Poradnik

Jak sen wpływa na pamięć i koncentrację?

Jak sen wpływa na pamięć i koncentrację?

Zdrowy sen jest niezbędny do przebiegu podstawowych procesów biologicznych. Jego niedobory w destrukcyjny sposób wpływają na ogólny stan zdrowia, zwiększając m.in. ryzyko rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego, a także zmniejszają zdolności poznawcze i odbijają się na kondycji psychicznej. W jaki sposób sen wpływa na pamięć i koncentrację?

Dorosły człowiek powinien przesypiać 5-8 godzin każdej nocy. W przypadku dzieci ilość snu zależy od wieku. Dzieci w wieku wczesnoszkolnym potrzebują średnio 11-12 godzin regenerującego snu, aby prawidłowo się rozwijać. Niewiele mniej snu potrzebuje młodzież w okresie dojrzewania – przeciętny nastolatek nie powinien przesypiać mniej niż 9 godzin.

Co wpływa na jakość snu i efektywność nocnej regeneracji?

Na jakość snu i efektywność nocnej regeneracji wpływają zarówno czynniki zewnętrzne, jak i czynniki wewnętrzne. Do najczęściej wpływających na sen czynników zewnętrznych zalicza się m.in. nieodpowiednio dobrany materac i poduszkę, panujący w sypialni mikroklimat (nieprawidłowa wilgotność i temperatura powietrza), obecne w sypialni alergeny, a także przewlekły stres i nadmiar oddziałujących na organizm bodźców (np. niebieskie światło i hałas), przyjmowanie niektórych leków, nieodpowiednio skomponowana dieta, używki.

Czynniki wewnętrzne, które wpływają na sen, to m.in. wiek, choroby cywilizacyjne, których rozwojowi sprzyja długotrwałe niedosypianie oraz niska jakość snu, okresowo zmieniony stan fizjologiczny organizmu (np. sezonowa infekcja, ciąża).

Niemały wpływ na jakość snu i efektywność nocnej regeneracji ma także nasz tryb życia, który często wymusza funkcjonowanie niezgodne z rytmem okołodobowym (np. praca zmianowa, nocne nadrabianie zaległości w pracy i nauce), a także częste wybudzanie się w nocy (np. nocne karmienie niemowlęcia, wstawanie do toalety, chrapanie partnera lub partnerki).

Warto wiedzieć, że jakość snu i efektywność procesów nocnej regeneracji w dużej mierze zależą od odpowiednich warunków do snu i właściwego przygotowania się do nocnego wypoczynku. Aby dobrze spać, trzeba się wyciszyć oraz właściwie dopasować elementy wyposażenia sypialni do indywidualnych potrzeb. Materac, poduszka oraz akcesoria tworzą fundament zdrowego snu i efektywnej regeneracji, na którym możemy budować lepsze zdrowie i doskonałe samopoczucie fizyczne oraz psychiczne.

Jak dbać o jakość snu?

O jakość snu i efektywną regenerację organizmu możemy zadbać, korzystając z wysokiej jakości elementów wyposażenia sypialni, które poprawiają komfort snu. Aby szybko zasnąć i uniknąć częstego wybudzania się w nocy, trzeba pamiętać o wyciszeniu się przed snem, a także zrezygnować z używek i unikać nadmiernej stymulacji układu nerwowego niebieskim światłem. W przypadku dzieci i młodzieży szczególnie ważne jest ograniczenie korzystania z urządzeń, które emitują niebieskie światło, nie tylko przed snem, ale także w ciągu dnia.

W salonach partnerskich MollyFlex znajdziecie najwyższej jakości produkty do sypialni, które pozwolą stworzyć fundament zdrowego snu i efektywnej regeneracji. Materace, poduszki i akcesoria marki MollyFlex można dopasować pod względem różnych parametrów a także komfortu i anatomii zyskując gwarancję, że elementy wyposażenia sypialni zapewnią prawidłowe podparcie dla kręgosłupa, optymalną regenerację mięśni i zdrowy mikroklimat snu.

Zdrowy sen gwarantuje np. piankowy materac partnerski Diverso z kolekcji Silver, który został wyposażony w dwa niezależnie odwracane wkłady, pozwalając na dopasowanie stopnia twardości do indywidualnych potrzeb. Doskonałym wyborem jest także np. wyposażony w rdzeń ze sprężyn kieszeniowych materac Zoe z kolekcji Platinum, który dopasowuje się do ciała podczas snu w każdej pozycji.

