Poradnik

Bóle kręgosłupa – jaki materac wybrać?

Bóle kręgosłupa – jaki materac wybrać?

W czasach zdominowanych przez siedzący tryb życia bóle pleców i kręgosłupa dotykają większość z nas. Na co dzień możemy natknąć się na setki informacji dotyczących sposobów na to, jak się ich pozbyć. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że to, na jakim materacu śpimy, również ma niebagatelny wpływ na nasz układ kostno-stawowy. Jaki materac do spania wybrać na bóle kręgosłupa?

Źle dobrany materac sprawia bowiem, że bóle pleców narastają, dlatego warto wybrać sprawdzonego producenta materaca. Dotyczy to zarówno materaca zbyt miękkiego, jak i zbyt twardego. Doskonałą metodą, by stwierdzić, że padliśmy ofiarą takiego problemu, jest sprawdzenie, jak czujemy się tuż po przebudzeniu. Jeśli od samego rana skarżymy się na ból kręgosłupa, najwyraźniej nasz materac jest źle dobrany bądź niskiej jakości. Co zatem możemy z tym zrobić?

Na początek zastanówmy się, w jakiej pozycji najczęściej śpimy. Jeśli na plecach, a pomiędzy materacem i lędźwiami jest pusta przestrzeń, nasz materac jest zbyt twardy. Podobnie mają się sprawy, gdy zasypiając na boku, czujemy wyraźny nacisk na ramiona i miednicę. Zbyt miękki materac powoduje natomiast, że ciało mocno się zapada, a kręgosłup jest nienaturalnie wygięty. Tymczasem materace twardsze (nie mylić z „efektem podłogi”) powinny wybierać raczej osoby ze zdiagnozowaną skoliozą; ci zaś, którzy cierpią na pogłębioną lordozę, powinni z kolei zdecydować się na jeden z nieco miększych modeli.

Wybierając materac, z całą pewnością możemy odrzucić myśl o zakupie materaca bonellowego. Choć materace tego typu są tanie, uginają się powierzchniowo. Tymczasem jeśli cierpimy na bóle kręgosłupa, zdecydowanie powinniśmy nabyć materac o jak najwyższej elastyczności punktowej. Pod uwagę należy zatem brać wyłącznie materace sprężynowe typu pocket lub multipocket oraz materace piankowe. Taki materac może bowiem pośrednio dostosować kształt swojej powierzchni do ciężaru i nacisku poszczególnych partii naszego ciała. Świetnym wyborem wśród materacy sprężynowych są produkty klasy premium hiszpańskiej firmy Gomarco. Charakteryzują się one wykonaniem z dbałością o najmniejsze szczegóły i zapewniają niezrównany komfort.

Co zaś tyczy się materacy pianowych – ich wielką zaletą jest olbrzymia liczba punktów podparcia, dzięki czemu potrafią one idealnie układać się do naszej sylwetki i ciężaru. Dotyczy to zwłaszcza modeli wyposażonych w pianę termoelastyczną (Visco Pneumatic lub Waterlily firmy Mollyflex). Poza zbawiennym wpływem na ułożenie naszego kręgosłupa w trakcie snu piana tego typu zapewnia uczucie odprężenia, poprawia krążenie i zmniejsza napięcie mięśni, a co za tym idzie – sprzyja ich regeneracji.

Chcąc zapewnić sobie najwyższe bezpieczeństwo zdrowotne, powinno się rozważyć zakup materaca ortopedycznego, znanego również jako materac rehabilitacyjny. Nim materace tego typu trafią do sprzedaży, muszą przejść wiele rygorystycznych testów. Jeżeli jednak sztuka ta im się powiedzie, uzyskują status wyrobów medycznych. Wszystkie materace włoskiego producenta Mollyflex są właśnie wyrobami medycznymi, z certyfikatem zarówno włoskim, jak i polskim.