziecka musi wyróżniać się odpowiednią jakością, która gwarantuje zdrowy, spokojny sen. Niezwykle ważny jest w tym przypadku dobór materiałów, które powinny prawidłowo podpierać ciało dziecka oraz ograniczać rozwój szkodliwych drobnoustrojów i alergenów. Najlepszym wyborem są materace antyalergiczne, dzięki którym możemy nie tylko uniknąć rozwoju alergii u malucha, ale także redukować uciążliwe objawy, które pojawiają się u alergików.

Nie mniej ważne jest to, w jaki sposób materac wpływa na temperaturę ciała w czasie snu. U dzieci układ termoregulacji dopiero się rozwija, co sprawia, że maluchy częściej się pocą. Z tego względu najlepszym wyborem jest materac, który „oddycha”, regulując temperaturę ciała w czasie snu.

Nie tylko odpowiednio dobrany materac wpływa na komfort snu dziecka…

Na komfort snu dziecka wpływa także właściwie dobrana poduszka, która również musi dopasowywać się do ciała malucha, chroniąc przed schorzeniami kręgosłupa szyjnego. Spanie na źle dopasowanej poduszce może już na starcie życia doprowadzić do poważnych problemów z kręgosłupem szyjnym, skutkując nie tylko bólem i sztywnością karku, ale także prowadząc do trudnych w leczeniu wad postawy. Dziecko nie może spać na zbyt wysokiej poduszce, która ugina się pod ciężarem głowy oraz staje się siedliskiem bakterii i alergenów. Płaska, elastyczna, antyalergiczna i „oddychająca” poduszka będzie w tym przypadku najlepszym wyborem. Jej wielkość należy dopasować do fizjonomii dziecka.

Jak dbać o materac?

Materac powinniśmy właściwie zabezpieczyć przed zawilgoceniem, zaplamieniem, a także uszkodzeniami mechanicznymi. W tym celu służą ochraniacze na materac, dzięki którym można znacząco przedłużyć jego żywotność oraz zadbać o higienę snu. Akcesoria ochronne powinniśmy dobierać nie tylko pod względem ich skuteczności, ale również jakości, która pozwoli uniknąć dyskomfortu podczas nocnego odpoczynku. Nowoczesne ochraniacze na materace i poduszki powstają z przyjaznych skórze materiałów, dzięki czemu nie tylko chronią, ale również regulują temperaturę ciała oraz zapewniają prawidłową wentylację.

Podsumowanie

Wybór materaca dla dziecka to trudne wyzwanie. Zanim dokonamy zakupu, musimy wziąć pod uwagę wiele różnych kryteriów, dzięki którym zadbamy o zdrowy i regenerujący sen malucha. Ciało dziecka wymaga prawidłowego podparcia, dlatego warto zdecydować się na antyalergiczny materac o średnim stopniu twardości, który posłuży dziecku przez dłuższy czas, dzięki czemu sporo zaoszczędzimy. Kupując materac, powinniśmy od razu zaopatrzyć się w ochraniacz, który uchroni go przed zawilgoceniem i uszkodzeniami mechanicznymi. Niezbędnym uzupełnieniem wysokiej jakości materaca, jest odpowiednio dobrana do wieku i fizjonomii dziecka poduszka, która również wpływa na ogólny stan zdrowia oraz komfort i wygodę snu.

Powiązane wpisy