Poradnik

Aplikacje do monitorowania snu na Android i iOS

Aplikacje do monitorowania snu na Android i iOS

Prawdopodobnie nie ma wśród nas osoby, która nie chciałaby się od czasu do czasu porządnie wyspać. Komfort wypoczętego organizmu to coś wspaniałego, co daje nam siłę do działania i sprawia, że chce się żyć. To nasze zachowania i nawyki kształtują to, jacy jesteśmy, jakim cieszymy się zdrowiem oraz to, czy dobrze śpimy – choć wygodny materac też jest ważny. A gdyby tak zaprząc nowoczesną technologię, która pozwoliłaby nam ocenić jakość snu oraz dała cenne wskazówki na przyszłość? Pomóc w tej kwestii może aplikacja do snu.

Buszując w Sieci oraz sklepach Google Play i App Store, natrafiliśmy na ciekawe i praktyczne rozwiązania. Dlatego też opracowaliśmy dla Was bardzo subiektywny ranking 4 aplikacji do monitorowania snu, które można pobrać na telefon lub smartwatch. Na warsztat wzięliśmy aplikacje dostępne na Androida oraz iOS, gdyż są najpopularniejsze wśród użytkowników urządzeń mobilnych. Większość z aplikacji do snu jest darmowa, a część oferuje bezpłatny okres próbny, by móc później wykupić subskrypcję. Nas z kolei najbardziej interesowała skuteczność oraz funkcjonalność, jaką oferują.

Najciekawsze aplikacje do snu

  1. Sleep Cycle to najchętniej pobierana aplikacja do monitorowania snu jaka kiedykolwiek ujrzała światło dzienne. Jest darmowa oraz dostępna na każde urządzenie. Potrafi analizować dźwięki (w końcu dowiesz się, czy i jak chrapiesz!) oraz każdy ruch w sypialni podczas nocnego spoczynku – a to podstawa, by w mig przeprowadzić szczegółową analizę Twoich zachowań. Na tej podstawie aplikacja ocenia, w której fazie snu jesteś, dlatego potrafi określić, czy już czas na pobudkę. Ponadto prowadzi statystyki dotyczące godzin Twoich pobudek oraz średniej długości snu. Oprócz tego możesz samodzielnie zaproponować godzinę pobudki, a algorytmy podczas bieżącej analizy zachowań, wybiorą optymalną porę wstawania z zachowaniem czasowego zapasu bezpieczeństwa.
  2. Nightly – zaprojektowana przez Polaków, dostępna na oba systemy operacyjne, więc nie będzie problemów z jej odpaleniem. Na zachętę zaproponowano 14-dniowy okres próbny, w którym możemy dokładnie poznać jej zalety, a później zdecydować, czy zostanie z nami na dłużej. Jednak wystarczy jeden kontakt, żeby przekonać się, iż jest warta każdych pieniędzy. Za wszystkim stoi sztuczna inteligencja (AI) oraz sztab specjalistów z dziedziny fizjologii snu – a to oznacza, że w końcu „coś” (lub „ktoś”) na poważnie zajmie się Twoimi problemami. Monitoring faz snu oraz jego jakości, automatyczny budzik oraz funkcja ułatwiająca zasypianie w postaci serwowania uspokajających widoków, odprężających dźwięków czy lekkich filmów sprawi, że ta aplikacja na sen zyska Twoje uznanie. Dodając do tego naprawdę dobrą analizę snu – możesz liczyć na odczuwalną poprawę komfortu życia.
  3. Sleep As Android – już sama nazwa wskazuje, że masz do czynienia z zaawansowaną i popularną technologią. Nietrudno się domyślić, że jest dostępna na maszynki z Androidem. Posiada darmowy okres próbny, po którym można wybrać dogodną formę płatności z mikropłatnościami włącznie. Zastosowany czujnik ruchu i sonar doskonale pomoże śledzić nocną aktywność, przez co jest w stanie opracować model faz snu użytkownika. Mnóstwo opcji i zadań sprzyja lepszemu poznaniu swoich nieświadomych zachowań (bez chrapania) oraz radykalnie zwiększa szanse na „trafioną” pobudkę i zdrowszy sen.
  4. Pillow, czyli „jasiek do spania”. Coś niesamowitego, ale wyłącznie dla posiadaczy sprzętu z Cupertino. Jest darmowa (poza kilkoma opcjami, które wymagają płatności) oraz bardzo nowoczesna, ponieważ idealnie wpisuje się w filozofię Internetu Rzeczy (ang. Internet of Things). Potrafi nagrać Twoje chrapanie, śledzi nawet najsubtelniejszy ruch oraz monitoruje puls i kilka innych parametrów. Słowem typowy kombajn, który w estetyczny sposób pokaże Ci, jak śpisz oraz co zrobić, by podnieść jakość snu.

Aplikacje do snu – podsumowanie

Naszym zdaniem najlepsza aplikacja snu to darmowa i działająca na każdym urządzeniu Sleep Cycle, która posiada niezbędne funkcje (śledzi ruch i dźwięki, modeluje fazy snu, ma budzik itd.), by poprawić Twój sen. Pozostałe aplikacje na sen również są godne uwagi, ale pobierając je, należy zwrócić uwagę na system operacyjny oraz kwestię opłat.

Producent materacy piankowych Mollyflex radzi, aby przed pobraniem i stosowaniem aplikacji do monitorowania snu, najpierw przygotować sypialnię, a zwłaszcza łóżko, które warto wyposażyć w przyzwoitej klasy materac piankowy. Dobrą praktyką przed zakupem jest samodzielne przetestowanie materaca w jednym z naszych salonów.