Poradnik

Popularne mity o materacach. Też w nie wierzysz?

Popularne mity o materacach. Też w nie wierzysz?

Zmieniająca się rzeczywistość oraz wprowadzanie coraz to nowych i bardziej innowacyjnych technologii, sprawiło że w niemal każdej dziedzinie życia mamy do czynienia z półprawdami, które w dodatku obrosły grubą warstwą mitów. Po części jest to spowodowane niewiedzą konsumentów, a po części wynika to z działań konkurencji, która broni własnych interesów i z tylko sobie znanych przyczyn nie chce otworzyć się na rynkowe nowości. Świat materacy piankowych, należy do bardzo nowoczesnej dziedziny przemysłu lekkiego, dzięki czemu stosunkowo często mamy do czynienia z nowinkami. A wiadomo człowiek jak to człowiek, jest nieufny i przeważnie boi się nowości. Dlatego dziś rozprawimy się 3 najpopularniejszymi mitami dotyczącymi materacy piankowych oraz wyjaśnimy o co w tym wszystkim chodzi.

Mit 1: materace bardzo twarde wcale nie są zdrowotne!

Na pierwszy rzut oka wydaje się to mieć sens, ale jak zwykle znajdzie się jakieś „ale”. Chodzi o niuanse, które najczęściej nie są zauważane przez przeciętnego człowieka, a te robią ogromną różnicę. Otóż zdecydowana większość naszego społeczeństwa posiada mniejsze lub większe wady postawy. Czasem są one uwarunkowane osobniczymi cechami danego organizmu, a czasem jest to skutek pracy zawodowej czy innych okoliczności. Jednak te wady są na tyle małe, że optymalnym materacem dla większości ludzi będzie ten o średniej twardości. Dla tej grupy użytkowników kluczowa będzie odpowiednia sprężystość i elastyczność materiału, z którego został wykonany materac.

Zgoła inaczej jest w przypadku nieszczęśników, których kręgosłup posiada poważne wady, a poradnia ortopedyczna wydaje się być ich drugim domem. Wtedy lekarz zaleca korzystanie z materaca ortopedycznego (zdrowotnego), który charakteryzuje się wysoką twardością, ponieważ tylko w ten sposób można przynieść choć częściową ulgę osobie z poważnymi problemami kręgosłupa. Jeśli natomiast takie osoby nagle zaczęłyby korzystać z wyjątkowo miękkich modeli, to moglibyśmy przeholować w drugą stronę, stwierdzając że materace bardzo miękkie wcale nie są zdrowotne. Jak widzimy każdy kij ma dwa końce – również w przypadku materacy.

Mit 2: materace piankowe dzięki nowym technologiom produkcji pian wcale się nie odkształcają!

Zacznijmy od tego, że pianka lateksowa to ani gąbka, ani sztywny plastik, lecz sprężysta struktura. Oczywiście zbyt dużym uproszczeniem (czasem mitem) byłoby stwierdzenie, iż pianka nie ulega odkształceniom. To nieprawda. Nawet metal się odkształca, jeśli podgrzejemy go do odpowiedniej temperatury. W przypadku stosowanych obecnie pian dopuszcza się pewien stopień „siadania”, jednak są to na tyle małe wartości w odniesieniu do wysokości (grubości) materaca, że prawie ich nie zauważamy w codziennym użytkowaniu.

Cała tajemnica tkwi w składzie zastosowanej mieszanki pianowej i jej gęstości, której zadaniem jest prawidłowe podtrzymywanie ciężaru ciała osoby śpiącej oraz optymalne dostosowanie się do krzywizn kręgosłupa poprzez delikatne odkształcenie (otulenie). Nawet materace o najwyższej twardości w newralgicznych strefach są podatne na minimalne odkształcenia – na tym bowiem polega zasada ich działania. Wystarczy tutaj wspomnieć o warstwie zbudowanej na bazie pianki Memory Soft Touch. Zresztą gdyby materace piankowe nie były podatne na odkształcenia, to nie dałoby się ich zapakować próżniowo, stosując prasę o nacisku 80 ton, a następnie zrolować, jak to się dzieje we włoskiej fabryce MollyFlex.

Mit 3: rozpakuj materac i wskakuj do łóżka!

To byłoby zbyt proste. Prawidłowe rozpoczęcie użytkowania nowego materaca po zakupie polega na jego ostrożnym rozpakowaniu, rozwinięciu i pozostawieniu go na ok. 72h, aby w tym czasie powrócił do swoich pierwotnych kształtów, nabierając właściwości wynikających ze specyfikacji. Przy okazji warto wietrzyć pomieszczenie (uwaga na wilgoć), aby pozbyć się zapachu „nowości”, czyli fabrycznych komponentów używanych do produkcji.

Powyższa procedura wynika ze sposobu pakowania, a ten zaś jest efektem redukcji kosztów transportu i szacunku do środowiska. Kiedyś nie rolowano materacy, co zajmowało bardzo dużo miejsca, a ich przemieszczanie w obrębie magazynu było bardzo niewygodne, dlatego opracowano proces pakowania próżniowego przy użyciu prasy i automatycznego rolowania. Dzięki temu logistyka materacy z fabryki do dystrybutorów i konsumentów stała się nie tylko tańsza, ale również bardziej przyjazna środowisku, bowiem wymagała zaangażowania mniejszej liczby pojazdów. Wracając do użytkowania – każda nowa rzecz w domu, a zwłaszcza w sypialni wymaga adaptacji i szczególnej dbałości z uwagi na właściwości pianki i bezpieczeństwo domowników.

Podsumowanie

Mity są nieodłączną częścią życia człowieka, który bardzo często zdaje się na intuicję. To nic złego, natomiast jeśli chodzi o kwestię doboru dobrego materaca, to lepiej wybrać się do salonu, gdzie spotkamy fachowców w dziedzinie snu, którzy chętnie pomogą nam wybrać ten najlepszy. Przeglądając Internet nie ufajmy zbytnio wszystkiemu, co się w nim znajduje, ponieważ często można natrafić na zwodnicze rady czy wręcz szkodliwe informacje, które mają się nijak do rzeczywistości. Pamiętajmy, że nowoczesna technologia produkcji materacy piankowych marki MollyFlex to proces przyjazny środowisku naturalnemu oraz zdrowiu człowieka, szczególnie dla osób z alergią i z problemami kręgosłupa.

Powiązane wpisy