Poradnik

Sen a zdrowie serca – powiązania, o których warto wiedzieć

Sen a zdrowie serca – powiązania, o których warto wiedzieć

Sen odgrywa kluczową rolę w naszym życiu i zdrowiu. To w tym czasie organizm regeneruje się, a umysł ma szansę się zrelaksować i przygotować na nadchodzący dzień. Co więcej, sen ma głęboki wpływ na zdrowie naszego serca, co często jest niedoceniane. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się temu połączeniu, a szczególnie: jak sen wpływa na zdrowie naszego serca.

Najczęściej popełniane błędy, które wpływają na jakość snu

Co sprawia, że rankiem budzimy się niewyspani i nie mamy energii do działania? Najczęściej popełniane błędy, które wpływają na jakość snu to m.in. zbyt późne kładzenie się do łóżka, bardzo wczesne wstawanie, spożywanie alkoholu przed snem, korzystanie z nieodpowiednio dobranego materaca, poduszki i akcesoriów, nadmierne napięcie nerwowe, a także zaburzenia rytmu okołodobowego, które związane są z pracą zmianową i stymulowaniem mózgu niebieskim światłem.

Eksperci od medycyny snu oraz lekarze większości specjalizacji są zgodni, że przewlekłe problemy ze snem w negatywny sposób wpływają na ogólny stan naszego zdrowia. Niedobory snu są bardzo szkodliwe nie tylko dla osób dorosłych, ale także dzieci, których organizm potrzebuje znacznie więcej snu, bo intensywnie się rozwija.

Warto być świadomym istnienia zagrożeń związanych z brakiem odpowiednio długiego i jakościowego snu. Większość czynników, które wpływają na jakość naszego snu to czynniki modyfikowalne, które możemy wyeliminować.

W salonach partnerskich MollyFlex dostępne są produkty, dzięki którym zadbasz o jakościowy wypoczynek oraz ogólny stan zdrowia, tworząc optymalne warunki do efektywnej regeneracji organizmu.

Dlaczego jakościowy sen jest ważny dla naszego zdrowia?

Sen służy w celu regeneracji organizmu, chroniąc m.in. przed bardzo szkodliwym stresem fizjologicznym. Zbyt krótki i za długi sen, niska jakość snu oraz zaburzenia snu np. bezsenność, częste wybudzanie się w nocy, hipersomnie (nadmierna senność), a także bezdech senny uniemożliwiają przebieg ważnych procesów fizjologicznych. Na skutek zaburzeń snu w nieefektywny sposób przebiega m.in. proces naprawy uszkodzonych komórek i tkanek.

Zaburzenia snu a zdrowie serca

Od wielu lat trwają badania, których celem jest określenie, w jaki sposób sen wpływa na ogólny stan zdrowia. Ich wyniki potwierdziły związek pomiędzy zaburzeniami snu oraz najczęściej diagnozowanymi chorobami serca i układu krążenia. Co ważne – dane, na których postawie naukowcy powiązali choroby układu sercowo-naczyniowego ze snem, zostały pozyskane m.in. podczas zakrojonych na szeroką skalę badań, co zwiększa ich wiarygodność.

Jedno z badań było prowadzone w Chinach i trwało 10 lat. Wzięło w nim udział 500 tysięcy osób, u których nie stwierdzono chorób układu sercowo-naczyniowego oraz zwiększonego ryzyka ich rozwoju. U 130 tysięcy badanych doszło do różnych incydentów kardiologicznych, z czego 20% stanowiły osoby borykające się z różnymi problemami ze snem oraz osoby, które spały zbyt krótko lub za długo. W grupie badanych, u których doszło do incydentów kardiologicznych, znalazły się przede wszystkim osoby z grupy wiekowej, w której choroby serca i układu krążenia diagnozowane są stosunkowo rzadko, czyli osoby młode.

Osoby, których sen nie zapewnia odpowiedniej regeneracji organizmu, są bardziej narażone na rozwój nadciśnienia tętniczego, miażdżycy, choroby wieńcowej, a także zaburzeń rytmu serca i niewydolności mięśnia sercowego. Pośrednio choroby te związane są z innymi skutkami ubocznymi braku odpowiedniej ilości i jakości snu, do których zaliczamy powodujące rozwój otyłości zaburzenia metaboliczne, zaburzające homeostazę choroby endokrynologiczne oraz związane z brakiem efektywnej regeneracji przewlekłe stany zapalne.

Podsumowanie

Większość badań, których celem było wykrycie zależności pomiędzy jakością i ilością snu a pracą serca oraz układu krążenia, potwierdziło, że nie dbając o jakość naszego snu, zwiększamy ryzyko rozwoju poważnych chorób przewlekłych oraz wystąpienia stanów nagłego zagrożenia życia, do których zaliczamy zawał serca i udar niedokrwienny mózgu. Co ważne – na związane ze snem choroby układu sercowo-naczyniowego narażone są nie tylko osoby w wieku średnim i podeszłym, czyli osoby z grupy ryzyka, ale przede wszystkim osoby młode. Ryzyko zachorowania dodatkowo zwiększa niezdrowy tryb życia. Warto mieć to na uwadze, bagatelizując objawy wskazujące na zaburzenia snu, czyli m.in. problemy z zasypianiem, częste wybudzanie się w nocy i uczucie zmęczenia po przebudzeniu.

Jakość snu i efektywność nocnej regeneracji można poprawić, dbając o dobór odpowiednio dopasowanego do indywidualnych potrzeb wyposażenia sypialni, a także pamiętając o właściwym przygotowaniu się do snu, które uwzględnia m.in. wieczorny relaks.

Powiązane wpisy