Poradnik

Jak przygotować sypialnię przed snem?

Jak przygotować sypialnię przed snem?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że właściwe przygotowanie sypialni stanowi klucz do zdrowego snu. Tymczasem w łóżku spędzamy około jedną trzecią naszego życia, a sen pełni niezmiernie ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu. Warto więc pochylić się nad sposobami, które pozwolą nam zadbać o jego odpowiednią jakość.

Podstawową kwestią, którą powinniśmy się zająć, nim położymy się do łóżka, jest przewietrzenie sypialni. W ten sposób nie tylko wymienimy powietrze na świeże, lecz także uregulujemy temperaturę; należy bowiem wiedzieć, że optymalna temperatura dla snu mieści się w przedziale od osiemnastu do dwudziestu dwóch stopni Celsjusza.

Poza tym idealnym rozwiązaniem jest przeznaczenie sypialni wyłącznie do spania; jeśli nie możemy sobie na to pozwolić, przynajmniej z łóżka korzystajmy wyłącznie nocą. Unikajmy więc czytania „do poduszki”, oglądania telewizji bądź filmów, grania w gry wideo czy przeglądania Internetu, leżąc pod cieplutką pościelą. W ten sposób przyzwyczaimy nasz organizm, że wchodząc do sypialni lub kładąc się do łóżka, powinien się wyciszyć i przygotować do zbliżającego się odpoczynku.

A jaki jest najlepszy sposób na urządzenie sypialni? Przede wszystkim powinniśmy wyeliminować z niej wszelkie rozpraszacze w postaci telewizora czy komputera, a także przedmioty kojarzące nam się na przykład z pracą lub czekającymi nas obowiązkami (może poza budzikiem, gdyż pozbycie się go mogłoby mieć dość opłakane skutki). Ponadto warto pozbyć się źródeł światła – zasypianie przy włączonym ekranie lub w otoczeniu świecących diod zakłóca bowiem proces wydzielania melatoniny, czyli hormonu regulującego nasz rytm dobowy; ciemność natomiast sprzyja jej produkcji. Urządzając sypialnię, powinniśmy również postawić na spokojną, stonowaną kolorystykę. Na ścianach dobrze sprawdzi się beż, brąz, żółcienie, a także ja sne róże, błękity bądź delikatna zieleń. Poza tym jedna czy dwie rośliny nie zaszkodzą – choć nocą czerpią one tlen, poprawiają również wilgotność powietrza; istnieją także gatunki, które usuwają z niego toksyny szkodliwe dla naszego organizmu.

Sypialnię powinniśmy również regularnie sprzątać. Wraz z kurzem pozbywamy się bowiem roztoczy, które potrafią skutecznie zaburzać funkcjonowanie naszego organizmu, a co za tym idzie – rujnować zdrowy sen. Z tego względu warto też regularnie wymieniać pościel (optymalnie należy to robić raz na tydzień) oraz zaopatrzyć się w higieniczny ochraniacz na materac producenta materacy Mollyflex. Osłania on cały materac piankowy, dzięki czemu zabezpiecza go przed cieczami, jednocześnie zapewniając przepuszczalność powietrza. Dodatkowo piorąc go w wysokiej temperaturze (nawet do 95 stopni Celsjusza), eliminujemy wszelkie alergeny i drobnoustroje.