Osoby borykające się z różnego rodzaju alergiami, a zwłaszcza skórnymi powinny bardzo uważnie dobierać dla siebie przedmioty codziennego użytku, w tym odzież i materac. Alergia to choroba autoimmunologiczna, więc walka z nią jest trudniejsza niż w przypadku innych schorzeń oraz wiąże się z wieloma ograniczeniami w życiu codziennym. Na szczęście producent materacy MollyFlex jest w stanie zaproponować takim osobom wysokiej jakości produkty, które zapewniają zdrowotny komfort, a przynajmniej mogą zminimalizować przykre dolegliwości. Czym więc kierować się przy wyborze materaca antyalergicznego?
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu materaca antyalergicznego?
Zakup porządnego materaca piankowego to nie lada wyzwanie w obecnych czasach, dlatego przygotowaliśmy kilka punktów, którymi warto się kierować, przeglądając zaproponowane przez sprzedawców oferty produktowe.
Skład i użyte materiały
Przede wszystkim na brak występowania w składzie (budowie) materaca naturalnych materiałów jak. np. wełna, końskie włosie, różnego rodzaju trawy, włókna kokosowe, gryka itp. Wielu z Was zapyta ze zdziwieniem dlaczego tak, skoro w obecnych czasach tyle mówi się o naturalności oraz produktach organicznych, nie zawierających chemii itd. Chodzi o to, że wymienione materiały bardzo łatwo absorbują wilgoć oraz kurz, a to w połączeniu z ludzkim potem, martwym naskórkiem, słabą wentylacją i permanentnym przegrzewaniem powoduje namnażanie się bakterii, pleśni, grzybów i roztoczy. Te ostatnie są głównym winowajcą wystąpienia objawów alergii u człowieka, ponieważ odchody roztoczy to silny alergen. W rezultacie kładąc się na takim materacu (nie od razu oczywiście, ale zwykle po kilku tygodniach, czasem miesiącach) pojawiają się uciążliwe dolegliwości. Najczęściej są to: kichanie, wodnisty katar, duszności, kaszel, łzawienie, zapalenie spojówek, bóle głowy, bezsenność i wiele innych – zresztą sami zainteresowani doskonale wiedzą jak przykre mogą być te objawy i jak negatywnie mogą wpływać na jakość życia. Ale jest i dobra wiadomość, ponieważ jedyny nieuczulający naturalny materiał to wszechstronna i miła w dotyku bawełna, którą najczęściej znajdziemy w pokrowcu. Tylko ta tkanina pozwala na beztroskie użytkowanie bez obaw o nieprzyjemne konsekwencje.
Budowa rdzenia materaca antyalergicznego
Drugą rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę jest jego budowa. Dlatego już na wstępie należy wykluczyć materace sprężynowe i wybrać materace pianowe. Może to dziwić, ale specyficzna budowa materacy sprężynowych sprawia, że wolne przestrzenie między sprężynami – nie mylić ze specjalnymi kanałami wentylacyjnymi w modelach piankowych – stają się wręcz idealnymi niszami do zalegania kurzu i skolonizowania przez mikroorganizmy chorobotwórcze, w tym uczulające.
W związku z powyższym powinniśmy szukać modeli, których rdzenie posiadają budowę piankową, tj. wykonanych z dobrej jakości wysoko elastycznych pianek (nie gąbek!) i lateksu. Na wyróżnienie zasługują tutaj takie pianki jak: Polilattex, Newlattex, Viscofoam czy Polygel. Są to materiały nowej generacji, które przez wiele lat zachowują optymalne parametry, a jednocześnie skutecznie zapobiegają namnażaniu się roztoczy, grzybów, pleśni czy bakterii.
Pokrowiec antyalergiczny do materaca
Ostatnią, ale nie mniej ważną rzeczą jest pokrowiec, ponieważ to właśnie z nim będziemy mieć bezpośredni kontakt podczas codziennego użytkowania. Istotne, aby pokrowiec był zdejmowany, dzięki czemu będziemy mogli utrzymać należyty poziom higieny. Ponadto, sprawdźmy z jakich materiałów się składa. Bezkonkurencyjna jest oczywiście bawełna organiczna, która zapewnia pochłanianie i odprowadzenie wilgoci oraz daje dość dobrą przewiewność. Jeśli zajrzeć do oferty MollyFlex, to materacami antyalergicznymi z bawełnianym pokrowcem będą takie modele jak: NUVOLA Lusso, MORENO i SILVER Fresh. Z innych, ale równie dobrych materiałów używanych do produkcji pokrowców, należy wymienić:
- piankę Visco i-fo@m z kapsułkami PCM (ang. Phase-change material),
- włókno celulozowe (wiskozę),
- włókno węglowe (carbon),
- tkaninę Thermotech,
- włókno elastan,
- piankę Polygel,
- piankę Visco.
Co najciekawsze, nowoczesne pokrowce wysokiej jakości są wyposażone w funkcjonalne dzianiny i włókna jak na przykład:
- tkaninę Huile d’argan impregnowaną olejkiem arganowym, który regeneruje i odżywia skórę oraz pomaga w walce z alergiami skórnymi;
- antybakteryjną i antystatyczną dzianinę Silver Safe (połączenie węgla i srebra);
- boczny pas z przewiewnego materiału 3D;
- syntetyczne włókno antyalergiczne.
Wybierając materac antyalergiczny, sprawdźmy certyfikaty przyznane danemu modelowi. To łatwy i skuteczny sposób, aby odfiltrować te modele, które realnie będą bezpieczne dla zdrowia alergika. Do najważniejszych zaliczamy:
- uzyskanie statusu wyrobu medycznego,
- certyfikat „Tekstylia Godne Zaufania wg Oeko-Tex Standard 100”.
Są to uznane, światowe certyfikaty, które gwarantują wysoką ochronę oraz bezpieczeństwo użytkowania. Pamiętajmy, aby korzystać z nich zgodnie z przeznaczeniem, a w razie wątpliwości dokładnie przestudiować załączoną instrukcję lub skonsultować się z lekarzem.
Jaki materac antyroztoczowy i antyalergiczny wybrac?
Oferta rynkowa materacy antyalergicznych jest naprawdę bogata, jednak jej jakość bardzo często może budzić zastrzeżenia i obawy pod kątem zdrowotnym. Okazuje się, że nie wszyscy producenci poddają swoje materace rygorystycznym testom, a co więcej, część oferowanych materacy nie nadaje się do użytkowania przez alergików. Przy wyborze materaca antyalergicznego warto polować na produkty wysokiej jakości, które zostały wykonane z innowacyjnych pianek i lateksu oraz funkcjonalnych tkanin i materiałów, a ponadto uhonorowano je uznanymi na świecie certyfikatami. Bogatą ofertę pod tym względem znajdziecie również w salonach MollyFlex.