Poradnik

Jak zapobiegać odkształceniom materaca?

Jak zapobiegać odkształceniom materaca?

Wysokiej jakości materace są elastyczne i rzadko ulegają odkształceniom, ale na skutek niewłaściwego użytkowania, mogą utracić swoje właściwości. Jak zapobiegać odkształceniom materaca? Na co warto zwrócić uwagę, jeżeli chcemy cieszyć się komfortem i wygodą snu oraz zadbać o zdrowie kręgosłupa?

Niskiej jakości materiały i przestarzale technologie produkcji powodują, że nawet po kilku miesiącach korzystania z materaca możemy zacząć odczuwać bóle kręgosłupa. Nowoczesne materace projektowane są z myślą o długotrwałym komforcie ich użytkowników, ale…

Na żywotność materaca wpływa sposób jego użytkowania i odpowiednie dopasowanie m.in. do wagi ciała. Nadmierne obciążenie materaca zwiększa ryzyko powstawania odkształceń, nawet jeżeli korzystamy z produktu, który został wykonany z wysokiej jakości, odpornych na uszkodzenia materiałów. To samo tyczy się poduszek, które także powinny zostać dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb m.in. pod względem kształtu i rozmiaru.

Rodzaj materaca również ma wpływ na jego żywotność. Nowoczesne materace piankowe, materace sprężynowe i materace hybrydowe są bardziej odporne na odkształcenia. Najczęściej popełniane błędy, które wpływają na żywotność materaca i komfort snu to m.in. dobór nieodpowiedniego stelaża do łóżka i nadmierne obciążanie materaca. Istotny wpływ na komfort użytkowania i żywotność materaca ma także dobór odpowiednich akcesoriów, dzięki którym można chronić powierzchnię materaca przed zawilgoceniem.

Materace dostępne w salonach partnerskich MollyFlex to produkty wysokiej jakości, które zostały przystosowane do użytkowania przez osoby z różnymi schorzeniami. Zachęcamy do przetestowania materaca przed zakupem oraz skorzystania z pomocy naszych sprzedawców. Przed rozpoczęciem użytkowania materaca marki MollyFlex trzeba zapoznać się z ulotką produktu oraz zaleceniami dotyczącymi doboru odpowiedniego stelaża.

Zapobieganie odkształceniom materaca – dobór odpowiedniego stelaża

Wybierając materac, powinniśmy zwrócić uwagę na zalecenia producenta odnośnie do stelaża, na którym zostanie on ułożony. Do materacy pianowych zalecane są stelaże listwowe elastyczne o dopasowanej do naszej masy ciała wytrzymałości. Stelaże elastyczne przedłużają żywotność materaca, zapewniają odpowiednią amortyzację, dopasowując się do zmiany pozycji w czasie snu oraz właściwie rozkładają nacisk na materac i zapewniają odpowiednią wentylację.

Stelaże ze sztywnych listewek, a także np. tworzyw sztucznych nie są zalecane przez producentów materacy. Nie należy również układać materaca na podłodze lub samodzielnie wykonanej „ramie” łóżka np. z drewnianych palet.

Korzystanie z materaca oraz np. tradycyjnego tapczanu, który nie jest wyposażony w stelaż, również prowadzi do powstawania odkształceń.

Wybór stelaża pod materac ma wpływ nie tylko na żywotność materaca, ale także komfort snu, o czym zawsze warto pamiętać.

Zapobieganie odkształceniom materaca – odpowiednie dopasowanie materaca do wagi ciała

Materace różnią się pod względem stopnia twardości. Nie powinny być dobierane jedynie na podstawie indywidualnych upodobań. Materace piankowe miękkie, średnio twarde i twarde charakteryzują się określoną wytrzymałością. Nadmiernie obciążane, mogą szybko utracić swoje właściwości.

Warto sprawdzić zalecenia producenta odnośnie do obciążenia poszczególnych rodzajów materacy. Materace miękkie przeznaczone są dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych o wadze nieprzekraczającej 80 kg. Materace średnio twarde przeznaczone są dla osób o wadze ciała do 130 kg. Materace twarde przeznaczone są dla osób o wadze ciała do 150 kg. W przypadku wagi ciała przekraczającej 150 kg najlepszym wyborem są nowoczesne materace sprężynowe oraz materace hybrydowe, które łączą właściwości sprężyn i pianek.

Warto pamiętać, że korzystanie z materaca przez dwie osoby zwiększa działające na niego obciążenie. Z tego względu materace o szerokości 80, 90 i 120 cm nie powinny być użytkowane przez dwie osoby dorosłe.

Zapobieganie odkształceniom materaca – akcesoria ochronne

Ryzyko odkształcenia się materaca zwiększa jego zawilgocenie oraz przemoczenie. Materace piankowe są wrażliwe na działanie wilgoci, dlatego warto zadbać o zabezpieczenie ich powierzchni na wypadek zalania. W tym celu najlepiej stosować wysokiej jakości ochraniacze, które nie tylko chronią materac przed zawilgoceniem oraz zabrudzeniami, ale także są przyjazne dla skóry i nie utrudniają cyrkulacji powietrza.

Nie należy również dopuszczać do zawilgocenia materaca, które związane jest z wysoką wilgotnością powietrza. Materace użytkowane w wilgotnych pomieszczeniach również są bardziej podatne na odkształcenia, a także mogą stać się siedliskiem chorobotwórczych grzybów pleśniowych.

Aby uniknąć trwałych uszkodzeń materaca oraz przedłużyć jego żywotność, trzeba również pamiętać o jego odwracaniu co kilka miesięcy. Dotyczy to nie tylko materacy dwustronnych, ale także materacy jednostronnych.

Podsumowanie

Ryzyko trwałych uszkodzeń materaca, które związane są z odkształceniami jego rdzenia, zwiększa korzystanie z nieodpowiednio dobranego stelaża, nadmierne obciążenie, zawilgocenie, a także zapominanie o konieczności odwracania materaca.

Dobrze dobrany m.in. do wagi ciała oraz właściwie użytkowany materac rzadko ulega odkształceniom, które wpływają nie tylko na komfort snu, ale także zdrowie kręgosłupa i nasze ogólne samopoczucie.

Przed rozpoczęciem korzystania z materaca trzeba zapoznać się z dołączoną do niego ulotką, instrukcją użytkowania oraz zaleceniami producenta. Niezgodne z zaleceniami producenta korzystanie z materaca wiąże się nie tylko z obniżeniem jakości snu, ale często nieodwracalnym zniszczeniom produktu.

Powiązane wpisy