Poradnik

Jaki materac wybrać przy przepuklinie kręgosłupa?

Jaki materac wybrać przy przepuklinie kręgosłupa?

Przepuklina kręgosłupa to uciążliwy problem zdrowotny, który wymaga korzystania z odpowiednio dobranego materaca. Powinien on właściwie stabilizować kręgosłup, co pozwoli zapobiegać pogłębianiu się schorzenia. Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę podczas wyboru materaca, gdy cierpimy z powodu dolegliwości związanych z przepukliną kręgosłupa?

Istotną kwestią w przypadku wszystkich chorób kręgosłupa jest dobór odpowiedniego materaca. Bardzo ważne jest zadbanie o stabilne podparcie ciała w czasie snu, zapobieganie nadmiernemu obciążeniu kręgosłupa oraz mięśni, a także dobór materaca o odpowiednim stopniu twardości.

Przepuklina kręgosłupa – co to jest?

Przepuklina kręgosłupa, nazywana również dyskopatią, może rozwinąć się w różnych odcinkach kręgosłupa. Najczęściej dotyczy odcinka piersiowego i lędźwiowego, ale może rozwinąć się także w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa i w tym przypadku niezbędne jest nie tylko korzystanie z odpowiednio dobranego materaca, ale także poduszki. Przepuklina kręgosłupa najczęściej związana jest z postępującym procesem zwyrodnieniowym lub urazem. Choroba ta dotyczy krążków międzykręgowych i objawia się m.in. ostrym lub przewlekłym bólem, który może znacząco utrudniać normalne funkcjonowanie.

Co ważne – rozwojowi przepukliny kręgosłupa można zapobiegać, korzystając na poszczególnych etapach życia z właściwie dobranych materacy, które nie przyczyniają się m.in. do rozwoju wad postawy. Jeżeli dojdzie do zmian w obrębie kręgosłupa, to niezbędne jest działanie ukierunkowane na zahamowanie postępu choroby.

Kryteria doboru materaca przy przepuklinie kręgosłupa

Materac dla osoby, która cierpi z powodu przepukliny kręgosłupa, powinien:

  • zapewniać stabilne podparcie ciała podczas snu w każdej pozycji,
  • charakteryzować się podwyższonym stopniem twardości,
  • właściwie dopasowywać się do ciała.

Przy przepuklinie kręgosłupa zalecane jest korzystanie z nowoczesnych materacy z pianki, która punktowo rozkłada nacisk.

Doskonale w przypadku przepukliny kręgosłupa sprawdzi się piankowy materac ARGENTO Therapy marki MollyFlex, który nie tylko spełnia powyższe kryteria, ale także wyróżnia się dodatkowymi właściwościami, które poprawiają jakość i komfort snu.

Rdzeń materaca ARGENTO Therapy został wykonany z dwóch rodzajów pianek – zapewniającej właściwą sztywność pianki Polilattex oraz zwiększającej komfort snu i zapewniającej punktowe rozłożenie nacisku pianki Visco.

Dopełnieniem materaca ARGENTO Therapy jest zdejmowany pokrowiec z innowacyjnej dzianiny Silver Safe na bazie wiskozy, która została wzbogacona o dodatek srebra i karbonu, zapewniając skuteczną ochronę przed alergenami i rozwojem drobnoustrojów. We wnętrzu pokrowca również zostały umieszczone nowoczesne pianki, które poprawiają komfort snu – zapewniająca przyjemne uczucie chłodzenia i regulująca temperaturę ciała pianka Visco i-fo@m oraz szybko odprowadzająca wilgoć, przewiewna pianka Polygel.

Dobór innowacyjnych materiałów sprawia, że materac ARGENTO Therapy marki MollyFlex zapewnia właściwą stabilizację kręgosłupa w czasie snu, ułatwia zmianę pozycji oraz zapobiega pogłębianiu się przepukliny, redukując dolegliwości bólowe.

Odpowiedni dobór materaca wpływa na redukcję dolegliwości związanych z przepukliną w odcinku piersiowym i lędźwiowym.

Podobnymi właściwościami powinna wyróżniać się poduszka, z której będzie korzystała osoba z przepukliną kręgosłupa szyjnego. W tym przypadku polecamy poduszki profilowane, które właściwie stabilizują kręgosłup w odcinku szyjnym np. profilowaną poduszkę MollyFlex AIR GREEN CERVICAL.

Podsumowanie

Przepuklina kręgosłupa to uciążliwe, przewlekłe schorzenie, które może się pogłębiać, jeżeli nie zadbamy o zapewnienie ciału odpowiedniego podparcia w czasie snu. Wybór materaca, który zapewnia stabilne podparcie dla kręgosłupa oraz charakteryzuje się podwyższoną twardością, pozwala uniknąć nasilenia się bólu, a także innych objawów, które związane są z przepukliną kręgosłupa.