Poradnik

Dlaczego sen ma wpływ na naszą reakcję na sytuacje na drodze?

Dlaczego sen ma wpływ na naszą reakcję na sytuacje na drodze?

Prowadząc samochód, musimy być przygotowani na różne sytuacje. Istotny wpływ na nasze bezpieczeństwo, oraz bezpieczeństwo innych użytkowników drogi, ma samopoczucie, które zmienia się m.in. na skutek braku snu. Jak sen wpływa na komfort jazdy? Sprawdź, zanim usiądziesz za kierownicą po źle przespanej nocy.

Jakościowy sen zapewnia optymalne warunki do przebiegu procesów regeneracji fizycznej i psychicznej. Dzięki nocnej regeneracji możemy o poranku odczuć przypływ sił i energii do działania. Brak snu i jego niska jakość w negatywny sposób wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu, powodując m.in. zaburzenia koncentracji. O odpowiednią ilość i jakość snu powinni w szczególności dbać zawodowi kierowcy, którzy spędzają wiele godzin za kierownicą, nie tylko w dzień, ale także w nocy, jednak każdy z nas, nawet przed krótką podróżą, powinien dobrze się wyspać.

Czy jakość snu wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?

Sen jest nam niezbędny do życia. Na jego jakość wpływają różne czynniki m.in. stan zdrowia, dobór materaca i poduszki, stan emocjonalny, a także panujący w sypialni mikroklimat. Zaburzenia snu często związane są z nieodpowiednio dobranym wyposażeniem sypialni, które powoduje, że trudno jest nam zasnąć i wybudzamy się w nocy.

Niewygodny materac, zapadająca się pod ciężarem głowy poduszka, niskiej jakości akcesoria, a także zbyt wysoka temperatura w sypialni to czynniki sprzyjające zaburzeniom snu, których często nie bierzemy pod uwagę, poszukując przyczyn bezsenności, przewlekłego zmęczenia, a także pogorszenia się pamięci i koncentracji.

Na drodze może dojść do różnych sytuacji, które wymagają szybkiego reagowania. Jakościowy sen poprawia refleks i koncentrację uwagi, przyczyniając się do poprawy bezpieczeństwa na drodze. Trzeba jednak pamiętać, że doskonałe samopoczucie, które związane jest z jakościowym snem, nie zwalnia z obowiązku przestrzegania przepisów drogowych oraz odpowiedzialności za siebie, pasażerów i innych użytkowników drogi. Osoby, które mają problemy ze snem lub nie przestrzegają zasad dotyczących bezpiecznego prowadzenia pojazdu, np. nie robią przerw podczas dłuższej jazdy samochodem, częściej niż wypoczęci kierowcy powodują wypadki.

Niewiele osób wie, że u niewyspanego kierowcy występują podobne objawy, jak u kierowcy, który jest pod wpływem alkoholu – zaburzenia uwagi, problemy z koncentracją, a także mniejsza czujność i problemy z analizowaniem informacji. Niewyspany kierowca ma problem z dostrzeganiem znaków drogowych, zachowaniem bezpiecznego odstępu od innych pojazdów oraz widzi tunelowo, co sprawia, że nie dostrzega np. wchodzącego na jezdnię pieszego. Co więcej, niewyspany lub przemęczony kierowca jest bardziej zestresowany, co przekłada się na funkcjonowanie organizmu i może skutkować m.in. skłonnością do impulsywnych zachowań.

Ogromnym zagrożeniem podczas prowadzenia samochodu jest tzw. mikrosen, czyli chwilowa utrata świadomości przy zachowaniu pełnej motoryki ciała. Mikrosen trwa kilkadziesiąt sekund i może doprowadzić np. do nagłej zmiany toru jazdy lub spowodować brak reakcji na różne sytuacje na drodze.

Zadbaj o zdrowy sen przed każdą podróżą!

Zdrowy sen to podstawa dobrego samopoczucia. To, jak śpimy, wpływa na ogólny stan naszego zdrowia, pomagając zapobiegać rozwojowi wielu schorzeń. Właściwy dobór elementów wyposażenia sypialni, odpowiednia ilość snu, a także higiena snu to czynniki, które warunkują prawidłowy przebieg wielu procesów biologicznych. Osoby, których organizm narażony jest na brak snu oraz osoby, których jakość snu jest niska, są zagrożone większym ryzykiem rozwoju m.in. chorób cywilizacyjnych. Co więcej, dbając o komfort, wygodę i jakość snu, zapobiegamy rozwojowi schorzeń kręgosłupa.

W salonach partnerskich MollyFlex dostępne są najwyższej jakości materace, poduszki i akcesoria, które zapewniają jakościowy sen. Duży wybór produktów pozwala precyzyjnie dopasować wyposażenie sypialni do indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia.

Inwestycja w nowoczesny materac, który prawidłowo podpiera ciało, dbającą o zdrowie kręgosłupa szyjnego poduszkę, a także poprawiające higienę snu akcesoria to inwestycja w dobre zdrowie i samopoczucie! Co więcej, jakościowy sen wpływa na poziom sił witalnych oraz naszą kondycję psychiczną, pomagając radzić sobie z codziennym stresem.

Produkty marki MollyFlex powstają z myślą o zdrowym, jakościowym śnie. Oferujemy materace o różnym stopniu twardości, wysokości i miękkości, które odpowiednio dobrane zapewnią optymalną regenerację podczas snu. Korzystając z nowoczesnego materaca i poduszki, można nie tylko zadbać o jakościowy sen i odpoczynek, ale także przeciwdziałać przewlekłemu zmęczeniu i wielu schorzeniom.

Podsumowanie

Sen wpływa na nasze reakcje na drodze. Jego brak lub niska jakość, która uniemożliwia przebieg procesów fizycznej i psychicznej regeneracji, przekładają się na ogólną kondycję kierującego pojazdem.

O odpowiednią ilość i jakość snu trzeba zadbać nie tylko przed długą podróżą samochodem, ale także na co dzień, bo nawet pokonanie krótkiej trasy z domu do pracy, gdy jesteśmy zmęczeni, może doprowadzić do poważnych w skutkach wypadków. Eksperci, którzy na co dzień zajmują się m.in. określaniem przyczyn zdarzeń drogowych, wskazują jako jedną z głównych przyczyn kolizji i wypadków problemy z koncentracją i refleksem. Szacuje się, że zmęczenie kierowców, mikrosen oraz zaśnięcie za kierownicą odpowiadają za około 20% wypadków drogowych.

Jeżeli odczuwamy zmęczenie, lepiej skorzystać z komunikacji miejskiej lub poprosić inną osobę o kierowanie pojazdem, bo senność za kierownicą może doprowadzić do zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.