Poradnik

Jak zaaranżować funkcjonalną sypialnię?

Jak zaaranżować funkcjonalną sypialnię?

Jakościowy sen jest bardzo ważny dla naszego zdrowia i samopoczucia, wpływając na poziom sił witalnych. Z tego względu warto odpowiednio przygotować się do aranżacji sypialni. Na początek powinniśmy określić potrzeby i oczekiwania oraz dopasować je do metrażu posiadanej przestrzeni.

W nowoczesnych sypialniach panuje porządek, w którego utrzymaniu pomaga minimalizm. Odchodzi się od wprowadzania do sypialni nadmiaru mebli oraz przytłaczających przestrzeń dodatków. Sypialnia ma przede wszystkim zapewniać wygodę wypoczynku oraz umożliwiać efektywną regenerację organizmu. Fundament zdrowego snu tworzą odpowiednio dobrane łóżko z komfortowym materacem, poduszki i akcesoria, dzięki którym możemy cieszyć się zdrowym, spokojnym snem.

Funkcjonalna sypialnia, czyli jaka?

Funkcjonalna sypialnia to sypialnia, która dobrze spełnia swoją rolę, zapewniając odpowiednie warunki do spokojnego snu. Każdy z nas ma jednak nieco inne potrzeby i oczekiwania oraz warunki lokalowe, które wpływają na stosowane rozwiązania podczas aranżacji wszystkich pomieszczeń w domu lub mieszkaniu. W salonach partnerskich MollyFlex dostępne są najwyższej jakości materace, poduszki i akcesoria, dzięki którym można cieszyć się jakościowym snem oraz wyposażyć swoją sypialnię w przyjazne zdrowiu produkty.

Inne rozwiązania projektowe sprawdzą się w niewielkiej sypialni w bloku, w mieszkaniu typu studio, w nowoczesnym, przestronnym domu, a także w kamienicy. Kluczem do udanej aranżacji sypialni jest dobór mebli i innego wyposażenia do wielkości pomieszczenia.

Jakie meble do funkcjonalnej sypialni?

W funkcjonalnej sypialni najważniejszym meblem jest łóżko. Doskonałym wyborem jest np. nowoczesne łóżko tapicerowane z zagłówkiem, dzięki któremu możemy cieszyć się wygodą i komfortem snu oraz zyskać wyjątkową dekorację sypialni.

Dopełnieniem łóżka jest materac, który powinien zostać dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb pod względem m.in. stopnia twardości. Materac musi zapewniać stabilne podparcie dla kręgosłupa, właściwie odciążać ciało i ułatwiać rozluźnienie mięśni. Warto zwrócić uwagę na rozwiązania technologiczne, które gwarantują efektywną wentylację oraz pomagają utrzymać właściwą temperaturę ciała w czasie snu. Najlepiej już przy zakupie materaca dobrać do niego akcesoria ochronne, które przedłużą jego żywotność.

W funkcjonalnej sypialni nie ma miejsca na bałagan, dlatego warto korzystać z mebli, które pomagają w utrzymaniu porządku. Pojemne komody, stoliki nocne, toaletka, a także szafa, jeżeli zdecydujemy się na jej ustawienie w sypialni, powinny zapewniać odpowiednią ilość miejsca do przechowywania.

Co ważne – im mniej rzeczy w sypialni przechowujemy, tym lepiej śpimy i łatwiej jest nam utrzymać idealny porządek oraz prawidłowy mikroklimat pomieszczenia. Zbyt dużo dekoracji i dodatków sprzyja gromadzeniu się kurzu, a także rozwojowi roztoczy, co może prowadzić do alergii. Warto o tym pamiętać nie tylko podczas aranżacji sypialni alergika.

Jeżeli zależy nam na bezproblemowym dostępie do przechowywanych w sypialni ubrań, najlepiej zdecydować się na nowoczesne rozwiązanie, jakim są np. szafy modułowe, które znacząco ułatwiają przechowywanie. Coraz większą popularnością cieszą się meble powstające na indywidualne zamówienie, a także meble, które możemy samodzielnie zaprojektować z dostępnych elementów. Ciekawym pomysłem jest wykończona lustrem zabudowa jednej ściany w sypialni, dzięki której można uniknąć wrażenia przytłoczenia przestrzeni, zyskując odpowiednią ilość miejsca do przechowywania.

Dodatki i dekoracje do funkcjonalnej sypialni

Chcąc urządzić funkcjonalną sypialnię, warto skupić się przede wszystkim na doborze odpowiedniego oświetlenia. Lampy sufitowe, a także lampki nocne powinny dawać przyjemne światło, dzięki któremu w sypialni zapanuje przytulny klimat. Chcąc dodać wnętrzu charakteru, możemy postawić np. na dekoracje ścienne w postaci obrazów, plakatów lub fotografii. Dopełnienie aranżacji stanowią zasłony i inne tekstylia m.in. narzuta na łóżko, dywan i dekoracyjne poduszki. Warto również znaleźć w sypialni miejsce na rośliny, które oczyszczają powietrze i produkują życiodajny tlen.

Podsumowanie

Chcąc urządzić funkcjonalną sypialnię, powinniśmy skupić się przede wszystkim na wyborze materaca i innych elementów wyposażenia, dzięki którym będziemy mogli cieszyć się wygodą i komfortem snu.

Zanim przystąpimy do zakupu mebli, powinniśmy zastanowić się, w jaki sposób wykorzystać potencjał posiadanej przestrzeni, biorąc pod uwagę jej metraż oraz proporcje pomieszczenia.

Sprawdzonym sposobem na funkcjonalną sypialnię jest rezygnacja z nadmiaru mebli, dekoracji i dodatków. Warto zwrócić uwagę na sposób ustawienia mebli, które nie powinny przytłaczać przestrzeni. Niezależnie od metrażu pomieszczenia możemy urządzić przytulną, wygodną i sprzyjającą błogiemu relaksowi sypialnię, w której nasz organizm w pełni zregeneruje się po trudach dnia codziennego.

Powiązane wpisy