Niegdyś w celu nawilżania powietrza w pomieszczeniach wieszano na kaloryferach mokre ręczniki lub niewielkie pojemniki z wodą. Rozwiązania te, choć w wielu przypadkach skuteczne, miały również wiele wad. Obecnie możemy zadbać nie tylko o utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza, ale także stale kontrolować jej poziom, korzystając z nowoczesnych nawilżaczy powietrza. Co daje korzystanie z nawilżacza powietrza w sypialni? Kiedy nie należy nawilżać powietrza? Podpowiadamy!
Mikroklimat sypialni a jakość i komfort snu
Mikroklimat w pomieszczeniach tworzą m.in. temperatura, wilgotność oraz cyrkulacja powietrza, za którą odpowiada efektywnie działająca wentylacja. Te czynniki mają wpływ nie tylko na ogólne samopoczucie, ale także jakość snu, decydując o komforcie oddychania oraz komforcie termicznym. Optymalna wilgotność w pomieszczeniach powinna wynosić 40-60%, a temperatura do snu nie powinna przekraczać 18 stopni Celsjusza.
Chcąc zapewnić organizmowi idealne warunki do efektywnego wypoczynku, trzeba pamiętać, że największy wpływ na sen mają prawidłowo dopasowany do indywidualnych potrzeb materac, poduszka i akcesoria, które poprawiają higienę snu. W salonach partnerskich MollyFlex dostępne są produkty do sypialni, które spełniają najwyższe standardy jakości, dbając o ogólne zdrowie i samopoczucie oraz pomagając utrzymać optymalny mikroklimat łóżka.
Zalety korzystania z nawilżacza powietrza
Nawilżanie powietrza pozwala zadbać o stan zdrowia błon śluzowych układu oddechowego, zapobiegając ich nadmiernemu przesuszeniu. Suchość błon śluzowych wywołuje katar, kichanie, ból gardła, drapanie w gardle i kaszel. Dolegliwości te utrudniają spokojny sen, zwiększając ryzyko powstawania podrażnień śluzówki oraz rozwoju infekcji sezonowych.
Odpowiedni poziom wilgotności powietrza przekłada się również na stan zdrowia skóry, zapobiegając jej przesuszeniu, które wywołuje nadmierne złuszczanie się naskórka. Przesuszenie skóry i związany z nim świąd również może powodować częste wybudzanie się w nocy. Co więcej, złuszczający się naskórek stanowi pożywienie roztoczy kurzu domowego, których wydzieliny są bardzo silnym alergenem.
Korzystanie z nawilżacza powietrza jest szczególnie polecane dla osób, które cierpią na ostre i przewlekłe choroby układu oddechowego (np. przeziębienie, grypa, zapalenie krtani, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc, alergie wziewne), osób chrapiących i osób z bezdechem sennym, osób cierpiących na choroby dermatologiczne (np. egzema, atopowe zapalenie skóry, wyprysk kontaktowy), a także osób z chorobami oczu (np. zespół suchego oka).
Trzeba jednak pamiętać, żeby korzystać z nawilżacza powietrza w sypialni (i nie tylko) jedynie wówczas, gdy poziom wilgotności powietrza jest zbyt niski. Śpiąc w pomieszczeniu, w którym panuje zbyt wysoka wilgotność powietrza, można osiągnąć efekt odwrotny do zamierzonego.
Jak bezpiecznie korzystać z nawilżacza powietrza w sypialni?
Choć korzystanie z nawilżacza powietrza poprawia komfort oddychania, chroni przed rozwojem wielu chorób oraz wpływa na komfort cieplny i ogólne samopoczucie, to może również wiązać się z pewnymi zagrożeniami.
Trzeba pamiętać, że każdy nawilżacz powietrza powinien być utrzymywany w higienicznej czystości. Zapominając m.in. o wymianie wody, zwiększamy ryzyko rozwoju infekcji i alergii – w stojącej wodzie namnażają się szkodliwe bakterie i zarodniki grzybów pleśniowych, które później wraz z parą wodną, wnikają do naszego organizmu przez drogi oddechowe.
Co więcej, nie należy korzystać z nawilżacza w pomieszczeniach, w których nie ma sprawnie działającej wentylacji, bo brak cyrkulacji powietrza sprzyja zawilgoceniu ścian, materaca, poduszek oraz innych elementów wyposażenia sypialni, skutkując pojawieniem się wykwitów pleśni. Na za wysoką wilgotność powietrza wskazuje m.in. gromadzenie się pary wodnej na szybach okiennych.
Podsumowanie
Nawilżanie powietrza w sypialni to skuteczny sposób poprawy jakości i komfortu snu. Korzystanie z nawilżacza powietrza jest szczególnie polecane w sezonie grzewczym oraz w czasie letnich upałów, gdy poziom wilgotności jest bardzo niski, co sprzyja występowaniu uciążliwych dolegliwości m.in. ze strony układu oddechowego.
Warto jednak pamiętać, że korzystanie z nawilżacza powietrza może przynieść nie tylko korzyści, ale także wiązać się z pewnymi zagrożeniami. Aby ich uniknąć, trzeba przede wszystkim unikać używania nawilżacza, gdy poziom wilgotności powietrza mieści się w zalecanej normie oraz zadbać o czystość urządzenia i odpowiednią wentylację pomieszczenia.