Poradnik

Materace do spania na podłodze – czy warto zrezygnować z łóżka?

Materace do spania na podłodze – czy warto zrezygnować z łóżka?

Coraz częściej w nowoczesnych przestrzeniach domowych możemy spotkać materac klasy premium, który jest posadowiony bezpośrednio na eleganckim parkiecie czy podłodze wykonanej z innych materiałów. Oczywiście, ile ludzi i osobistych przekonań, tyle pomysłów na aranżację sypialni. Jednak czy współczesna moda to tylko fanaberia wnętrzarskich guru, czy może coś, co faktycznie ma swoje uzasadnienie w fizjologii snu? W dzisiejszym wpisie przeanalizujemy wszystkie „za” i „przeciw” w sprawie umieszczania materaca na podłodze.

Dlaczego niektórzy rezygnują z łóżka?

Zastanówmy się, skąd przyszła moda na spanie „prawie” na podłodze, czyli na samym materacu z pominięciem łóżka. Okazuje się, że w czasach prehistorycznych człowiek pierwotny nie posiadał takich luksusów i spał w legowisku, które składało się z gałęzi i liści. Pomijając elity, taki sposób spania przeciętnego człowieka utrzymywał się mniej więcej do średniowiecza. Zatem pierwszy trop to tzw. „moda paleo”, czyli nawiązująca do zwyczajów naszych przodków z neolitu.

Drugim tropem, jest fascynacja krajami Dalekiego Wschodu, których mieszkańców uważa się za zdrowych i długowiecznych. Mowa o Japonii, gdzie wielowiekową tradycję spania „na podłodze” kultywuje się do dzisiaj, zwłaszcza w konserwatywnych społecznościach. Ale także wśród uboższej ludności pozostałych narodów Azji.

Trzecim wyjaśnieniem mogą być kwestie zdrowotne. Okazuje się, że spanie na twardej podłodze i materacu redukuje dolegliwości bólowe, ponieważ ciało człowieka jest wtedy bardzo solidnie podparte, a nacisk rozkłada się równomiernie. Dzięki temu mięśnie, ścięgna i stawy mogą ułożyć się w naturalnej pozycji.

Ostatnie wyjaśnienie wydaje się być jak najbardziej logiczne, gdyż minimalizuje ból i zapobiega wadom podstawy, ale jest jedno „ale”…

Czynniki ryzyka podczas spania na podłodze

O ile, spanie na materacu ułożonym na podłodze niesie ze sobą niewątpliwe plusy, o tyle przyczynia się też do negatywnych skutków dla naszego zdrowia. Przede wszystkim będą to:

  • Przeziębienie – w letnie, ciepłe noce raczej nam nie grozi, ponieważ chłodniejsze powietrze przy podłodze zapobiegnie przegrzewaniu się i poceniu. Jednak zimą, kiedy podłoże szybko się wychładza może stanowić przyczynę „złapania” przeziębienia czy kataru.
  • Słabsza cyrkulacja powietrza – generalnie materac łączy się ze stelażem i łóżkiem, co zapewnia optymalny mikroklimat, czyli krążenie powietrza w materacu oraz niwelowanie wilgoci. Kiedy materac leży na płaskiej podłodze, jego możliwości termowentylacyjne pozostają bardzo ograniczone, więc wewnątrz gromadzą się ciepło i wilgoć, które sprzyjają rozwojowi grzybów, bakterii i roztoczy. Po drugie, rozgrzany materac powoduje pocenie się ciała i utrudnia zasypianie, szczególnie latem.
  • Drobnoustroje chorobotwórcze – nie ulega wątpliwości, że podłoga (zwłaszcza stara i wykonana z drewna) jest siedliskiem kurzu, bakterii, grzybów, roztoczy i innych żyjątek. A to bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia osób, które cierpią z powodu alergii i astmy. W tradycyjnej konfiguracji (materac+łóżko) odległość głowy od podłogi wynosi przynajmniej 50 cm, więc ryzyko dostania się drobnoustrojów do dróg oddechowych z podłoża jest minimalne, jednak bez łóżka sprawa komplikuje się. A dodatkowo mogą one z łatwością przeniknąć do wnętrza materaca i tam założyć swoje kolonie.

Jak spać bezpiecznie na podłodze?

Przede wszystkim trzeba zaopatrzyć się w gruby materac, najlepiej ok. 30 cm, który ustawimy na przewiewnej tkaninie, a do tego zadbamy o regularne odkurzanie i mycie podłogi. Kolejną sprawą jest wietrzenie pomieszczenia oraz materaca, ponieważ przy ograniczonej wentylacji może się w nim gromadzić wilgoć, sprzyjając namnażaniu patogenów. Zwróćmy też uwagę na konstrukcję materaca – najlepiej sprawdzą się te wykonane z wysokiej klasy pianek antyalergicznych typu Newlattex czy Polilattex o dużej przewiewności.

Podsumowanie

Materac na podłodze będzie ciekawym rozwiązaniem dla osób śpiących na wznak w porze letniej, kiedy temperatura jest przyjemna, a podłoga jest regularnie myta i odkurzana. Zarówno kręgosłup, jak i zdrowie mentalne skorzysta z tego rozwiązania, ponieważ przypomina ono naturalne „legowisko” człowieka i ułatwia zasypianie.

Jeśli jednak mamy zimę, a podłoga w sypialni pozostawia wiele do życzenia pod względem wieku i jej zawartości, to nie warto ryzykować. Zestaw składający się z antyalergicznego, grubego materaca, sprężystego stelaża i stabilnego łóżka będzie optymalnym rozwiązaniem nie tylko na zimę, ale i na cały rok. Ciekawą opcją może być sprężynowy SAN REMO Pillow Top oraz piankowy SPLENDID Comfort. Więcej nowoczesnych materacy z atestami zdrowotnymi można znaleźć w salonach partnerskich MollyFlex.

Powiązane wpisy