Poradnik

Trening przed snem – czy warto iść na trening wieczorem?

Trening przed snem – czy warto iść na trening wieczorem?

Każda aktywność fizyczna polecana jest jako element zdrowego trybu życia, jednak nie wszystkie ćwiczenia powinny być wykonywane tuż przed położeniem się do łóżka. Jak wieczorna aktywność fizyczna wpływa na jakość snu i efektywność nocnej regeneracji? Jak ćwiczyć wieczorem, żeby zdrowo spać?

Jak wieczorny wysiłek fizyczny wpływa na sen?

Mitem jest, że wysiłek fizyczny ułatwia zasypianie, choć nadal wiele osób uważa, że zmęczenie jest najlepszym sposobem walki z bezsennością.

Po ciężkim dniu organizm potrzebuje uspokojenia emocji oraz relaksu, a intensywne treningi powodują wyrzut adrenaliny oraz kortyzolu. Wysoki poziom „hormonu strachu” dodaje energii do działania oraz podnosi ciśnienie krwi, a wysoki poziom „hormonu stresu” utrudnia zasypianie, wpływając w negatywny sposób na długość i ilość cykli snu.

Intensywny wysiłek fizyczny tuż przed położeniem się do łóżka zaburza fizjologiczną pracę organizmu, nadmiernie pobudzając i powodując pogłębienie stresu. Co więcej, osoby, które decydują się na intensywne treningi, muszą pamiętać o uzupełnieniu utraconych płynów i spożyciu posiłku potreningowego. Właściwie zbilansowany posiłek po treningu ma za zadanie m.in. chronić mięśnie przed katabolizmem, czyli procesem rozpadu białek.

Nadmierne pobudzenie, późno spożyty posiłek oraz przyjęcie większej ilości płynów mogą negatywnie wpływać na jakość snu i efektywność nocnej regeneracji, powodując problemy z zasypianiem i częste wybudzanie się w nocy.

Związana ze zbyt późnym treningiem niska jakość snu nie wpływa w pozytywny sposób na ogólny stan zdrowia. Co więcej, brak efektywnego wypoczynku może zaburzać procesy regeneracji organizmu po wysiłku fizycznym, zmniejszając m.in. motywację do ćwiczeń oraz siłę i wytrzymałość mięśni.

Nieco inaczej jest w przypadku wysiłku fizycznego o umiarkowanej i niskiej intensywności, który pomaga się odstresować i zrelaksować przed snem. Spokojne ćwiczenia redukują nadmierne napięcie nerwowe, sprzyjają wyciszeniu oraz dotleniają organizm, ułatwiając pozbycie się nagromadzonego w ciele napięcia.

Chcąc w pełni zadbać o zdrowie i kondycję fizyczną, ćwicząc wieczorem, najlepiej zakończyć intensywny trening na 1-2 godziny przed położeniem się do łóżka. Co więcej, warto obserwować swój organizm, dopasowując zakres ćwiczeń oraz długość treningu do indywidualnych potrzeb, a także szybko reagować na pojawienie się dolegliwości, które mogą świadczyć o niskiej jakości snu (np. przewlekłe zmęczenie).

Jak zadbać o zdrowy sen?

Na jakość snu i efektywność nocnej regeneracji wpływają różne czynniki. Niezależnie od wieku i trybu życia bardzo ważne jest korzystanie z wyposażenia sypialni, które zapewnia komfort i wygodę wypoczynku, utrzymując kręgosłup w prawidłowej pozycji, zapobiegając nadmiernemu napięciu mięśni oraz usprawniając procesy nocnej regeneracji.

Ogromny wpływ na jakość snu ma nie tylko materac, ale także poduszka i poprawiające komfort wypoczynku akcesoria. W salonach partnerskich MollyFlex dostępne są produkty o zróżnicowanych parametrach i dodatkowych funkcjach, które można dopasować m.in. do trybu życia i potrzeb osób, których organizm wymaga szczególnego wsparcia procesów nocnej regeneracji.

Jakie ćwiczenia są najlepsze przed snem?

Dobór ćwiczeń podczas wieczornego treningu to kwestia indywidualna. Specjaliści podkreślają konieczność dopasowania zakresu aktywności do kondycji fizycznej oraz ogólnego stanu zdrowia, przestrzegając przed nagłą zmianą trybu życia.

Ćwiczenia zalecane przed snem to m.in. spokojny spacer na bieżni lub w terenie, ćwiczenia rozciągające, joga, pływanie i proste ćwiczenia rozluźniające mięśnie. Warto do wieczornej rutyny włączyć również relaksacyjne ćwiczenia oddechowe, które szybko redukują stres.

Podsumowanie

Aktywność fizyczna w pozytywny sposób wpływa na ogólny stan zdrowia, pomagając nie tylko zadbać o sprawność fizyczną i wygląd sylwetki, ale także usprawniając funkcjonowanie narządów i układów.

Intensywny wysiłek fizyczny wieczorem może negatywnie wpływać na jakość snu i efektywność nocnej regeneracji, powodując nadmierne pobudzenie organizmu i problemy ze snem. Z tego względu wieczorem zalecane są przede wszystkim ćwiczenia o niskiej i umiarkowanej intensywności.

Istotny wpływ na jakość snu i przebieg procesów nocnej regeneracji mają również odpowiednio dobrane elementy wyposażenia sypialni, dzięki którym można zadbać o zdrowie kręgosłupa oraz usprawnić przebieg procesów odbudowy komórek i tkanek. Materac, poduszka i akcesoria powinny spełniać indywidualne potrzeby i oczekiwania, gwarantując zdrowy i głęboki sen.

Powiązane wpisy