Odpowiednio dobrana poduszka ma wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale także zdrowie kręgosłupa. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nawracający ból głowy, problemy z koncentracją uwagi czy przewlekłe zmęczenie, są skutkiem spania na niewłaściwie dopasowanej poduszce. Jak poduszka wpływa na jakość snu? Jak ją dopasować do indywidualnych potrzeb? Wyjaśniamy.
Kręgosłup w odcinku szyjnym narażony jest na znaczne przeciążenia oraz mikrourazy, do których dochodzi np. podczas aktywności fizycznej. Nadmiernie obciążony w dzień kręgosłup, powinien odpoczywać w nocy, jednak jest to możliwe jedynie wówczas, gdy zadbamy o wybór odpowiedniej poduszki. Spełnia ona równie ważne funkcje, jak materac, pozwalając na prawidłowe podparcie kręgosłupa szyjnego oraz zapobiegając je go zwyrodnieniu.
Co dzieje się z organizmem, gdy śpimy na źle dobranej poduszce?
Ból głowy, sztywność i ból karku, chroniczne zmęczenie i brak motywacji do działania – to tylko nieliczne ze skutków spania na źle dopasowanej poduszce. Jeżeli rano odczuwasz nieprzyjemne zawroty głowy, dzwonienie w uszach i mrowienie kończyn, to także możesz mieć do czynienia ze skutkami źle przespanej nocy. Co więcej, źle dobrana poduszka może być przyczyną uciążliwego chrapania, które utrudnia spokojny sen naszym bliskim.
Spanie na niewłaściwie dopasowanej poduszce wpływa zarówno na nasze samopoczucie, jak i ogólny stan zdrowia, bo choroby kręgosłupa znacząco obniżają komfort życia, sprzyjając rozwojowi innych schorzeń np. chorób neurologicznych. Głowa dorosłego człowieka waży średnio 4-5 kg, dlatego wymaga właściwego podparcia. Śpiąc na zbyt miękkiej, za wysokiej lub zbyt twardej poduszce, nasz kręgosłup szyjny wygina się pod nienaturalnym kątem, co skutkuje wieloma dolegliwościami zdrowotnymi. Z czasem dochodzi do pojawienia się postępujących zmian zwyrodnieniowych, które powodują, że zaczynamy odczuwać dodatkowe dolegliwości, np. pojawia się chroniczna sztywność karku, która związana jest z brakiem odpowiedniej ruchomości kręgów szyjnych. Możemy skutecznie zapobiegać skutkom ubocznym spania na źle dobranej poduszce, decydując się na zakup produktu, który zostanie idealnie dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb.
Idealna, czyli jaka? Co warto wiedzieć przed zakupem poduszki?
Dobrze dobrany materac to połowa sukcesu w dążeniu do zapewnienia sobie i swoim bliskim optymalnych warunków do zdrowego, regenerującego snu. Właściwie dobrana poduszka powinna mieć ergonomiczny kształt, dzięki któremu idealnie dopasuje się do naszego ciała, gwarantując stabilne podparcie głowie oraz utrzymując kręgosłup szyjny w odpowiedniej pozycji. W salonach partnerskich MollyFlex dostępne są najwyższej jakości, ergonomiczne poduszki piankowe, które posiadają status wyrobu medycznego, dzięki czemu właściwie dbają o zdrowie kręgosłupa i komfort snu.
W porównaniu do zwykłych poduszek z piór, silikonowych kulek oraz np. waty, poduszki MollyFlex nie odkształcają się pod ciężarem głowy oraz zapewniają prawidłową wentylację, zapobiegając poceniu się. Dbając o właściwe podparcie głowy i utrzymanie kręgosłupa szyjnego w dobrej kondycji, możemy znacząco zredukować ryzyko związane z jego zwyrodnieniem oraz poprawić ogólną jakość życia, zyskując lepsze samopoczucie.
Jak dbać o ergonomiczną poduszkę?
Zakup dobrej poduszki to inwestycja na lata, która szybko zaprocentuje odczuwalną zmianą samopoczucia. Aby przedłużyć żywotność poduszki oraz zadbać o utrzymanie jej w higienicznej czystości, warto korzystać z ochraniacza na poduszkę. Akcesoria MollyFlex dostępne są w wielu rodzajach, dzięki czemu bez problemu zabezpieczymy przed zabrudzeniami, zawilgoceniem i uszkodzeniami mechanicznymi nie tylko poduszkę, ale również materac.
Podsumowanie
Odpowiednio dobrana poduszka decyduje o komforcie naszego snu. To dzięki niej możemy zadbać o stabilne podparcie szczególnie problematycznego kręgosłupa szyjnego, który każdego dnia narażamy na znaczne obciążenia np. podczas wykonywania pracy siedzącej i stojącej. Wybór ergonomicznej poduszki to doskonały sposób na zmniejszenie ryzyka powstawania zwyrodnień i innych schorzeń kręgosłupa oraz pojawienia się związanych z nimi dolegliwości zdrowotnych np. zawrotów głowy, bólu karku, bólu ramion, uczucia sztywności i przewlekłego bólu głowy.