Poradnik

Jak często zmieniać strony materaca?

Jak często zmieniać strony materaca?

Zakup idealnie dopasowanego do naszych indywidualnych potrzeb materaca to sposób na zdrowy i spokojny sen przez długie lata. Musimy jednak pamiętać, aby dbać o materac, co pozwoli przedłużyć jego żywotność oraz uniknąć dyskomfortu związanego m.in. z jego ugniataniem. Z tego względu należy właściwie użytkować materac, systematycznie zmieniając jego strony. Jak często to robić? Wyjaśniamy.

Na rynku dostępne są materace jednostronne oraz materace dwustronne. W jednym i drugim przypadku musimy pamiętać o zapobieganiu odkształcaniu się materaca, co ma związek z częstym przyjmowaniem jednej pozycji w czasie snu. Zmiana stron materaca pozwala ograniczyć jego nadmierne zużycie, a także wpływa na komfort i wygodę snu.

Jak dbać o materac?

Wysokiej jakości materac to inwestycja na długie lata. Dzięki zakupowi nowoczesnego materaca możemy nie tylko zadbać o zdrowie naszego kręgosłupa, ale także cieszyć się higienicznym i wygodnym snem. Trzeba pamiętać, że o każdy materac musimy odpowiednio dbać, bo tylko wówczas będzie on właściwie spełniał swoją funkcję.

Dbanie o materac musi uwzględniać:

  • dobór odpowiedniego stelaża pod materac,
  • zabezpieczenie jego powierzchni za pomocą ochraniacza na materac,
  • wietrzenie materaca,
  • zgodne z zaleceniami producenta użytkowanie materaca.

Warto poświęcić chwilę i zapoznać się z zaleceniami producenta, bo pozwoli to uniknąć zniszczenia materaca, a także utraty gwarancji. W naszych salonach partnerskich dostępne są materace, które posiadają status wyrobu medycznego, dlatego przed zakupem, trzeba skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, a także dokładnie zapoznać się z instrukcją ich prawidłowego użytkowania.

Dbanie o materac krok po kroku – jak często zmieniać strony materaca?

Zmiana stron materaca to jedna z niezbędnych czynności, które musimy wykonywać, aby cieszyć się komfortem i higieną snu przez dłuższy czas. W przypadku materacy jednostronnych konieczne jest ich odwracanie o 180°. Powinniśmy o tym pamiętać, aby zadbać o utrzymanie prawidłowej sprężystości materaca i uniknąć jego nadmiernego ugniatania się na skutek długotrwałego użytkowania. Co więcej, odwracanie materaca góra-dół pozwala zadbać o utrzymanie prawidłowej higieny materaca. Materace jednostronne użytkujemy jedynie po przeznaczonej ku temu stronie, którą poznamy np. po pikowaniu. Z tego względu powinniśmy zawsze sprawdzić, z jakim rodzajem materaca mamy do czynienia.

O materace dwustronne dbamy w nieco inny sposób. W tym przypadku zmieniamy zarówno ich położenie góra-dół, jak i odwracamy je na drugą stronę. Dzięki temu materac może zachować odpowiednią sprężystość i unikniemy jego odkształcania się na skutek długotrwałego użytkowania. Nie powinniśmy spać na jednej stronie materaca dłużej niż pół roku.

Warto pamiętać o konieczności zmiany położenia materaca oraz odwracaniu go na drugą stronę, jeżeli korzystamy z materaca dwustronnego, bo unikniemy wówczas nie tylko dyskomfortu, który związany jest ze spaniem na wygniecionym materacu, ale także znacząco p rzedłużymy jego żywotność.

O czym jeszcze pamiętać, chcąc zadbać o zdrowy sen?

Zmiana stron materaca jest bardzo ważna, jednak musimy wiedzieć, że na komfort naszego snu wpływa także m.in. wybór odpowiedniego stelaża pod materac. Musi być on właściwie wykonany, co pozwoli zadbać o prawidłową wentylację materaca, a także zapobiegnie jego odkształceniom. Materaca nie kładziemy bezpośrednio na podłodze oraz konstrukcjach wykonanych z jednolitej płyty meblowej itp. Co więcej, powinniśmy pamiętać, aby codziennie przewietrzyć materac, pozostawiając go odkrytym po wstaniu z łóżka. Możemy dodatkowo otworzyć okno, aby wpuścić do pomieszczenia świeże powietrze, które przyśpieszy odprowadzanie wilgoci z powierzchni materaca.

Podsumowanie

Odpowiednio dobrany materac i poduszka pozwalają poprawić stan zdrowia kręgosłupa i zwiększyć komfort snu. Aby uniknąć szybkiego zużycia się materaca oraz wydłużyć jego żywotność, trzeba pamiętać m.in. o zmianie stron materaca. Najlepiej odwracać materac dwustronny co 6 miesięcy, zmieniając także jego położenie góra-dół. Materace jednostronne użytkujemy tylko na przeznaczonej ku temu stronie, jednak musimy pamiętać o ich przekładaniu góra-dół, co pozwoli uniknąć odkształcania się materaca na skutek jego ugniatania.

Powiązane wpisy