Kwestia doboru właściwego materaca to temat rzeka, który wraca równie często jak rzucony bumerang – tej materii nigdy dość, ponieważ często prowadzi do ożywionych dyskusji między sąsiadami, pacjentami w przychodniach czy na forach internetowych. Zdrowie kręgosłupa to bardzo ważny temat i nie warto go lekceważyć, gdyż wady postawy bezpośrednio oddziałują na nasze życie. Najczęściej dają o sobie znać w postaci bólu, dolegliwości o tzw. „nieustalonym” pochodzeniu oraz wad estetycznych ciała jak np. garbienie się, odstawanie barków, łopatek czy niezgrabny chód. W związku z powyższym dziś zajmiemy się tytułowym wpływem materaca na postawę człowieka i jego kręgosłup oraz sprawdzimy, co można w tej kwestii uczynić.
Materac a kręgosłup
Kluczową sprawą przy zachowaniu prawidłowej postawy i zdrowia kręgosłupa jest dobór odpowiedniego materaca, a konkretnie jego twardości – oczywiście nie zapominając o innych aspektach jak materiały, z których jest wykonany czy szczególne właściwości np. Antyalergiczne.
Okazuje się, że w tej materii warto posłuchać swojego ciała. Jeśli nasz materac będzie zbyt miękki lub zbyt twardy, to niemal natychmiast to odczujemy. Otóż następnego ranka najprawdopodobniej będziemy czuć bólem karku, pleców i nieprzyjemne napięcie czy też zmęczenie mięśni. Długotrwałe korzystanie ze źle dobranego materaca spowoduje, że możemy nabawić się wad postawy – najczęściej skoliozy, czyli skrzywienia i skręcenia krzyża. Miejmy też na uwadze fakt, iż najbardziej szkodliwym jest dobranie złego materaca dziecku, zwłaszcza, kiedy jest ono w okresie dojrzewania, czyli intensywnego rozwoju układu kostnego i mięśniowego.
Znalezienie optymalnej twardości materaca to sztuka okupiona latami doświadczeń, często tych nieprzyjemnych, bo związanych z bólem. Jednak nie trzeba tego odczuwać na własnym ciele, a zdać się na profesjonalną pomoc ze strony fizjoterapeutów czy sprzedawców w salonach MollyFlex. Są to osoby, które posiadają szeroką wiedzę i praktykę w pomaganiu klientom, w tym w określeniu ich potrzeb oraz znalezieniu optymalnego modelu materaca.
Miękki, twardy… a może zainwestować w najdroższy model na rynku?
To byłoby zbyt proste. Wydawanie bajońskich sum na kosmiczne materace z pominięciem dopasowania optymalnego modelu, idealnego dla naszych pleców, mija się z celem i może przynieść więcej szkody niż pożytku. Dlaczego? W przypadku materaca o wysokiej twardości, ułożenie naszego ciała oraz kręgosłupa będzie po prostu nienaturalne, gdyż będziemy mieć efektywne podparcie tylko w 3 punktach zamiast w kilkunastu. A to z kolei tworzy różnego rodzaju uciski, które kończą się pogorszeniem krążenia, drętwieniem i zmęczeniem, pomimo snu odpowiedniej długości. Dotyczy to głównie obszaru ramion i bioder. Wynikiem niekorzystnych warunków zwykle jest budzenie się i zmiana pozycji snu, np. z bocznej na wznak lub na brzuch. Jednak przy twardym materacu ani jedna, ani druga nie będzie dobra, ponieważ w obu przypadkach będą cierpiały lędźwie i/lub odcinek szyjny.
Jeśli natomiast wybierzemy materac zbyt miękki, to oprócz nieprzyjemnego zapadania się, odczujemy wyjątkowy dyskomfort w postaci jednoczesnego rozciągnięcia mięśni w jednych partiach ciała oraz ich skurczu w innych obszarach. Tutaj zmiana pozycji również nie przyniesie oczekiwanego rezultatu, a dodatkowo nadweręży nasz kręgosłup.
Dlatego też zdecydowanie warto poradzić się osób znających temat. Jednym z lepszych sposobów wyboru optymalnego modelu wysokiej jakości materaca są specjalne akcje pn. „Weekend z fizjoterapeutą”. To wydarzenia cykliczne, okraszone darmowymi poradami profesjonalnych fizjoterapeutów oraz korzystnymi rabatami, sięgającymi nawet 20%. Więcej informacji można znaleźć na facebookowym fanpage’u marki MollyFlex.
Podsumowanie
Nie łudźmy się, że spanie na źle dobranym materacu ujdzie nam na sucho. Jeśli nie od razu, to najpóźniej w perspektywie kilku lat zaczniemy odczuwać wszelkie negatywne skutki takich praktyk. Dlatego uczciwie i zdecydowanie należy stwierdzić, że materac bezpośrednio wpływa na postawę człowieka, ponieważ spędzamy na nim średnio od 6 do 8 godzin na dobę. Zarówno zbyt miękki, jak i zbyt twardy materac przyczynia się do permanentnego dyskomfortu, a nawet wad postawy np. w postaci skoliozy, co w skrajnych przypadkach skutkuje bólem oraz koniecznością korekcji. Aby zachować prawidłową postawę ciała, należy zatem uważnie wybierać model materaca, biorąc po uwagę jego twardość oraz właściwości materiałów, z których jest wykonany. W przypadku zakupu modelu o statusie wyrobu medycznego (jak np. materace włoskiej marki MollyFlex), warto skonsultować się z lekarzem.