Poradnik

Jak zadbać o higienę materaca?

Jak zadbać o higienę materaca?

Wybór odpowiedniego materaca to naprawdę ważna kwestia dla każdego człowieka – w końcu blisko 1/3 naszego życia spędzamy w łóżku, śpiąc i regenerując w ten sposób swój organizm. Co ciekawe, dobór materaca to tylko połowa sukcesu, ponieważ drugą połowę stanowi należyta dbałość o jego higienę. Każdy, kto jeszcze nie wie, powinien zdać sobie sprawę, że sypialnia to w głównej mierze przytulna strefa odpoczynku oraz… siedlisko kurzu oraz niepożądanych drobnoustrojów.

Dlatego w dzisiejszym wpisie przyjrzymy się, jak prawidłowo postępować z naszym materacem, by jak najdłużej cieszyć się dobrym komfortem użytkowania przy zachowaniu odpowiedniej higieny. A wszystko z myślą o naszym zdrowiu, które jest najpiękniejszym i bezcennym darem, jaki możemy dostać od życia.

Materac jak ubranie – wymaga naszej uwagi

Codzienność rządzi się swoimi prawami, dlatego w ferworze kolejnych obowiązków zapominamy nie tylko o właściwej higienie snu, ale również istotnej rzeczy, czyli prawidłowym dbaniu o materac. Każdego dnia zmieniamy bieliznę, ubrania, bierzemy prysznic, szczotkujemy zęby, a dodatkowo co jakiś czas pierzemy pościel, poszewki, ręczniki, pidżamę czy szlafrok. Następnie zaś suszymy oraz wietrzymy te wszystkie rzeczy (o ile pogoda pozwoli) na świeżym powietrzu, by były czyste, wolne od drobnoustrojów i ładnie pachniały. Owszem, jest to rozsądne i odpowiednie, ale co z materacem?

Mimo że korzystamy z niego przez 365 dni, to większość z nas zwyczajnie o nim zapomina, myśląc, że to tylko wygodny dodatek, który nie brudzi się, bo idziemy spać po kąpieli. Nic bardziej mylnego! Materac brudzi się, a ponadto stanowi on jeden z podstawowych elementów naszego zestawu do spania, który powinien być zawsze świeży i czysty. Wracając do ubrań – czy chcielibyście nosić tę samą odzież lub chodzić spać w tej samej pidżamie przez cały rok bez prania? Na szczęście materac nie wymaga od nas aż takiej uwagi jak bielizna, jednak przypomnijmy sobie podstawowe zabiegi, mające na celu zachowanie higieny materaca.

Higiena materaca w 5 krokach

Zobaczmy zatem, jakie są najważniejsze czynności, które zapewnią czystość oraz wydłużą żywotność materaca:

  1. Najpierw zapoznajmy się z informacjami umieszczonymi na opakowaniu bądź metce materaca – dzięki nim dowiemy się, co oraz w jaki sposób możemy prać, by niczego nie uszkodzić. Każdy materac posiada inne zalecenia, do których należy się bezwzględnie stosować – w innym wypadku utracimy gwarancję.
  2. Wietrzenie to podstawa – dobrym pomysłem będzie odsłonięcie materaca (jeśli nie jest to uciążliwe, to także z pokrowca) na pół godziny, by zgromadzona wilgoć, pochodząca z naszego ciała, swobodnie odparowała. W miarę możliwości można też wyjąć go ze stelaża, by zapewnić jeszcze lepszą cyrkulację powietrza. Unikniemy w ten sposób hodowli pleśni pod naszymi plecami. Warto co kilka miesięcy obracać materac i nie korzystać z niego na podłodze, lecz zawsze ze stelażem.
  3. W systematyczności siła – dlatego starajmy się regularnie, np. raz na miesiąc, odkurzać całą powierzchnię materaca. Miejmy do tego osobną końcówkę ze szczotką. Pozbędziemy się w ten sposób luźnych zanieczyszczeń, w tym kurzu, piasku, naskórka, włosów i roztoczy.
  4. Pamiętajmy, że rdzenia materaca nigdy nie pierzemy! Częścią przeznaczoną do tego typu zabiegu jest sam pokrowiec. Również tutaj zwróćmy uwagę na rodzaj użytego materiału oraz zalecenia zawarte na metkach, które będą dla nas cenną wskazówką. Najczęściej będzie to temp. 30-40°C. Zachowajmy regularność – podobnie rzecz ma się przy praniu pościeli, poszewki, pidżamie, szlafroka czy ręcznika. Do czyszczenia możemy też użyć sody oczyszczonej lub olejku z drzewa herbacianego.
  5. Wilgoć naszym wrogiem – jeżeli doszło do zalania materaca, to natychmiast zabierzmy z łóżka wszelkie rzeczy do spania oraz zdejmijmy pokrowiec, który należy suszyć osobno. Najlepiej, żeby materac wysechł samodzielnie, ustawiony poziomo na stelażu. Otwarcie okna, a wraz z nim napływ suchego i ciepłego powietrza przyspieszy ten proces.

Podsumowanie

Widzimy, że należyta dbałość o higienę materaca to kwestia równie ważna, jak zmiana ubrania i bielizny. Dlatego też nie zapominajmy o stosowaniu w praktyce powyższych wskazówek, by cały rok cieszyć się z czystego i świeżego materaca, który zapewni nam komfortowy i bezpieczny sen. Osoby mające skłonności do alergii powinny skorzystać z materacy piankowych na bazie włókien antyalergicznych od MollyFlex.

Powiązane wpisy