Poradnik

Piana termoelastyczna (Visco) w materacu. Czy warto?

Piana termoelastyczna (Visco) w materacu. Czy warto?

Znasz już podstawowe różnice pomiędzy materacami sprężynowymi i pianowymi(Jaki materac wybrać: piankowy, czy sprężynowy?). Wśród tych ostatnich prym wiodą materace piankowe wykonane z piany termoelastycznej zwanej Visco. Czy to właśnie nimi powinieneś się zainteresować?

Na początek krótka lekcja historii. Piana tego rodzaju została opracowana przez NASA w 1966 roku na potrzeby poduszek powietrznych wykorzystywanych w lotach kosmicznych. Po czternastu latach została udostępniona do użytku publicznego; od tamtej pory nie tylko doczekała się szeregu ulepszeń, lecz także jej proces produkcji stał się tańszy, co przełożyło się na jej coraz szerszą dostępność. W efekcie dzisiaj możemy ją znaleźć nie tylko w podkładkach na stoły rentgenowskie czy wkładkach do kasków wykorzystywanych w futbolu amerykańskim, lecz także w materacach.

Piana termoelastyczna bywa nazywana pianą z pamięcią kształtu, gdyż po naciśnięciu musi minąć kilka sekund, nim powróci ona do swojej pierwotnej formy. Te właściwości ów zaawansowany materiał zawdzięcza wykonaniu z szeregu składników, które zwiększają jego lepkość, gęstość i sprężystość.

W materacach piana termoelastyczna charakteryzuje się aktywną reakcją na temperaturę i nacisk oraz wysoką elastycznością punktową. Sprawia to, że idealnie dopasowuje się do sylwetki naszego ciała, pomagając w odpowiednim rozłożeniu jego ciężaru. Nie tylko zapewnia to niesamowite uczucie odprężenia, przez co leżenie na niej przywodzi na myśl leżenie na chmurce, lecz także cechuje się wysoką elastycznością. To ostatnie powoduje, że poprzez eliminację nacisku na poszczególne punkty ciała (na czele z kręgosłupem), polepsza jakość naszego snu, czyniąc go głębszym i wydajniejszym. Ponadto piana typu Visco poprawia krążenie i zmniejsza napięcie mięśni, a co za tym idzie – pomaga w ich regeneracji. Ta ostatnia jej właściwość przypadnie do gustu zwłaszcza sportowcom oraz osobom pracującym fizycznie. Poza tym zapobiega ona cierpnięciu kończyn, a także zmniejsza dolegliwości związane z bólami kręgosłupa i układu kostno-stawowego.

Do zalet piany typu Visco zaliczyć można również fakt, że jest ona statyczna, toteż nie przenosi drgań i nie występuje na niej efekt falowania, co docenią przede wszystkim osoby śpiące z partnerem na jednym materacu. Dodać należy, że wysokiej klasy piana tego rodzaju posiada strukturę otwartokomórkową, która zwiększa przewiewność materaca, przez co nadaje mu odpowiednią świeżość, uniemożliwiając rozwój mikroorganizmów, na czele z roztoczami. Ponadto innowacyjne rozwiązania producentów materacy takich jak Mollyflex  posiadają jeszcze jeden atut – mowa o kapsułkach żelowych, które absorbują nadmiar ciepła. Dzięki temu zapobiegają one przegrzewaniu się naszego ciała podczas snu, a co za tym idzie – ograniczają jego potliwość.