Poradnik

10 przykazań dobrego snu dla dorosłych

10 przykazań dobrego snu dla dorosłych

Możemy spać kilkanaście godzin i nadal odczuwać zmęczenie, co ma związek z brakiem prawidłowej higieny snu oraz niewłaściwym przygotowaniem miejsca, w którym śpimy. Wiele osób odczuwa ciągłe zmęczenie, które nie mija po przespanej nocy. Dlaczego tak się dzieje?

Na jakość snu wpływa nie tylko sposób urządzenia sypialni, czyli wybór wygodnego materaca, poduszki, kołdry, ale również mikroklimat panujący w pomieszczeniu i nasze codzienne przyzwyczajenia. Stres, nadużywanie kofeiny, nadmierne zmęczenie, zbyt późne kładzenie się do łóżka – każdy z tych czynników w negatywny sposób wpływa na jakość snu oraz ogólny stan naszego zdrowia.

Dekalog dobrego snu dla osób dorosłych

Zmiana codziennych nawyków oraz prawidłowe przygotowanie miejsca do spania to sposoby na zdrowy, regenerujący sen. Wystarczą niewielkie zmiany, aby odczuć przypływ pozytywnej energii oraz zapomnieć o porannym bólu pleców, bólu głowy, zmęczeniu i braku motywacji do działania. Przestrzeganie poniższych przykazań dobrego snu pozwala znacząco poprawić jego jakość oraz wyrobić nawyki, które zaprocentują lepszym stanem zdrowia w przyszłości. W salonach partnerskich producenta materacy i poduszek MollyFlex znajdziesz wszystko, co potrzebne, aby stworzyć sypialnię, w której każda minuta snu będzie przynosiła wymierne korzyści.

  1. Odpowiednio przygotuj sypialnię

Podstawą zdrowego snu jest wygodny, odpowiednio dobrany materac. To dzięki niemu można odciążyć zmęczony kręgosłup i zadbać o komfort oraz wygodę w czasie snu. Dobór materaca jest niezwykle ważny na każdym etapie życia i powinien uwzględniać m.in. masę ciała i ogólny stan zdrowia. Dobrze dobrany materac to fundament, na którym możemy stworzyć naszą oazę odpoczynku i relaksu.

Oprócz materaca na jakość snu ma także wpływ poduszka, która powinna podpierać głowę i zapewniać odpowiednie ułożenie kręgosłupa i ramion w każdej pozycji, bo poranny ból głowy i uczucie zmęczenia to częsty skutek nadmiernego obciążenia kręgosłupa szyjnego w czasie snu. Na jakość snu wpływa także dobór odpowiednich akcesoriów, które pozwalają zadbać m.in. o utrzymanie materaca w odpowiedniej czystości.

  1. Pamiętaj o codziennej rutynie snu

Osoby dorosłe powinny spać około 8 godzin dziennie, jednak jest to średnia, bo każdy ma nieco inne potrzeby. Najważniejsze, aby codziennie kłaść się do łóżka i wstawać o tej samej porze. Najlepiej wypoczywamy pomiędzy godziną 22.00 i 6.00 rano – w tych godzinach nasz organizm może się w pełni zregenerować, dzięki odpowiednio długiej fazie snu głębokiego. Przed snem pamiętaj o relaksie i uspokojeniu emocji, w czym pomoże np. odprężająca kąpiel, masaż lub chwila medytacji.

  1. Unikaj zbyt długich drzemek w ciągu dnia

Kilka minut snu w ciągu dnia to codzienny rytuał wielu osób. Nie wpływa on negatywnie na jakość snu, jeżeli nie śpimy dłużej niż 45 minut. Oczywiście, są odstępstwa od tej reguły – jeżeli opiekujesz się niemowlęciem, śpij jak najwięcej, kiedy tylko możesz.

  1. Zjedz lekką kolację

Ostatni posiłek powinniśmy zjeść na 2-4 godziny przed snem, co pozwoli uniknąć obciążenia układu pokarmowego, które utrudnia nocną regenerację organizmu. Przed snem unikaj słonych, ostrych i słodkich potraw oraz ciężkostrawnych, tłustych posiłków.

  1. Unikaj nadmiaru kofeiny i słodyczy na kilka godzin przed snem

Kofeina obecna jest nie tylko w kawie, ale także w czarnej herbacie i niektórych napojach gazowanych. Jej nadużywanie niezdrowo pobudza, utrudniając zaśnięcie. To samo tyczy się słodyczy np. Czekolady.

  1. Nie korzystaj przed snem z urządzeń emitujących niebieskie światło

Smartfon, tablet, komputer, telewizor – te urządzenia emitują niebieskie światło, które nadmiernie stymuluje mózg, co utrudnia spokojny, regenerujący sen. Jeżeli szukasz zajęcia tuż przed snem, lepiej poczytaj tradycyjną książkę.

  1. Pamiętaj o codziennej aktywności fizycznej

Dopasowane do stanu zdrowia ćwiczenia poprawiają jakość snu. Przed zaśnięciem unikaj nadmiernego wysiłku. Dobrym wyborem będzie spacer, joga lub inne ćwiczenia, które pozwalają usunąć napięcie nerwowe i wyciszyć się przed zaśnięciem.

  1. Przewietrz sypialnię przed snem

Zbyt wysoka temperatura, wilgotność oraz brak świeżego powietrza to wrogowie zdrowego snu. W sypialni powinien panować zdrowy mikroklimat, dzięki któremu unikniesz nadmiernego przegrzania organizmu, a także uczucia niewyspania i przewlekłego zmęczenia.

  1. Nie pij alkoholu przed snem i zrezygnuj z palenia

Alkohol nie pomaga się zrelaksować. Choć może ułatwiać zasypianie, to znacząco zaburza funkcjonowanie organizmu podczas snu, prowadząc do uzależnienia. To samo tyczy się papierosów i innych wyrobów tytoniowych.

  1. Zostaw problemy i codzienne obowiązki za drzwiami sypialni

W łóżku powinniśmy przede wszystkim cieszyć się zdrowym snem oraz bliskością ukochanej osoby. Jeżeli będziemy zabierać do niego także codzienne troski i problemy, pracę lub wzajemne pretensje, to możemy zapomnieć o wygodzie i komforcie. O problemach lepiej pomyśleć rano, bo zdrowy sen zapewni nam siłę i energię do ich rozwiązania.

Powiązane wpisy