Poradnik

Jaką poduszkę wybrać do spania na boku?

Jaką poduszkę wybrać do spania na boku?

Dzięki odpowiednio dopasowanej do naszych indywidualnych potrzeb poduszce możemy nie tylko zapobiegać wystąpieniu różnych dolegliwości ze strony kręgosłupa szyjnego, ale także wspierać leczenie schorzeń ortopedycznych. Jaką poduszkę wybrać, śpiąc na boku? Podpowiadamy.

Spory odsetek populacji osób dorosłych śpi na boku. Bardzo dobrze na nasz kręgosłup wpływa sen w pozycji embrionalnej, jednak spanie na boku, gdy korzystamy z niewłaściwie dopasowanej poduszki, nie przyczynia się do poprawy zdrowia kręgosłupa i naszego samopoczucia.

Jakie dolegliwości wskazują, że śpimy na źle dopasowanej poduszce?

Korzystanie z niewłaściwie dobranej poduszki to pierwszy krok do poważnych problemów zdrowotnych. Warto pamiętać, że poduszka stanowi niezbędne dopełnienie materaca, pozwalając na ułożenie głowy i kręgosłupa szyjnego w odpowiedniej pozycji.

Spanie na zbyt wysokiej poduszce zwiększa kąt wygięcia kręgosłupa. Jeżeli śpimy bez poduszki lub poduszka zapada się pod ciężarem naszej głowy, to również nie może zostać zachowana naturalna krzywizna kręgosłupa. Aby zapobiegać rozwojowi schorzeń ortopedycznych, niezbędne jest utrzymywanie kręgosłupa w odpowiedniej płaszczyźnie. Dobrze dobrana poduszka pozwala na odciążenie kręgosłupa szyjnego oraz właściwie podpiera głowę, ułatwiając rozluźnienie mięśni karku i ramion.

Co bardzo ważne – odcinek szyjny kręgosłupa jest szczególnie narażony na urazy, do których wystąpienia przyczynia się nie tylko spanie na źle dopasowanej poduszce, ale także przybieranie niewłaściwej postawy podczas pracy siedzącej i relaksu. Co więcej, często spędzamy wiele godzin dziennie, spoglądając w ekran smartfona – pochylanie głowy nad ekranem może nawet kilkukrotnie zwiększać obciążenie mięśni karku i ramion, powodując powstawanie wad postawy.

Śpiąc na źle dopasowanej poduszce, możemy odczuwać różne dolegliwości m.in. ból głowy, ból karku i ból ramion. Przeciążenie mięśni oraz rozwijające się schorzenia ortopedyczne mogą również powodować zawroty głowy i mrowienie kończyn. Skrzywienie kręgosłupa w odcinku szyjnym może przyczyniać się do powstawania zaburzeń w funkcjonowaniu układu nerwowego, które wymagają specjalistycznego leczenia i rehabilitacji. Lepiej zapobiegać niż leczyć, korzystając z odpowiednio dobranego do naszych indywidualnych potrzeb materaca i poduszki, a także pamiętając o konieczności utrzymywania odpowiedniej postawy podczas pracy.

W salonach partnerskich MollyFlex dostępne są najwyższej jakości materace, poduszki i akcesoria, dzięki którym będziecie mogli cieszyć się jakościowym snem.

Idealna poduszka do spania na boku, czyli jaka?

Poduszka do spania na boku powinna zapewniać stabilne podparcie głowy i odpowiednio stabilizować szyjny odcinek kręgosłupa. Poduszki z pierza oraz poduszki wypełnione włóknami syntetycznymi szybko tracą sprężystość, dlatego najlepiej zdecydować się na zakup poduszki piankowej, która dopasowuje się do ułożenia głowy i szyi, zapewniając stabilne podparcie przez całą noc.

Wysokość poduszki trzeba dopasować do budowy ciała. Dla osób z dyskopatią i innymi schorzeniami kręgosłupa dedykowane są poduszki ortopedyczne. Doskonałym wyborem jest np. profilowana poduszka piankowa MOONTEX AIR – CERVICAL marki MollyFlex, która umożliwia prawidłowe ułożenie głowy i kręgosłupa podczas snu w każdej pozycji. Poduszka MOONTEX AIR – CERVICAL to wyrób medyczny, który posiada właściwości antybakteryjne i antyalergiczne oraz zapewnia prawidłową wentylację, przyczyniając się do poprawy komfortu snu.

Odpowiednim modelem dla osób, które często śpią na boku jest model AIR SPECIAL. Poduszka MOONTEX AIR – SPECIAL ma obniżoną środkową część wyprofilowaną pod głowę, natomiast dwa wałki o różnych wysokościach mają zapewnić stabilne wsparcie odcinka szyjnego. Dodatkowo perforowane wnętrze poduszki zapewnia właściwą termoregulację i ogranicza nadmierną potliwość. Poduszka AIR SPECIAL posiada właściwości antybakteryjne i antyalergiczne.

Poduszki MollyFlex zostały wyposażone w zdejmowany pokrowiec, który można prać w pralce. Przed zakupem wyrobów medycznych warto skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą i zapoznać się z etykietą produktu. W salonach partnerskich MollyFlex można przetestować poduszkę przed zakupem, a także skorzystać z fachowej porady eksperta.

Podsumowanie

Większość osób dorosłych preferuje spanie na boku. Doskonałym wyborem dla osób, które śpią na boku, są poduszki piankowe, które pozwalają utrzymać kręgosłup we właściwej pozycji. Co więcej, nowoczesne pianki dopasowują się do ułożenia głowy, co ułatwia odciążenie kręgosłupa oraz rozluźnienie napiętych mięśni.

Wybór pomiędzy poduszką o klasycznym kształcie i poduszką profilowaną może być trudny, dlatego warto przetestować kilka poduszek, przyjmując pozycję, w której najczęściej śpimy. Właściwie dopasowana poduszka utrzymuje kręgosłup w linii prostej przez całą noc, niezależnie od tego, jak często zmieniamy pozycję snu.

Co ważne – wysokość poduszki trzeba dopasować do budowy anatomicznej. W przypadku wąskich ramion odpowiednia jest poduszka niska. Osoby z szerokimi ramionami powinny korzystać z poduszki wysokiej.

Powiązane wpisy