Poradnik

Co dzieje się z naszym ciałem podczas snu?

Co dzieje się z naszym ciałem podczas snu?

Podczas snu w naszym organizmie zachodzą różne procesy biologiczne, dzięki którym rankiem możemy wstać wypoczęci i gotowi do działania. Jak funkcjonuje ludzki organizm w czasie snu? Co zaburza przebieg procesów regeneracji, skutkując pojawieniem się problemów zdrowotnych? Jak poprawić jakość snu? Podpowiadamy.

Choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, to nasz organizm wykonuje w czasie snu intensywną pracę, której efektywność przekłada się na ogólny stan zdrowia oraz samopoczucie. Osoby, które cierpią na zaburzenia snu, mają problemy z koncentracją, stają się bardziej nerwowe i z większym trudem stawiają czoła codziennym obowiązkom. Warto jednak wiedzieć, że liczy się nie tylko ilość snu, która w naturalny sposób zmniejsza się np. wraz z wiekiem, ale przede wszystkim jakość snu, na którą wpływa dobór elementów wyposażenia sypialni.

Komfortowe łóżko, ergonomiczny materac i właściwie dobrana poduszka to najważniejsze elementy wyposażenia sypialni, dzięki którym możemy poprawić jakość snu. Dopełnieniem dobrze urządzonej sypialni są nowoczesne akcesoria. Dzięki nim możemy cieszyć się odpowiednią higieną snu, chronić materac i poduszki przed zabrudzeniem oraz zawilgoceniem, a także poprawić komfort snu. Nowoczesne materiały oraz technologie pomagają redukować wiele przyczyn niskiej jakości snu, zapewniając właściwe warunki do efektywnej regeneracji organizmu.

W salonach partnerskich MollyFlex dostępne są najwyższej jakości produkty, które posiadają status wyrobu medycznego. Połączenie przyjaznych zdrowiu materiałów, a także innowacyjnych rozwiązań technologicznych pozwoliło stworzyć wyposażenie sypialni, które nie tylko zapobiega rozwojowi schorzeń kręgosłupa, ale także skutecznie wspiera proces leczenia m.in. wad postawy, zaburzeń krążenia oraz nadmiernego napięcia mięśniowego.

Jakie procesy zachodzą w organizmie podczas snu?

Zdrowy sen jest bardzo ważny dla osób ze wszystkich grup wiekowych. W przypadku niemowląt i małych dzieci sen jest niezbędny, aby mógł być wydzielany hormon wzrostu. Podczas snu w organizmach dzieci zachodzą również inne procesy, dzięki którym organizm może się prawidłowo rozwijać.

Organizm osób dorosłych nieco różni się pod względem nocnego funkcjonowania od organizmu dzieci. U dorosłych kluczowym elementem snu jest przebieg procesów regeneracji uszkodzonych tkanek. Naprawa i wzrost tkanek odbywają się w fazie snu głębokiego – im dłuższa jest faza snu głębokiego, tym wyższa jakość snu. Podczas snu głębokiego można zaobserwować spowolnienie bicia serca, mniejszą liczbę oddechów na minutę, a także mniejszą aktywność fal mózgowych, dzięki czemu organizm efektywnie się regeneruje. Sen głęboki umożliwia regenerację fizyczną i powinien stanowić około 15% czasu, który spędzamy w łóżku.

Co ciekawe – większość nocy spędzamy w fazie snu lekkiego, w którą wchodzimy w momencie zasypiania. Sen lekki jest także fazą przejścia pomiędzy kolejnymi cyklami snu.

Za regenerację psychiczną odpowiada faza snu REM – w tej fazie snu serce i puls przyśpieszają oraz obniża się napięcie mięśniowe, a także pojawiają się wyraziste sny. Większość fazy REM ma miejsce w drugiej połowie snu. Faza REM powinna stanowić około 1/3 czasu snu. Długa faza REM wpływa na zdrowie psychiczne i kondycję emocjonalną, wspierając procesy uczenia się, a także poprawiając pamięć i koncentrację.

Jedną z najczęstszych przyczyn niskiej jakości snu jest nieodpowiednio dobrany materac. Warto pamiętać, że zadaniem materaca jest nie tylko zapewnienie wygody i komfortu snu, ale także odciążenie kręgosłupa oraz rozluźnienie mięśni.

Jaki materac zapewnia jakościowy sen?

Marka MollyFlex oferuje najwyższej jakości materace, dzięki którym możliwa jest efektywna regeneracja organizmu w czasie snu. Doskonałym sposobem na poprawę jakości snu jest np. korzystanie z piankowego materaca NUVOLA Lusso o średnim stopniu twardości, który zapewni komfort i wygodę większości użytkowników. Materac NUVOLA Lusso jest odporny na deformacje i zachowuje odpowiednią elastyczność, dzięki czemu stabilnie podpiera ciało w czasie snu, redukując nadmierne obciążenie kręgosłupa i napięcie nerwowe.

Osobom, które poszukują materaca o zwiększonym stopniu twardości, polecamy materac ARGENTO Therapy, dzięki któremu łatwiej jest przybrać wygodną pozycję w czasie snu. Materac ARGENTO Therapy zapewnia punktowe rozłożenie nacisku, pomagając uniknąć zaburzeń krążenia, a także redukuje szkodliwe drobnoustroje. Doskonałym wyborem dla osób, które szukają wygodnego materaca partnerskiego, jest również materac NOVIA, który został wyposażony w pokrowiec z naturalnej wiskozy, która gwarantuje doskonałą regulację temperatury oraz zapewnia efekt miękkiego dotyku.

Podsumowanie

Brak właściwego podparcia ciała podczas snu wpływa na procesy regeneracji organizmu, sprzyjając m.in. częstemu wybudzaniu się w nocy oraz skróceniu fazy snu głębokiego i fazy snu REM. Niska jakość snu przekłada się na nasze ogólne zdrowie i samopoczucie, dlatego warto zadbać o zapewnienie organizmowi prawidłowych warunków do efektywnej regeneracji.

Wszystkie materace marki MollyFlex wyróżniają się najwyższą jakością oraz sprzyjają zdrowemu wypoczynkowi i efektywnej regeneracji organizmu. Bogaty asortyment materacy o różnym stopniu twardości i właściwościach umożliwia precyzyjne dopasowanie najważniejszego elementu sypialni do najbardziej wygórowanych potrzeb i oczekiwań.

Powiązane wpisy