Poradnik

Dlaczego mówimy przez sen?

Dlaczego mówimy przez sen?

Mówienie przez sen to dość powszechny problem, którego nie można bagatelizować. Jeżeli rozmowie w czasie snu towarzyszą gwałtowne ruchy, wstawanie z łóżka lub częste wybudzanie się w nocy, to możemy mieć do czynienia z zaburzeniami snu. Jakie są częste przyczyny mówienia przez sen? Kiedy warto skonsultować się ze specjalistą? Sprawdź.

Mówienie przez sen i inne parasomnie związane są z zaburzeniami fazy snu REM i NREM. Choć najczęściej nie mają podłoża chorobowego, to warto poznać przyczyny charakterystycznych i nietypowych zachowań w czasie snu, a także dowiedzieć się więcej na temat zapobiegania zaburzeniom snu, które w negatywny sposób wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie.

Co wpływa na komfort snu?

Na komfort snu i efektywność nocnej regeneracji wpływa m.in. dobór elementów wyposażenia sypialni oraz panujący w niej mikroklimat. Z tego względu warto korzystać z odpowiednio dobranego materaca oraz poduszki, a także dopasować akcesoria do indywidualnych potrzeb oraz pory roku.

Zaburzenia snu mogą być związane zarówno z działaniem czynników wewnętrznych, jak i zewnętrznych, do których zaliczamy np. alergeny, temperaturę i wilgotność powietrza. W salonach partnerskich marki MollyFlex dostępne są nowoczesne i przyjazne zdrowiu produkty do sypialni, dzięki którym można nie tylko poprawić jakość snu, ale także zapobiegać rozwojowi wad postawy i wspierać leczenie różnych schorzeń m.in. chorób kręgosłupa.

Mówienie przez sen i inne parasomnie – co warto wiedzieć?

Kładąc się do łóżka, chcemy wypocząć i zregenerować organizm przed kolejnym dniem. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. Mówienie przez sen może być bardzo uciążliwe nie tylko dla naszych bliskich, ale także nas samych, powodując częste wybudzanie się w nocy.

Jeżeli mówimy przez sen nie częściej niż raz w miesiącu, to nie trzeba się martwić – sporadyczne zaburzenia snu mogą występować m.in. w okresie silnego stresu. Problem pojawia się, gdy rozmawiamy przez sen każdej nocy, wypowiadane słowa są głośne, krzyczymy, jęczymy, wykonujemy gwałtowne ruchy lub wstajemy z łóżka. W takiej sytuacji warto skonsultować się ze specjalistą.

Mówienie przez sen – przyczyny

Od dawna prowadzone są badania, których celem jest poznanie przyczyny mówienia przez sen. Szacuje się, że nawet 60% osób dorosłych przynajmniej raz w swoim życiu doświadczyło tej parasomnii. Nietypowe zachowania w czasie snu częściej obserwowane są u dzieci, co ma związek m.in. z większą wrażliwością rozwijającego się układu nerwowego.

Specjaliści od medycyny snu przestrzegają przed bagatelizowaniem zaburzeń snu oraz związanego z nimi porannego zmęczenia. Jeżeli budzimy się bardziej zmęczeni, niż kładliśmy się do łóżka, to powinniśmy zacząć szukać przyczyny pogarszającego się samopoczucia.

Najczęstsze przyczyny mówienia przez sen to m.in.:

  • stres i negatywne emocje,
  • przemęczenie,
  • przebodźcowanie układu nerwowego,
  • picie alkoholu przed snem,
  • palenie papierosów,
  • nadużywanie kofeiny.

Przez sen częściej mówią osoby wysoko wrażliwe, które są szczególnie narażone na zaburzenia snu spowodowane emocjonalnym podejściem do różnych wydarzeń z codziennego życia. Co więcej, parasomnie mogą być związane z brakiem odpowiedniej higieny snu, niekorzystnym wpływem na organizm światła niebieskiego, bezdechem sennym oraz schorzeniami układowymi.

Aby zminimalizować ryzyko związane z zaburzeniami snu, warto zadbać o jego jakość, a także komfort i wygodę nocnego odpoczynku. Inwestycja w nowoczesny materac, ergonomiczną poduszkę, a także akcesoria wpływające na higienę snu pomaga poprawić komfort wypoczynku oraz usprawnić efektywność nocnej regeneracji organizmu. Co ważne – podczas doboru elementów wyposażenia sypialni trzeba wziąć pod uwagę m.in. wiek, masę ciała, wzrost oraz ogólny stan zdrowia.

Jaki materac zapewni zdrowy, spokojny sen?

Spokojny sen wpływa na nasze samopoczucie i ogólny stan zdrowia. Właściwie dopasowany materac powinien zapewniać stabilne podparcie dla kręgosłupa, utrzymując go w prawidłowej pozycji i dopasowując się do naszego ciała. Jednym z ważnych parametrów, które wpływają na komfort snu, jest stopień twardości materaca. MollyFlex oferuje wysokiej jakości materace miękkie, materace średnio twarde i materace twarde, które można dopasować do indywidualnych wymagań, wieku i stanu zdrowia.

Każdy z materacy MollyFlex projektowany jest z myślą o zapewnieniu jakościowego snu, łącząc w sobie nowoczesne technologie produkcji i przyjazne zdrowiu materiały. Dzięki doborowi stabilnie podpierającego kręgosłup, przewiewnego, antyalergicznego i regulującego temperaturę ciała materaca można nie tylko poprawić jakość snu, ale także zapobiegać rozwojowi wad postawy, częstemu wybudzaniu się w nocy oraz zaburzeniom snu. Bogaty asortyment produktów włoskiej marki MollyFlex pozwala rozwiązać różne problemy ze snem, gwarantując komfortowy wypoczynek.

Podsumowanie

Mówienie przez sen może być jednym z objawów zaburzeń snu. Jeżeli zdarza się sporadycznie, to nie ma powodów do niepokoju. Jeżeli nie tylko mówimy przez sen, ale także często wybudzamy się w nocy, mamy problemy z ponownym zaśnięciem i odczuwamy gorsze samopoczucie o poranku, to warto skonsultować się ze specjalistą i poszukać chorobowej przyczyny parasomnii.