Poradnik

Co warto wiedzieć przed zakupem pierwszego materaca?

Co warto wiedzieć przed zakupem pierwszego materaca?

Przesypiamy (a co za tym idzie – spędzamy w łóżku) średnio jedną trzecią naszego życia. Bynajmniej nie jest to czas stracony; w trakcie snu nasz organizm ma „ręce” pełne roboty, gdyż zajmuje się między innymi regeneracją mięśni i kości oraz uspokaja się i wycisza. Ponadto badania dowodzą, że sen pomaga również w wyjściu z choroby; oprócz tego to właśnie jemu w dużej mierze zawdzięczamy nasz zdrowy wygląd.

Wybór odpowiedniego materaca ma zatem kluczowe znaczenie. Podobnie jak buty, które (jako że nosimy je przez lwią część życia) powinny być przede wszystkim wygodne, również materac musi być wysokiej jakości, dopasowany do naszych potrzeb, budowy ciała, wagi i wzrostu. Niewłaściwe dobrany lub dyskusyjnego pochodzenia szybko zaczyna się na nas „mścić”, głównie obciążając kręgosłup, co w konsekwencji sprawia, że budzimy się niewyspani i obolali. Co zatem warto wiedzieć przed zakupem pierwszego materaca?

Zacznijmy od tego, że dla każdego z nas miękkość i twardość mają nieco inne znaczenie. Poza tym różnimy się od siebie pod względem wzrostu, wagi i budowy ciała. Materac musi zatem być doskonale dobrany do naszej wagi i dostosowywać się do naszej fizjonomii. Kolejną ważną kwestią jest długość materaca, choć tutaj sprawa jest znacznie prostsza. Materac powinien bowiem być o co najmniej 20 cm dłuższy od naszego wzrostu.

Osobna wzmianka należy się pozycji, w której najczęściej śpimy. Osoby zasypiające na boku powinny rozejrzeć się za materacem, który należycie dopasuje się do ich ciała. Dzięki temu jego naturalnie wystające części, czyli ramiona i biodra, będą mogły odpowiednio się zagłębić, co z kolei przełoży się na prawidłowe (proste) ustawienie kręgosłupa i jego odciążenie. Nieco łatwiej mają ci, którzy zasypiają na plecach, gdyż ich ciała mają więcej punktów podparcia, a ich ciężar jest rozłożony bardziej równom iernie. A co jeśli zasypiamy na brzuchu? Niestety taka pozycja jest najgorsza dla naszego kręgosłupa, gdyż czyni go nienaturalnie wygiętym; warto więc pomyśleć nad zmianą przyzwyczajeń.

Następne ważne pytanie, na które musimy znaleźć odpowiedź, brzmi: materac piankowy czy sprężynowy? Prawdę powiedziawszy, trudno jednoznacznie na nie odpowiedzieć, bowiem każdy z nas ma inne potrzeby. Poza tym poszczególne modele zarówno jednych, jak i drugich znacznie się od siebie różnią pod względem techniki wykonania. Już na wstępie jednak należy zignorować stereotyp, zgodnie z którym materace piankowe ugniatają się szybciej od sprężynowych. Technologia z dnia na dzień prze do przodu, dzięki czemu współczesne materace pianowe wysokiej klasy w niczym nie ustępują pod względem żywotności materacom sprężynowym.

Ostatnią kwestią, nad którą powinniśmy się pochylić, jest cena. Niestety w przypadku materacy niższa cena idzie w parze z niższą jakością wykonania i trwałością. Wyższa cena oznacza natomiast wyższą jakość zastosowanych materiałów, co w praktyce przekłada się zarówno na lepszą trwałość, jak i lepszą adaptację do naszej fizjonomii, dlatego warto wybrać sprawdzonego producenta materacy. Nie dajmy się zwieść – w tym przypadku „cudów nie ma”, a „dobrze i tanio” nie istnieje.  Na materacu bez wątpienia nie powinniśmy więc oszczędzać – wszak nie zapominajmy, że to na nim spędzimy około jedną trzecią naszego życia.