Materace marki MollyFlex chronią przed szkodliwymi alergenami, szybko odprowadzają wilgoć i regulują temperaturę ciała, zapewniając przyjazny zdrowiu mikroklimat. Dzięki nowoczesnym materiałom i technologiom produkcji produkty marki MollyFlex są przyjazne zdrowiu, prawidłowo podpierają kręgosłup i wspierają przebieg procesów regeneracji organizmu, pozwalając cieszyć się jakościowym snem.

Jak sen wpływa na układ nerwowy?

Zależność pomiędzy zdrowym snem i funkcjonowaniem układu nerwowego jest bardzo skomplikowana. Uwzględnia ona m.in. oczyszczanie mózgu ze szkodliwych substancji, których nadmiar aktywuje procesy neurodegeneracyjne, odpowiedzialne za rozwój choroby Parkinsona, choroby Alzheimera, a także stwardnienia zanikowego bocznego. Co więcej, podczas snu informacje zgromadzone w ciągu dnia w hipokampie (niewielki element układu limbicznego, który odpowiedzialny jest za pamięć oraz emocje) są przekazywane do kory mózgowej, gdzie ulegają utrwaleniu.

Sen jest bardzo ważny dla prawidłowego rozwoju niemowląt, małych dzieci oraz młodzieży. Podczas snu mózg intensywnie się uczy, rejestrując i systematyzując pozyskane informacje oraz utrwalając nowe wiadomości. Dzieci, które mało śpią, mogą wolniej się rozwijać i często mają gorsze wyniki w nauce. Sen jest ważny także dla układu nerwowego młodzieży i młodych dorosłych np. studentów, których mózg także musi na co dzień podołać wyzwaniu przyswajania nowych informacji.

U osób dorosłych proces uczenia się zaczyna przebiegać coraz wolniej, więc niedobory snu w tej grupie mają szczególnie niekorzystny wpływ na zdolności poznawcze, przekładając się m.in. na efektywność pracy osób, które z racji wykonywanego zawodu, muszą stale poszerzać swoje kompetencje.

Zaburzenia pamięci i koncentracji mogą mieć związek z brakiem snu lub jego niską jakością

Jednym z pierwszych objawów niedoboru snu oraz niskiej jakości nocnego wypoczynku są problemy z pamięcią i koncentracją. Osoby, które mało śpią, pomimo usilnych starań, zapamiętują mniej niż osoby wysypiające się, a także częściej cierpią z powodu problemów z koncentracją uwagi. Choć początkowo można „nadrobić” nieprzespane noce, to z czasem brak snu oraz jego niska jakość zaczynają sprawiać poważne problemy.

Problemy z zapamiętywaniem nowych informacji oraz koncentracją uwagi to wierzchołek góry lodowej zaburzeń, które związane są z brakiem snu oraz niską efektywnością procesów nocnej regeneracji organizmu. Częste objawy, które wskazują na skutki uboczne związane z przebiegiem snu to m.in. rozdrażnienie, zaburzenia nastroju, przewlekłe zmęczenie, obniżony prób tolerancji stresu, wyczerpanie nerwowe. Występowanie objawów związanych z niedoborem lub niską jakością snu utrudnia przyswajanie nowych informacji oraz koncentrację uwagi, nie tylko na pracy i nauce, ale także wykonywaniu innych czynności, które wymagają skupienia (np. prowadzenie samochodu i obsługa maszyn).

Podsumowanie

Choć każdy z nas ma nieco inne potrzeby dotyczące snu – potrzeba snu uwarunkowana jest m.in. czynnikami genetycznymi i wiekiem – to chroniczne niedosypianie zawsze powoduje poważne zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu, wpływając m.in. na pracę układu nerwowego.

Jeżeli nie śpimy wystarczająco długo, jakość naszego snu jest niska lub jesteśmy zmuszeni zrezygnować ze snu, to w mniejszym stopniu wykorzystujemy zdobytą wiedzę i częściej popełniamy błędy. Informacje i emocje, których doświadczamy w ciągu dnia, są gromadzone w hipokampie, skąd podczas snu trafiają do pozwalającej na ich zapamiętanie kory mózgowej. To tłumaczy, dlaczego intensywna nauka lub praca umysłowa w nocy jest znacznie mniej efektywna. Skutkiem braku odpowiedniej ilości snu są nie tylko zaburzenia pamięci i koncentracji, ale także poważne problemy z regeneracją psychiczną, które zwiększają ryzyko rozwoju zaburzeń nerwicowych i występowania stanów depresyjnych.