Poradnik

Czy grubość ma znaczenie? Wysokość materaca

Czy grubość ma znaczenie? Wysokość materaca

Odkąd na rynku pojawiły się nowoczesne materace, odtąd mamy do czynienia z różnymi opiniami i poradami na temat optymalnej wysokości tych produktów, które wspaniale podpierają nasze ciało podczas snu. Przeciętnemu zjadaczowi chleba wydaje się, że sprawa jest prosta – co to za filozofia wybrać grubość materaca, prawda? A jednak kwestia ta stanowi niemały problem dla wielu osób, które świadomie podchodzą do tego, jak i na czym śpią.

W związku z tym w niniejszym wpisie naszego poradnika zajmiemy się zagadnieniem grubości (wysokości) materacy piankowych, które można znaleźć m.in. w salonach oferujących produkty włoskiej marki MollyFlex.

Łóżko, stelaż i materac

Pierwszą rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, w odniesieniu do określenia wpływu grubości materaca piankowego na komfort jego użytkowania, będzie nasze łóżko. Jak wiemy materac, stelaż elastyczny i łóżko to nierozerwalne trio będące podstawą do pełnego skorzystania z dobrodziejstwa synergii każdego z tych elementów – wygodnego i zdrowego snu. Co więcej, materace piankowe zawsze łączymy ze stelażem elastycznym (regulowanym), dzięki czemu wydłużymy żywotność tego pierwszego.

Ogólną zasadą jest, iż praktycznie każdy rodzaj (grubość) materaca będzie pasował do zdecydowanej większości łóżek dostępnych na rynku – niezależnie czy będzie to wielkie łoże kontynentalne czy skromna jedynka. Dlatego nie eksperymentujmy z ustawianiem materaca na śliskiej podłodze ani w innych dziwnych konfiguracjach – używajmy tych cennych przedmiotów zgodnie z ich przeznaczeniem, a będą nam służyć przez wiele lat.

Jednakże i tutaj możemy spotkać się z wyjątkami, które mogą przysporzyć pewnych niedogodności. Mianowicie chodzi o burty (ramy) łóżek. Zaleca się, aby odległość między górną krawędzią stelaża a górną krawędzią burty wynosiła ok. 10 cm lub więcej. Dzięki temu będziemy mieć pewność, iż nawet najwyższy materac nie wysunie się z „korytka”. Warto też zwrócić uwagę na walory estetyczne – rama powinna kończyć się co najmniej w połowie wysokości materaca lub wyżej. Dzięki takiemu dopasowaniu zyskamy nie tylko lepszy efekt wizualny, ale również stabilniejsze wsparcie oraz mniejszą podatność narożników materaca na deformacje.

Grubość materaca piankowego

W ofercie MollyFlex możemy wybierać do woli, ponieważ dostępnych jest 11 materacy o różnych wysokościach (od 20 do 30 cm) i funkcjonalnościach (np. dla alergików, antyodleżynowe, antybakteryjne czy ortopedyczne). Ponadto każdy z nich to certyfikowany wyrób medyczny z 10-letnią gwarancją na rdzeń oraz 2-letnią na pokrowiec. Grubość materaca nie ma wpływu na jego twardość, bowiem zarówno niskie, jak i wysokie są dostępne w różnych wariantach miękkości. Co ciekawe, na wysokość materaca przekłada się także sam pokrowiec, który liczy kilka dodatkowych centymetrów. Do większości modeli mo żna dobrać specjalny topper, czyli ochronną nakładkę nawierzchniową o grubości ok. 3,5 cm. To doskonałe uzupełnienie, które zapewni nie tylko wyższy komfort, ale także dłuższą trwałość zestawu materacowego.

Wracając do tytułowego dylematu, bardziej odpowiednim pytaniem będzie nie to o ogólną grubość, ale raczej o jakość rdzenia i konkretne warstwy materaca. Głównymi składowymi są tutaj wyselekcjonowane pianki wysokoelastyczne o różnych gęstościach i właściwościach, czyli:

  • Polilattex (Firm/Medium) i Newlattex Puro,
  • Viscofoam (Waterlily/Pneumatic),
  • Polygel,
  • Olmo Memory Bio Crystal,
  • Memory HD,
  • Memory Soft Touch.

Jednym z argumentów przemawiających za wybraniem grubszego materaca jest wbrew pozorom lepsza wentylacja (zaleta w przypadku ogrzewania podłogowego), ale tylko w połączeniu ze zwiększeniem odległości między powierzchnią podłogi a spodem stelaża. Co więcej, na komfort materacy o dużej miąższości wpływają, zawarte w nich, większe strefy zgniotu, a te z kolei mają niebagatelny udział w zapewnieniu prawidłowego rozłożenia ciężaru i dobrego podparcia naszego ciała podczas snu. Wysoki materac to ogólnie bardziej wytrzymała konstrukcja na odkształcenia czy uszkodzenia mechaniczne.

Sprawdź, zanim kupisz

Odpowiedź na tytułowe pytanie nie jest jednoznaczna, ale wskazuje na to, by przed zakupem zdobyć nieco wiedzy oraz zweryfikować swoje faktyczne potrzeby w zakresie użytkowania. W tej materii decydujące okazują się niuanse, które są różne dla każdego człowieka, a w przypadku materacy dwuosobowych powinniśmy wynegocjować wspólny kompromis.

Powiązane wpisy