Poradnik

Piana czy sprężyna – jaki materac wybrać?

Piana czy sprężyna – jaki materac wybrać?

Podjąłeś już decyzję o zakupie pierwszego materaca? Brawo, zatem wykonałeś ważny krok w kierunku poprawy jakości swojego snu, a co za tym idzie – zadbania o własne zdrowie. Musisz jednak wiedzieć, że materac materacowi nierówny, a oprócz ceny poszczególne modele różnią się pod względem jakości, materiałów oraz sposobu, w jaki zostały wykonane. Jaki materac wybrać: sprężynowy czy piankowy?

Na powyższe pytanie tak naprawdę… nie ma jednoznacznej odpowiedzi, a modele jednych i drugich znacznie się od siebie różnią. Podobnie jak różnimy się my – każda osoba inaczej odczuwa twardość lub miękkość, ma inną budowę ciała, wagę oraz wzrost.

Materace sprężynowe

Przyzwoity materac sprężynowy powinien posiadać co najmniej 250 sprężyn na metr kwadratowy powierzchni; im większa ich liczba, tym więcej punktów podparcia ma nasze ciało. Równie ważnym parametrem jest wysokość sprężyn; te wyższe (16-18 cm, jak te stosowane w materacach Gomarco) są bowiem bardziej elastyczne i czułe oraz szybciej reagują na nacisk, a co najważniejsze – cechują się większą żywotnością i nośnością.

Kupując materac sprężynowy, warto brać pod uwagę w zasadzie jedynie materace typu pocket oraz multipocket, czyli materace kieszeniowe. Najczęściej posiadają one bowiem strefy twardości, co przekłada się na możliwość pośredniego dostosowywania kształtu ich powierzchni do ciężaru i nacisku poszczególnych partii naszego ciała. Zgodnie z nazwą, każda sprężyna znajduje się w osobnej kieszeni. Na rynku są również dostępne materace bonellowe, których zaletą może wydawać się jedynie niska cena. Niemniej uginają się one powierzchniowo, przez co niedostatecznie dopasowują się do naszego ciała; dodatkowo występuje na nich charakterystyczny efekt bujania.

Materace pianowe

Drugim typem materacy są materace piankowe. Ich wielką zaletą jest niemal nieskończona liczba punktów podparcia, którą w materacach sprężynowych determinuje… cóż, liczba sprężyn. Oczywiście wszystko to pod warunkiem, że zaopatrzymy się w materac odpowiedniej jakości.

Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest połączenie pian wysokoelastycznych (jako podstawy) oraz termoelastycznych (Visco; jako warstwy komfortowej). Wśród tych pierwszych prym wiodą rozwiązania producenta materacy piankowych Mollyflex, czyli Polilatex lub Newlatex. Dzięki wzbogaceniu ich o mleczko kauczukowe, wyposażony w nie materac jest bardziej elastyczny oraz cechuje się większą żywotnością; dodatkowo posiada właściwości zapobiegające rozwojowi roztoczy, drobnoustrojów i grzybów. Jeśli zaś chodzi o piany termoelastyczne, doskonałym rozwiązaniem są Visco Pneumatic oraz Waterlily. Zapewniają one optymalne podparcie dla naszego kręgosłupa oraz redukują nacisk na nasze ciało, poprawiając krążenie krwi, a co za tym idzie – zapobiegając drętwieniu kończyn i redukując napięcie mięśni. Drugą ich mocną stroną jest struktura otwartokomórkowa, która zwiększa oddychalność materaca, jego szybkość reakcji na nacisk oraz jego żywotność.

Tyle teorii – czas na praktykę. Chcąc wybrać najlepszy materac dla siebie, nie pozostaje Ci nic innego, jak udać się do sklepu oferującego szeroki asortyment produktów i przetestować organoleptycznie każdy typ materaca.